Kultūras ministrija pasniegs prestižās Izcilības balvas kultūrā

TVNET
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: Kaspars Meinerts/TVNET

Kultūras ministrija (KM) svinīgā ceremonijā 12. decembrī plkst.18 Latvijas Mākslas akadēmijā (LMA) pasniegs Izcilības balvas kultūrā, informēja LMA komunikācijas un sabiedrisko attiecību speciāliste Linda Indriksone. Balvu par starptautiskiem sasniegumiem trešo gadu pēc kārtas piešķir trim izciliem kultūras pārstāvjiem, kurus nosaka nozaru profesionāļi Nacionālajā kultūras padomē. Šogad laureātiem balvas pasniegs Latvijā pazīstamas personības - ansambļa «Turaidas roze» solisti Olga Rajecka un Uģis Roze, mākslinieku tandēms Ivars un Inese Mailīši, kā arī pavārmākslas meistars Mārtiņš Rītiņš.

«Kultūra spēj paplašināt apvāršņus un palīdzēt ieraudzīt pasauli no jauna skatupunkta, ko simboliski atspoguļo Kristapa Andersona radītā skulptūra. Kultūra mudina nenobīties no atšķirīgā, citādā un veicina savstarpējo cieņu - tā ļauj mūsu spilgtākajiem talantiem iemirdzēties pasaulē, kur viņi mākslas valodā pauž Latvijas stāstu, liekot varenām nācijām mūs apbrīnot. Aizvadītajā gadā kultūras nozarē bijuši daudzi stāsti, kurus varētu izcelt un uzslavēt. Paveiktais ir apliecinājums šā brīža Latvijas kultūrtelpas visaptverošajai kvalitātei. Par to esmu pateicīga ikvienam, kas to veido. Esmu īpaši gandarīta, ka pērn sasniegtas jaunas virsotnes arī starptautiskajā arēnā un Izcilības balvas žūrijai bija ļoti grūti izvirzīt tikai trīs laureātus,» pauda kultūras ministre Dace Melbārde (VL-TB/LNNK).

Kultūras ministre Dace Melbārde
Kultūras ministre Dace Melbārde Foto: Kaspars Meinerts/TVNET

Šī gada Izcilības balvas sauklis ir «Iz celies», kas apzīmē laureātu unikālo un neatsveramo ieguldījumu Latvijas kultūras ainavā. Moto ietverts arī aicinājums ikvienam Latvijas kultūras un sabiedrības pārstāvim pacelties virs ikdienības un augt pilnveidojoties. Balvas dizainu radījis LMA tēlniecības apakšnozares students Kristaps Andersons. «No lapegles veidotais cilvēka tēls kustas pa dzīves ceļu, pārdzīvodams Spriedzi starp Dabisko kārtību un cilvēka priekšstatu,» skaidroja Indriksone.

Izcilības balvas pasniegšanas ceremoniju būs iespējams vērot tiešraidē portālā «Delfi.lv». Par Izcilības balvas pasniegšanas ceremoniju gādājusi 2016. gada apbalvošanas ceremonijas radošā komanda. Scenārija un koncepcijas autore ir LMA Ārlietu un izstāžu daļas vadītāja Elīna Ģibiete, pasākuma koordinatore - LMA projektu vadītāja Laura Ozola, teksta un balvas saukļa autore - rakstniece Inga Žolude, scenogrāfijas autors - 2015. gada Izcilības balvas laureāts, LMA profesors Viktors Jansons, muzikālā noformējuma autore - LMA Vizuālās komunikācijas studente Marija Mickeviča jeb «Mntha», videoprojekciju autore ir LMA asociētā profesore Gita Straustiņa, modes perfomances koordinatore - LMA Modes apakšnozares studente Anete Krišjanova, savukārt balvas grafiskās identitātes autore ir grafikas dizainere, LMA Dizaina katedras lektore Maija Rozenfelde.

KM Izcilības balvas kultūrā pasniegs trešo gadu pēc kārtas. 2014. gada balvas laureāti bija tenors Aleksandrs Antoņenko, režisors Jānis Nords un muzejs «Žaņa Lipkes memoriāls». Savukārt 2015. gadā Izcilības balvu kultūrā saņēma ērģelniece Iveta Apkalna, animācijas filmu režisore Signe Baumane un scenogrāfs Andris Freibergs.

Izcilības balva kultūrā 2014. gadā iedibināta pēc Melbārdes aicinājuma, Latvijas Radošo savienību padomes iniciatīvas un ar Nacionālās kultūras padomes atbalstu, lai godinātu Latvijas kultūras īpašus sasniegumus ar starptautisku rezonansi un nozīmīgu ietekmi uz kultūras procesu attīstību Latvijā.

Nepalaid garām!

Uz augšu