Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Ksenija Sidorova un Pāvo Jervi ar vienīgo koncertu Dzintaru koncertzālē

TVNET
Facebook Draugiem Twitter Whatsapp
Comments
Foto: Publicitātes foto

14. augustā pulksten 20 Dzintaru koncertzāle aicina uz šīs vasaras muzikālo pērli – par «akordeona princesi» kronētā virtuozā akordeoniste Ksenija Sidorova un pasaulslavenais diriģents Pāvo Jervi ar Igaunijas festivāla orķestri atskaņos krāšņu programmu – Erki Svena Tīra Akordeona koncertu «Prophecy» un divus Dmitrija Šostakoviča skaņdarbus – «Astoto stīgu kvartetu» pārlikumā orķestrim un «Pirmo simfoniju fa minorā». Koncerts būs veltīts Igaunijas simtgadei un Igaunijas prezidentūrai Eiropas Savienības Padomē.

Par «akordeona princesi» kronētā Ksenija Sidorova kļuvusi par sava instrumenta vēstnesi pasaulē, pārkāpjot žanru robežas un ar savu meistarību un personības šarmu uzrunājot klausītājus visā pasaulē. 2016. gadā Ksenija parakstīja ekskluzīvu līgumu ar vienu prestižākajām mūzikas ierakstu izdevniecībām «Deutsche Grammmaphon».

Pāvo Jervi
Pāvo Jervi Foto: Publicitātes foto

14. augusta koncertā Ksenijas Sidorovas izpildījumā baudīsim rietumu pasaulē slavenā igauņu komponista Erki Svena Tīra akordeona koncertu «Prophecy». Erki Svens Tīrs karjeru sācis kā rokmūziķis, un arī viņa ne gluži demokrātiskie skaņdarbi ir piesātināti ar enerģētisku izteiksmi un organisku intuitīvā un racionālā sintēzi, kas ļauj tos uztvert plašam klausītāju lokam.

Igauņu diriģents Pāvo Jervi ir slavenās Jervi mūziķu dzimtas pārstāvis (tēvs – diriģents Nēme Jervi, māsa – flautiste Marika Jervi, brālis – diriģents Kristjans Jervi.) Pēc 18 dzīves gadiem Tallinā 1980. gadā visa ģimene emigrēja uz ASV, kur Pāvo līdzās sitaminstrumentālista diplomam sasniedza arī sava bērnības sapņa piepildījumu – kļuva par diriģentu. Šobrīd viņš ir viens no ievērojamākajiem savas paaudzes diriģentiem, kurš regulāri uzstājas ar pasaules izcilākajiem orķestriem. Starp nesenākajām sadarbībām izceļama uzstāšanās Milānas «La Scala», koncerti ar Vīnes simfoniķiem, Budapeštas festivāla orķestri, Berlīnes «Staastkapelle», Cīrihes «Tonhalle» orķestri, Romas Nacionālās akadēmijas «Santa Cecilia» orķestri. Pāvo Jervi saņēmis prestižākās klasiskās mūzikas balvas, piemēram, «Echo», «Grammy», «BBC Music Magazine», «Diapason», «Gramaphone» un citas.

Pāvo Jervi bijis ilggadējās līgumsaistībās gan ar Malmes, gan Stokholmas simfonisko kolektīvu, no 2001. līdz 2011. gadam – Sinsinati simfoniskā orķestra vadītājs un šobrīd goda biedrs, bet kopš 2004. gada viņš ir kopā ar Brēmenes Vācu kamerfilharmoniju. P. Jervi bijis Frankfurtes Radio simfoniskā orķestra un Parīzes simfoniskā orķestra galvenais diriģents, ticis apbalvots ar Francijas mūzikas kritiķu asociācijas balvu «Gada personība mūzikā». Pāvo Jervi pašlaik ir «NKH «simfoniskā orķestra galvenais diriģents, Igaunijas festivāla orķestra mākslinieciskais vadītājs un Igaunijas Nacionālā simfoniskā orķestra un Pērnavas mūzikas festivāla mākslinieciskais padomnieks.

Igaunijas festivāla orķestris ir diriģenta Pāvo Jervi lolojums. Tas ir Pērnavas mūzikas festivāla rezidējošais orķestris, kurā muzicē ārzemju kolektīvu vadošie mūziķi un igauņu talanti. 2018. gada janvārī plānota Igaunijas festivāla orķestra koncerttūre pa vairākām Eiropas galvaspilsētām.

Dmitrijs Šostakovičš neapšaubāmi ir viens no dižākajiem 20. gadsimta mūzikas ģēnijiem, kura daiļrade ir skaudra liecība par savu laikmetu un cilvēka traģēdiju tajā.

Pirmo simfoniju Šostakovičs sarakstīja tikai 19 gadu vecumā – tas bija viņa diplomdarbs, absolvējot Ļeņingradas konservatoriju. Pirmatskaņojumam bija tik milzīgi panākumi, ka komponists to nodēvēja par savu «otro piedzimšanu». Simfoniju drīz vien repertuārā iekļāva tādi 20. gadsimta dižie diriģenti kā Arturo Toskanīni, Bruno Valters, Oto Klemperers.

«Astotais stīgu kvartets» tapis Šostakovičam īpaši tumšā laikā, kad viņam tika atklāta smaga slimība. Skaņradis «Astoto kvartetu» sākotnēji iecerējis kā savu rekviēmu, bet partitūrā viņš ierakstījis veltījumu «fašisma un kara upuriem». No 15 Šostakoviča stīgu kvartetiem «Astotais» iemantojis lielāko popularitāti. Pārlikumu stīgu orķestrim veicis Rūdolfs Baršajs, un koncertpraksē tas ir pazīstams arī kā «Kamersimfonija do minorā 110a».

Biļetes uz koncertu pieejamas «Biļešu Paradīzes» tirdzniecības vietās un internetā.

Facebook Draugiem Twitter Whatsapp
Comments

Tēmas

Nepalaid garām!

Uz augšu