Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Īvāns: Toreiz mēs domājām tikai par paaudzi, kas dzīvos šajā laikā

TVNET
Facebook Draugiem Twitter Whatsapp
Comments
Foto: Ekrānuzņēmums

23. augustā aprit 28 gadi, kopš Latvijas, Lietuvas un Igaunijas iedzīvotāji, spītējot padomju varai, vienojās kopīgam mērķim par brīvību un sadevās rokās, veidojot Baltijas ceļu. «Toreiz mēs domājām tikai par to paaudzi, kas dzīvos šodien, – par mūsu bērniem. Ikviens no mums gribēja, lai viņi dzīvo brīvā valstī,» teic Atmodas laika līderis, Latvijas Tautas frontes pirmais priekšsēdētājs Dainis Īvāns. Viņa radio runa, kas 1989. gadā saviļņoja un iedvesmoja tūkstošiem Baltijas ceļa dalībnieku, restaurēta skanēs arī režisores Madaras Dišleres spēlfilmā «Paradīze 89», aicinot jaunāko paaudzi neaizmirst tā laika vēsturiskos notikumus.

Spēlfilma «Paradīze 89» stāsta par četru meiteņu piedzīvojumiem Baltijas ceļa vasarā, un to iedvesmojušas filmas režisores Madaras Dišleres bērnības atmiņas. Līdzīgi kā filmas galvenā varone Paula, arī režisore pavadījusi 1989. gada vasaras brīvlaiku mazpilsētā pie māsīcām. Ar 80. gadiem raksturīgajām sadzīves ainiņām, kuras sniedz ieskatu Atmodas laikā, režisore vēlas rosināt dialogu starp vecākiem un bērniem par šiem vēsturiskajiem notikumiem. Filmā atspoguļotās ikoniskās padomju dzīves ainas, papildinātas ar virkni autentisku skaņu ierakstu, tostarp Latvijas Tautas frontes pirmā priekšsēdētāja Daiņa Īvāna radio uzrunu Baltijas ceļa dalībniekiem, kas nu jau ir spilgta vēstures liecība.

«Mēs visi nesam uz saviem pleciem Latvijas nākotni. Katrai paaudzei tas ir no jauna jāapzinās un jāapliecina, ka tā grib būt brīva,» atsaucoties režisores Madaras Dišleres aicinājumam un no jauna ierakstot vēsturisko radio uzrunu, kuras oriģinālie ieraksti līdz mūsdienām nav saglabājušies, norādījis Dainis Īvāns.

Daiņa Īvāna 1989. gada 23. augusta runas restaurācija from Tasse Film on Vimeo.

Piedzīvojumu filma bērniem «Paradīze 89» ir viena no programmas «Latvijas filmas Latvijas simtgadei» filmām, kuras pirmizrādi gaidiet jau 2018. gada februārī.

Facebook Draugiem Twitter Whatsapp
Comments

Tēmas

Nepalaid garām!

Uz augšu