Liepājas muzejs iegūst vērtīgas fotogrāfijas par «Tosmares kuģu būvētavu»

TVNET
CopyDraugiem X Whatsapp
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: Liepājas muzejs

Liepājas muzeja krājums papildināts ar vērtīgu jaunieguvumu – 97 oriģinālām fotogrāfijām, kas atspoguļo darba procesu «Tosmares kuģu būvētavā» Latvijas pirmās brīvvalsts laikā. Šajā periodā rūpnīcas nosaukums mainījās vairākkārt. Līdz 20. gadsimta 30. gadu vidum – Kara ostas darbnīcas, bet vēlāk, kad izsolē tika nopirkta Liepājas drāšu fabrika, viss rūpnīcu komplekss apvienojas zem Liepājas drāšu fabrikas nosaukuma.

30. gadu beigās tiek pieņemts lēmums atdalīt šos divus uzņēmumus un kuģu būves rūpnīca kļūst par AS «Mašīnu fabrika un kuģu būvētava «Tosmare»». Neskatoties uz rūpnīcas nosaukumu maiņu, tās pieņemtais 20. – 30. gados darbības virziens paliek nemainīgs – tajā veic kuģu remontu un ražo dažādas iekārtas civilajām vajadzībām.

Muzeja jauniegūtās fotogrāfijas atspoguļo tvaikoņu remontu rūpnīcas dokos. Tās vēsta arī par angļu pasažieru-preču tvaikoni «Baltabor», kas 1939. gadā vētras laikā uzskrēja uz sēkļa netālu no Liepājas.

Kā savā pētījumā raksta profesors Juris Saulgoze-Saulgozis: «Tā pasažieri un komanda tika izglābti. Bet tvaikoni mēģināja aizvilkt no sēkļa uz AS «Mašīnu fabrika un kuģu būvētavas «Tosmares»» dokiem. Pēc daudziem nesekmīgiem mēģinājumiem tas izdevās». Liepājas muzeja jauniegūtajās fotogrāfijās ir redzams avarējušais tvaikonis «Baltabor» sausajā dokā un tā korpusa bojājumi.

Kniežu caurumu dobšanas procesa sākums. Ar presšķērēm bija jāizdobj caurumi atzīmētajās vietās, lai varētu vara listes piekniedēt kuģa korpusam. 20. gs. 20.-30. gadi.
Kniežu caurumu dobšanas procesa sākums. Ar presšķērēm bija jāizdobj caurumi atzīmētajās vietās, lai varētu vara listes piekniedēt kuģa korpusam. 20. gs. 20.-30. gadi. Foto: Liepājas muzejs

Vēl viens interesants stāsts ir par lauksaimniecības tehnikas ražošanu. Pēc fotogrāfijām var spriest, ka rūpnīcā ražoja atcelmotājus. Šī iekārta fotogrāfijās ir redzama no dažādiem rakursiem, kad tā vēl atrodas rūpnīcas montāžas cehā, kā arī uz lauka – darba gaitā.

Pavisam Liepājas muzeja kolekcijā glabājas aptuveni 14 000 fotogrāfiju, kas vēsta par dažādiem Liepājas un tās apkārtnes vēstures notikumiem, attīstību, kultūru, saimniecisko dzīvi, rūpniecību, ostas vēsturi, cilvēkiem un to sadzīvi.

KomentāriCopyDraugiem X Whatsapp

Nepalaid garām!

Uz augšu