Kaņiera ezers ir ļoti sekls (vidējais dziļums ap 0,6 m), vietām atsedzas dolomīta grunts, savukārt citviet raksturīgs biezs dūņu slānis. Ezerā sastopamas mieturaļģu jeb hāru audzes un raksturīgas plašas niedru un mazākas dižo aslapju, vilkvālīšu un meldru audzes. Cauri niedrēm ved arī pastaigu taka, pa kuru ejot var iepazīt ūdens pasauli un putnu pasauli, jo taka izveidota uz ezera. Takas garums ir 600 metru. Mēs, pastaigājoties pa taku, sastapām ūdensžurku, ķirzaciņu un daudz, daudz putnu, kuri piepildīja zilās debesis. Centāmies atminēt putnus pēc to dziesmām, iepazinām augus, kas izmitinājušies ezera apkārtnē. Tā kā ezers ir ļoti sekls, ezera teritorijā putni savijuši daudz ligzdu.
Kaņiera ezers ir viena no labākajām putnu vērošanas vietām Ķemeru nacionālajā parkā. Ezerā ir 14 salas, un te pavisam konstatētas 237 putnu sugas. Ezers kopš 1989. gada iekļauts Eiropas nozīmīgo putnu vietu sarakstā. Sakarā ar to, ka šeit apmetušies daudz putnu, tika izveidots putnu vērošanas tornis, no kura var pārredzēt visu ezeru. Līdzās putnu novērošanas tornim ir izveidota kadiķu audze, kas ir viena no lielākajām Latvijā.
Pastāv arī teika par ezera nosaukuma rašanos. Teika par Kaņiera nosaukumu stāsta, ka te kādreiz bijušas lielas pļavas un kāda vecenīte tajās ganījusi govi Kaņu.