Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

«Rīgas biržā» 12 meistardarbi no Prado nacionālā muzeja

LETA
«Rīgas biržā» 12 meistardarbi no Prado nacionālā muzeja
Facebook Draugiem Twitter Whatsapp
Comments
Foto: Kaspars Meinerts/TVNET

Līdz 16. jūlijam mākslas muzejā «Rīgas birža» pirmo reizi Baltijas reģionā tiek eksponēta izstāde «Prado 12 raksturi» - pasaules slavenu mākslinieku divpadsmit meistardarbi, kas Spānijas lielākajā muzejā Prado gadsimtiem priecējuši miljoniem skatītāju.

Šī izstāde ir mecenātu Borisa un Ināras Teterevu dāvana Latvijas valsts simtgadei.

izstādes katalogā skaidro Prado Nacionālā muzeja direktors Migels Sugasa, ar rūpīgi atlasītiem 16.-19.gadsimta spāņu, itāļu, holandiešu un franču mākslas darbiem šī izstāde ļauj latviešu publikai tuvāk iepazīties ar bagātīgajām Prado kolekcijām.

Rīdziniekiem un Rīgas viesiem ir iespēja skatīt Paolo Veronēzes (1528 -1588), Antonisa van Deika (1599 -1641), Pītera Paula Rubensa (1577-1640), Bartolomē Estevana Muriljo (1617-1682), Fransisko Goijas (174 - 1828) un citu izcilu Rietumeiropas glezniecības klasiķu radītos sieviešu portretus, kas glabājas Prado Nacionālā muzeja krājumā Madridē, Spānijā.

«16.-19. gadsimta meistardarbu izstāde «Prado 12 raksturi» koncentrēti atsedz muzeja kolekcijas vēsturi un specifiku, kurā nenoliedzami dominē krāsās un formās izteiksmīgā spāņu māksla, ko bagātina franču, itāļu un flāmu kultūras telpas klātbūtne. Vienlaicīgi šie divpadsmit raksturi atklājas ļoti sievišķīgā veidā, jo ekspozīcijai atlasīti 12 sieviešu portreti vai žanra gleznas ar reliģisku un alegorisku saturu, kas parāda tēmas plašo traktējuma iespēju, portretējamo personu sociālo stāvokli vai sievieti kā simbolu varai, elegancei, skaistumam, mātišķumam, dievbijībai vai vieglprātībai. Šie pretmeti vai līdzības izvijas cauri gadsimtiem, kas katrs nāk ar citu skaistuma ideālu, modi un izpratni par dzīves baudīšanas attiecībām pret tikumību,» stāsta izstādes koncepcijas autore, mākslas muzeja «Rīgas birža» vadītāja Daiga Upeniece. Paralēli Prado kolekcijas 12 raksturos skatītājiem pavērsies mākslas stilu daudzveidība - sākot no augstās renesanses, krāšņi reprezentējot spāņu un flāmu baroka laiku, rokoko un nonākot līdz pat 19. gadsimta reālisma paraugiem.

Spānijas lielākais muzejs Prado, kurš 2019. gadā svinēs savu 200. jubileju, ir viena no Eiropas bagātākajām un slavenākajām mākslas krātuvēm, kas radusies uz karaļnama kolekciju bāzes. Sākotnēji, pēc karaļa Fernando VII iniciatīvas, Prado tika veidots kā nacionālās mākslas muzejs, taču laika gaitā spāņu mākslas kolekcijas tika papildinātas ar dažādiem izciliem citu Rietumeiropas skolu darbiem.

Prado Nacionālā muzeja kolekcijas izstāde Rīgā ir mecenātu Borisa un Ināras Teterevu īpašais dāvinājums Latvijas valsts simtgadei, un tā ideju ir izlolojis Boriss Teterevs. Izstādes patronese ir Latvijas Republikas eksprezidente un Madrides kluba prezidente Vaira Vīķe-Freiberga.

Tēmas

Nepalaid garām!

Uz augšu