Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Pabeigta filma «Melānijas hronika»

TVNET
Facebook Draugiem Twitter Whatsapp
Comments
Foto: publicitātes

Šogad pabeigts vairāku gadu garumā ilgušais darbs pie režisora Viestura Kairiša vēsturiskās spēlfilmas «Melānijas hronika». Tās pamatā ir Melānijas Vanagas autobiogrāfija. Vanagas autobiogrāfija «Veļupes krastā» ir spilgtākais šā laika notikumu apraksts latviešu literatūrā. Tas bija autores pirmais darbs, ko viņa bez tiesībām to padomju apstākļos publicēt sarakstījusi kā izsūtījuma gadu dienasgrāmatu.

Filmas pirmizrāde visā Latvijā notiks 2016. gada 1. novembrī, bet jau šobrīd filmas veidotāji vēlas sākt plašāku dialogu par deportācijas atstāto iespaidu uz nākamajām paaudzēm, kā arī par izdzīvošanas brīnumu, kas, neraugoties uz šiem traģiskajiem vēstures notikumiem, ļāvis latviešu nācijai saglabāt un atjaunot savu valsti.

«Filma ir uzņemta. Daudz domāju par deportāciju nozīmi mūsdienu latviešu identitātei. Skaidrs, ka tām ir svarīga un izšķiroša nozīme.

Taču filmas sakarā man liekas būtiski jēdziena «upuris» aizstāšana ar jēdzieniem «neiznīcināms» un «nesalaužams».

Tas man ir svarīgi – parādīt cilvēku, kas man pašam var palīdzēt izdzīvot jebkuros apstākļos. Tai skaitā mūsdienu Latvijā un mūsdienu pasaulē. Izdzīvot, nevis pateicoties supervaroņa īpašībām, bet balstoties neizsmeļajamā personiskajā cilvēciskumā. Tā arī sanācis – neskatoties uz to, ka filmējām vēsturisku filmu, uzfilmējām filmu par mūsdienām,» stāsta filmas režisors Viesturs Kairišs.

Melānijas hronika - tīzeris from Mistrus Media on Vimeo.

Filma «Melānijas hronika» ir stāsts par Latvijas sievietēm, kuras izdzīvoja, neraugoties uz padomju varas atņemtajiem jaunības sapņiem, dzīves labākajiem gadiem, mājām, vīriem, bērniem, savu zemi un veselību. Tas ir stāsts par sievietēm, kuras izdzīvoja, lai piedzīvoto pierakstītu un lai arī nākamās paaudzes neaizmirstu pieredzi, kurā ar varu tikām ierauti mēs visi.

Tiek sākta sociālās atmiņas akcija «Neuzvarama, nesalaužama, neaizmirstama»

2016.gada 14. jūnijā filmas «Melānijas hronika» veidotāji sāk sociālās atmiņas akciju «Neuzvarama, nesalaužama, neaizmirstama», kuras mērķis ir uzrunāt jaunākās paaudzes un meklēt ne vien jaunus veidus, kā runāt par Latvijas vēstures notikumiem, kas ietekmējuši daudzu paaudžu dzīves, bet arī atcerēties tās Latvijas sievietes, kuru sīkstums ir mūsu valsts un nākamo paaudžu pamatā. Sociālās atmiņas akcijas sākumā ir tapis īpašs multimediāls projekts, kurā pēc 75 gadiem 2016. gada jūnijā fiksēts viss izsūtījumā vesto ceļš no Rīgas līdz Tjuhtetai – vietai, uz kuru 1941.gada 14.jūnijā tika deportēta Melānija Vanaga, viņas dēls Alnis un tūkstošiem Latvijas iedzīvotāju.

Sadarbībā ar «LMT straume», portālu «Delfi» un sabiedrisko mediju portālu «lsm.lv» ikvienam Latvijas iedzīvotājam, sākot no 14. jūnija rīta, trīs diennaktis būs iespēja tiešsaistē vērot šo ceļu no Rīgas līdz Tjuhtetai videoversijā.

Ceļš no Rīgas līdz Tjuhtetai

«Filma ir stāsts, ko nevarēja neizstāstīt kino valodā. Melānijas Vanagas rakstītais stāsta par kādas Latvijas paaudzes sieviešu spēku, kas ļāvis mums pēc vairākiem gadu desmitiem atjaunot savu valsti un kas liek mums neaizmirst. Filma «Melānijas hronika» ir pabeigta, un pie skatītājiem tā nonāks 1.novembrī. Mēs aicināsim visus uz mūsu valsts notikšanu paraudzīties caur paaudzēm, pateicoties kurām mēs esam šodien, «stāsta filmas producente Inese Boka-Grūbe.

Viestura Kairiša filma "Melānijas hronika"
Viestura Kairiša filma "Melānijas hronika" Foto: publicitātes

Tāpat filmu studija «Mistrus Media» kopā ar radio «Pieci.lv» un portālu «lsm.lv» aicina jauniešus iemūžināt un stāstīt stāstus par savām vecmāmiņām un vecvecmāmiņām, kuru dzīves ietekmējuši traģiskie 1941. gada un 1949. gada notikumi.

Par filmu

Filmā «Melānijas hronika» piedalās latviešu aktrises Lilita Ozoliņa, Guna Zariņa, Maija Doveika, Baiba Broka. Latvijas Radio teātris sadarbībā ar filmu studiju «Mistrus Media» un filmas aktrisēm sākuši darbu pie audiogrāmatas izveides ar Melānijas Vanagas darba «Veļupes krastā» nodaļām. Latvijas Radio ēterā tās skanēs rudenī pirms filmas pirmizrādes, bet 14.jūnijā Latvijas Radio 1.programmā plkst. 22.05 būs dzirdami fragmenti no audiogrāmatas pirmās daļas, ko ierunājusi aktrise Lilita Ozoliņa.

Režisora Viestura Kairiša filma «Melānijas hronika» ir ne vien nozīmīga Latvijas vēstures posma un latviešu autobiogrāfiskās literatūras ekranizējums, bet arī būtisks darbs Latvijas kino, jo kā liela mēroga darbs tas var potenciāli piesaistīt jauniešus un izraisīt starptautisku interesi par mazizzinātu Eiropas vēstures posmu – staļinisma represijām un Baltijas tautu deportācijām.

Filmas režisors un scenārija autors ir Viesturs Kairišs, operators - Gints Bērziņš, filmas māksliniece - Ieva Jurjāne, filmas producenti - Inese Boka-Grūbe, Gints Grūbe, līdzproducente - Elīna Gediņa-Ducena, filmas ražošanas vadītāja - Elīna Zazerska. Galvenajai lomai izvēlēta viena no mūsdienu labākajām savas paaudzes šveiciešu aktrisēm - Sabīne Timoteo; filmā lomas atveido aktieri Maija Doveika, Guna Zariņa, Lilita Ozoliņa, Baiba Broka, Ivars Krasts, Jana Čivžele, aktieris Viktors Ņemecs, austriešu aktieris Ervīns Leders. Melānijas dēlu atveido Edvīns Mekšs no Ludzas.

Filma ir Latvijas, Čehijas un Somijas kopprodukcija.

Facebook Draugiem Twitter Whatsapp
Comments

Tēmas

Nepalaid garām!

Uz augšu