Cilvēki, kas neuzskata sevi par piederīgiem nevienai reliģijai
Šogad uz mūsu planētas iedzīvotāju skaits pārsniedzis septiņus miljardus. Daudzi cilvēki šajā svētku laikā gremdējas savā reliģiskajā mantojumā, daudzi šos svētkus vienkārši uzlūko kā iespēju satikties ar radiniekiem vai vienkārši atpūsties, daudzi Ziemassvētkus nesvin vispār.
Multikulturālajā ASV pēdējos gados viedokļu sadursmes pirms Ziemassvētkiem sit augstu vilni, pasludināts pat simbolisks karš pret Ziemassvētkiem («War on Chistmas»). Protams, jebkāds karš ir destruktīvs, taču šoreiz diskusijas ir pamatotas, tās atsedz uzskatu dažādību un liek izvērtēt, vai kādai no reliģijām netiek piešķirts «ekskluzīvs» stāvoklis.
Jaunākie pētījumi ASV ilustrē, ka straujāk augošā grupa (šobrīd padsmit procenti) ir cilvēki, kas nepieslienas nevienai reliģijai (jaunu cilvēku vidū šis īpatsvars ir vēl lielāks), kas tikai apliecina plašākas diskusijas nepieciešamību, arī Latvijā.
Līdzīga situācija ir arī Eiropā, īpaši Lielbritānijā, kur pēc «Opinion Research Business» aptaujas datiem tā dēvēto non-believers (neticīgo) skaits ir sasniedzis teju 20%.
Ko tad lai klusajā, vienlaikus trauksmainajā dāvanu pirkšanas laikā, kad apkārt valda svētku noskaņojums, smaržo krustnagliņas, piparkūkas un cilvēki viens otru sveic, lai dara indivīds, kas nav piederīgs kādai reliģijai un pozicionē sevi kā zinātniskā ateisma vai mūsdienu humānisma uzskatu piekritēju? Svinēt vai nesvinēt? Bluķa vilkšana Vecrīgā, protams, arī nav nekāds risinājums, jo pagānu tradīcijām ar ateismu nav sakara. Arī baznīcā iešana nav risinājums. Jāveido pašiem savas ģimenes tradīcijas, neatņemot un «grinčiski» nebojājot svētku noskaņojumu nedz sev, nedz apkārtējiem.
Ziemassvētku noskaņojumu jau nav privatizējusi kāda noteikta cilvēku grupa, to var baudīt ikviens neatkarīgi no saviem uzskatiem - galvenais izprast svētku būtību, svētku kontekstu 21.gadsimtā. Jebkurā gada laikā, arī Ziemassvētkos var iepriecināt un apraudzīt tuviniekus, veltīt kvalitatīvu laiku ģimenei, pašam sev un domāt gaišas domas.