Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Riga IFF: Fasbenders, Vīkandere un Vaisa filmā «Gaisma okeānā»

Facebook Draugiem X Whatsapp
Comments
Foto: kadrs no filmas

Šogad Rīgas Starptautiskais kino festivāls notiks no 13.līdz 23. oktobrim trijos kinoteātros – «Splendid Palace», «K Suns» un «Kino Bize», demonstrējot apmēram 100 filmu. Viena no tām - Dereka Sianfransa filma «Gaisma okeānā». Tā veidota pēc austrāliešu autores M.L. Stedmanes debijas romāna, kas jau izpelnījies starptautisku uzmanību – grāmata būs lasāma arī latviski.

Nule aizritējušajā Venēcijas kinofestivālā filma sacentās par Zelta lauvu, bet piekāpās Filipīnu režisora Lava Diasa filmai «Sieviete, kas aizgāja», taču tas ne uz mirkli nemazina Maikla Fasbendera, Alīsijas Vīkanderes un Reičelas Vaisas snieguma kvalitāti.

«Gaisma okeānā» ir stāsts par mīlestību, likteņa spēlēm, zaudējumu un piedošanu. Sianfranss jau iepriekš pievērsies ģimenes attiecību kolīzijām un būtisku nejaušību tālejošajām sekām. Mišela Viljamsa un Raiens Goslings portretēja lēni mirstošu mīlestību filmā «Blue Valentine» (2010). Režisora nākamajā darbā «Ņujorkas ēnā» (arī ar Goslingu vienā no galvenajām lomām, 2013) režisors savija divu tēvu un divu dēlu fatālās kļūdas. Arī pagaidām pēdējā Sianfransa filma vienā mezglā satin divu ģimeņu traģēdijas.

Alīsija Vikandere
Alīsija Vikandere Foto: Kadrs no filmas

Bākas uzraugs Toms (Maikls Fasbenders) vada vientuļu dzīvi no Austrālijas krastiem nošķirtā salā. Viņa dvēsele ir kara sakropļota un ievainota. Satiekot Izabellu (Alīsija Vīkandere), Toms atgūst ticību cilvēcībai. Ilgi nav jāgaida, līdz kāzu zvani ieskanas, bet idilli pārtrauc Izabellas nespēja iznēsāt bērnus. Līdz brīdim, kad notiek brīnums – okeāns izskalo laivu ar brēcošu zīdaini tajā. Cīnoties ar morāliem apsvērumiem un alkām pēc pilnīgas ģimenes, pāris meitenīti patur un uzaudzina. Lai gan okeāns aizskalo un paslēpj daudzus noslēpumus, tā varā nav noslāpēt meitenīti meklējošos un izmisīgos viņas īstās mātes (Reičela Vaisa) saucienus.

Pēc ražīgiem pēdējiem Fasbendera karjeras gadiem, izceļot filmas «Bīstamā metode», «Kauns» (abas 2011), «Divpadsmit gadi verdzībā» (2013), «Stīvs Džobss» un «Makbets» (2015), aktieris neieslīgst pašlepnumā un apmierinātībā. Katru jauno lomu caurstrāvo Fasbendera talanta dzīsla un ekrāna šarms – divas nominācijas Amerikas Kinoakadēmijas balvai Oskars arī to norāda. Toma lomā viņš izdzīvo garu un pārbaudījumiem pilnu cilvēka mūžu, cīnoties gan ar vientulību, gan ar morālām dilemmām, mīlot, zaudējot un uzņemoties atbildību. Tāda emociju un profesionālā kapacitāte vienā aktierī! Aktrise Alīsija Vīkandere («Dāņu meitene», 2015) kārtējo reizi atgādina pasaulei par zviedru fenomenālajām aktrisēm un ziemeļnieku kino vizionārismu. Viņas sāpēs trīcošajās acīs un ekrānu piestrāvojošajās kustībās izpaužas talanta lielums. Vīkandere intensīvi un līdz mielēm izdzīvo savas varones ciešanas. Viņa elpo kopā ar Izabellu, un vienā elpā ar savu varoni ir noskaņota Reičela Vaisa, kurai uzticēta traģisku likteni izdzīvojošas sievietes loma.

Līdzīgi kā «Ņujorkas ēnā», arī filmā «Gaisma okeānā» Sianfranss neba uzreiz izspēlē trumpja kārti. Viņš liek iepazīt varoņus, viņu pasauli, sadraudzēties ar tiem, un tad skatītāju noliek nežēlīga fakta priekšā: kādas ģimenes zaudētā un otras iegūtā laime sāpīgi izslēdz viena otru. Visi aktieri iejūtīgi un izjusti «ielien savu varoņu ādās», atrodot trauslo stīgu starp divām šķietami nesavienojamām lomām – būt situācijas upurim un būt atbildīgam par pieņemtajiem lēmumiem.

Bet... Šādos sirdi plosošos stāstos viegli iekrist galējībās... Un sirdi saplosīt pārāk bieži un traki. Melodrāma – tāpat kā komēdija – ir ļoti sarežģīts un pret režisoru prasīgs žanrs. Tā vien šķiet, ka Dereks Sianfranss skatītāju kā «Milkas» gotiņa pagrūž un liek just līdzi, rūpīgi izkalkulējot skatītāja emociju gammu, filmas notikumiem attīstoties. Stāsts noteikti nezaudētu, ja režisors neieslīgtu pārāk strauji kāpjošā drāmas attīstībā un pa visu okeānu izskanošos sāpju kliedzienos. Taču fantastiskas dabas ainavas un izcili aktierdarbi garantēti – aktieri rūpējas par niansēm un nepārspīlēšanu, bet arī režisora manipulācija ar skatītāju būs.

Šogad Rīgas Starptautiskais kino festivāls notiks no 13.līdz 23. oktobrim trijos kinoteātros – «Splendid Palace», «K Suns» un «Kino Bize», demonstrējot apmēram 100 filmu. No 5. līdz 27. septembrim iespējams iegādāties abonementus, kas Riga IFF kinoseansus ļaus apmeklēt par krietni zemāku maksu. Riga IFF šogad piedāvā divu veidu abonementus – 20 eiro vērtais abonements ļaus apmeklēt piecus kinoseansus, savukārt 30 eiro vērtais abonements ļaus kļūt par 10 Riga IFF kinoseansu skatītāju. Tos iespējams iegādāties gan festivāla mājaslapā www.rigaiff.lv, gan «Biļešu servisa» kasēs un interneta mājaslapā.

Visplašākā informācija par festivāla filmām atrodama www.rigaiff.lv. Rīgas Starptautiskais kino festivāls top ar Valsts Kultūrkapitāla fonda un Rīgas Domes atbalstu. Par jaunāko festivāla tapšanā var uzzināt, arī apmeklējot Riga IFF šķirkļus Facebook, Twitter un Instagram vietnēs.

Facebook Draugiem X Whatsapp
Comments

Tēmas

Nepalaid garām!

Uz augšu