Šodienas redaktors:
Krista Garanča

Festivāls «Komēta» aicina uz prāta ekoloģijas Akadēmiju

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Raksta foto
Foto: publicitātes

Festivāls «Komēta», kas no 7. līdz 10. jūlijam norisināsies Daugavgrīvas cietoksnī Bolderājā, paralēli vairākām mūzikas skatuvēm un radošajām darbnīcām aicina uz prāta ekoloģijas Akadēmiju, kur akadēmiķi, praktiķi un aktīvisti runās par kādu būtisku tēmu, kura bieži sabiedrībā paliek nepamanīta, lai gan dažkārt šķiet pašsaprotama. Gluži kā Daugavgrīvas cietoksnis, kuram festivāls tiek veltīts.

Tiek uzskatīts, ka koloniālisma un apspiešanas laiks ir pagājis, taču tas joprojām ir klātesošs politikā un sabiedrībā dominējošajos viedokļos. Vēl vairāk, tas joprojām ir dzīvs mūsu prātos un ikdienas darbībās slinka konformisma un patērniecības, dažādās ekspluatācijas formās un neiecietībā. Kopā ar Akadēmijas lektoriem klausītājiem būs iespēja pamēģināt dekolonizēt savu domāšanu, apsverot alternatīvus domas un dzīves veidus, dekonstruēt Rietumu varas pozīcijas un transformēt savas domāšanas struktūras.

Akadēmija rosinās izdibināt nosacījumus, kuros balstām savu sabiedrisko un individuālo realitāti, – vai tiešām tie ir dabiski un nemaināmi? Ko mēs varam darīt, lai radītu un atvērtu ne tikai politisko un ģeogrāfisko telpu, bet arī savas kultūras un apziņas potenciālu? Kā varam būt efektīvāki vienlīdzības jautājumos ne tikai sabiedrības, bet arī vides, dabas un apziņas kontekstā?

Tāpēc šī būs drīzāk «atmācīšanās akadēmija», t. i., domāšanas modeļu revīzija un nākotnes darbību, domu un dzīvesveidu veidošana ar mērķi atdzīvināt vienlīdzības, vienotības un kopības idejas, ņemot vērā savu vidi, mūsu dažādību un dzīves daudzveidību, kā arī attīrīt savu domāšanu un spert vismaz dažus soļus prāta ekoloģijas virzienā.

Akadēmijā piedalīsies Daugavgrīvas cietokšņa aizbildne un Bolderājas grupas aktīviste Sandra Jakušonoka, biedrības «homo ecos:» vadītājs Artūrs Jansons, pētniece Olga Procevska, vēsturnieks Gustavs Strenga, publiciste Linda Curika, organizācijas «Dzīvnieku brīvība» līdzdibinātājs Sandris Ādminis, šamanis Jānis Filks un citi.

Akadēmiju atklās Jans Ritsema (1945) - holandiešu teātra režisors, horeogrāfs, dejotājs un mākslas rezidences Performing Arts Forum (PAF) līdzdibinātājs ar runu «Nost ar biezajiem». Viņš runās par savu iesaisti mākslā un politikā, ar fokusu uz cilvēku spēka aktualizēšanu kopīgas dzīves organizēšanā un publiskās telpas atgūšanā, sekojot savam iemīļotākajam teicienam un vadmotīvam, ka cilvēki ir daudz labāki un daudz gudrāki par to, kā pret tiem parasti izturas. Bez sava motīva praktizēšanas PAF rezidencē Ritsema ir vairāku rakstu autors, kuros skaidro savu perspektīvu, kā izšķīdināt, nevis fiksēt materiālo un intelektuālo īpašumu.

Vietnē www.academia.edu atrodams viņa pēdējais raksts «Īpašums pārskatīts»:

www.academia.edu

1978. gadā Ritsema nodibināja Starptautisko teātra un filmu grāmatnīcu Amsterdamā un publicēja vairāk nekā 400 grāmatu. Sācis dejot, kad viņam bija 50, kopš 1995. gada Ritsema strādā PARTS - Annas Terēzas de Kērsmakeres laikmetīgās dejas skolā Briselē. 2006. gadā radījis PAF, alternatīvu mākslinieku, zinātnieku un mediju aktīvistu rezidenci Francijā pie Reimsas, kuru vada mākslinieki un kur katru gadu vairāk nekā 800 starptautisku rezidentu dalās savā pieredzē, zināšanās un rada jaunus darbus. Pašlaik Ritsema atver alternatīvu mākslinieku un zinātnieku rezidenci MAS, Massiaru pilsētā Igaunijā (Haademeeste).

Kā režisors Ritsema rada teātri, kur satiekas domāšana un performance. Viņš ir režisējis un adaptējis Šekspīra, Koltesa, Jelinekas, Millera, Džoisa, Volfas un Rilkes darbus un ieguvis kritikas atzinību visā Eiropā. Ritsema ir vairāk ieinteresēts dzīvā ķermeņa prezentācijā uz skatuves, kas domā (kopā) un provocē domāšanu nekā lielajā ilūzijā un fikcijas mašīnā, caur ko parasti teātris tiek reprezentēts. Tāpat Ritsemu interesē radikālas izmaiņas izglītībā, skat. www.radicalschoolchange.org

Ritsema ir arī Robina Huda aktīvu pārvaldības kooperatīva dibinātājs un šobrīd rada MOM (Mountain of Money) - alternatīvu banku, kur brīvi aizņemties starp draugiem.

Akadēmijas programma

7. jūlijs

20:00 Jan Ritsema - «Nost ar «biezajiem»

8. jūlijs

12:00 Sandra Jakušonoka - «Šeit nav muzeja»

13:00 Lāsma Ozola - «Veselīga vide - veselīgi augi - veselīgi dzīvnieki - veselīgs cilvēks»

14:00 Sandris Ādminis - «Radības kronis un pārējie dzīvnieki»

15:00 Jānis Filks - «Jaunais vecais stāsts: Atjaunot mūsu dzīves saiti ar Pasaules Dvēseli»

16:00 Artūrs Jansons - «Ilgtspējas reinkarnācija jeb dzīve starp Lāsmu un sievasmāti»

17:00 Olga Procevska - «Metaforas, ar kurām mēs (neapzināti) dzīvojam: pievēršot uzmanību neuzmanīgai runai»

18:00 Linda Curika - «Vai feminisms ir privilēģija?»

9. jūlijs

12:00 India Elisa Jivaeva - «Meditācija - viegla esamība»

13:00 Normunds Kozlovs un Ilva Skulte - «Subkultūras estētiskās stratēģijas kā atbilde uz tehnoloģiskajiem izaicinājumiem: steam- punk filozofija»

14:00 Gustavs Strenga - «Pagātne: Apgrūtinājums vai vērtība? Rīgas vēsturisko vietu izpēte»

15:00 Kaspars Zellis - «Vēsture un propaganda: pagātne, tagadne un nākotne»

16:00 Anna Žabicka - «Labā nāve»

17:00 Kaspars Zālītis - «Vai ir pienācis laiks mīlestības revolūcijai?»

Pēc lekcijām darbosies arī atvērtā skatuve, kur ikviens būs aicināts izteikties par sev svarīgo.

Nepalaid garām!

Uz augšu