Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Gaismas pilī pusgada laikā sarīkoti aptuveni 500 pasākumi

LETA
Gaismas pilī pusgada laikā sarīkoti aptuveni 500 pasākumi
Facebook Draugiem Twitter Whatsapp
Comments
Foto: Ieva Lūka / LETA

Gaismas pilī pusgada laikā sarīkoti aptuveni 500 pasākumi, informēja Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) sabiedrisko attiecību speciālists Augusts Zilberts. Pēc jaunākajiem datiem, pusgada laikā - no 12. jūnija līdz 29. decembrim - LNB apmeklējuši ap 255 000 personu. No tām aptuveni 50 500 bijuši ekskursiju apmeklētāji un 35 000 - pasākumu konferenču, koncertu, izstāžu, diskusiju, grāmatu atvēršanas svētku, kā arī komerciālu pasākumu apmeklētāji. Kā norādīja Zilberts, 2013. gadā LNB tās piecās vēsturiskajās ēkās apmeklēja aptuveni 73 000 cilvēku.

Īpaši liela interese apmeklētājiem bijusi par izstādi «1514.Grāmata.2014», ko piecu mēnešu laikā apmeklēja ap 100 000 interesentu. Liela interese izrādīta arī par citām bibliotēkas un sadarbības partneru izstādēm, piemēram, «Ex Bibliotheca Ducis Curlandiae», «Vizionārās struktūras. No Johansona līdz Johansonam», «Sigulda. Aizrautības vektors», «Mana, tava, mūsu Rīga pirms 100 gadiem», «Parunāsim par modi!», «Patība. Latvijas laikmetīgās mākslas vēsture», kā arī akadēmiskajiem lasījumiem «21.gadsimta saturs», «MU-TE», Latvijas Universitātes Baltijas Austrumāzijas pētniecības centra (AsiaRes) lekcijām, kinofilmu un lekciju programmu «Riga Meetings», dažādiem akadēmiskās, populārās un laikmetīgās mūzikas koncertiem u.c.

«2014. ir Gaismas pils atklāšanas gads, un tas vērtējams kā teicams un notikumiem bagāts - to apliecina gan kuplais apmeklētāju un īstenoto pasākumu skaits, gan pašmāju un ārzemju mediju interese, gan arī sadarbības partneru pozitīvās atsauksmes. Protams, vienlaikus ir bijuši dažādi izaicinājumi un pārbaudījumi, kas savukārt devuši gudras mācību stundas vēl veiksmīgākai un sekmīgākai darbībai nākotnē. Mēs varam būt gandarīti un lepni, ka tagad Latvijā ir mūsdienīga, daudzfunkcionāla bibliotēka - radošs pasaules līmeņa informācijas un kultūras centrs, kas apmierina un nodrošina 21.gadsimta informācijas sabiedrības vēlmes un prasības,» uzsvēra LNB direktors Andris Vilks.

Kā norādīja Zilberts, caurmēra apmeklētāju plūsma darbadienā ir līdz 1500 cilvēkiem, bet brīvdienās, kad Gaismas pili apmeklē arī ģimenes ar bērniem, šis skaits paaugstinās līdz vairāk nekā 2000 cilvēkiem. Tas esot ļoti optimāli, jo aprēķināts, ka dienas laikā ēka var uzņemt 3000 cilvēku lielu plūsmu.

2015.gada pirmais pusgads (no 1.janvāra līdz 30.jūnijam) LNB noritēs Latvijas prezidentūras Eiropas Savienības Padomē zīmē, kad Gaismas pils būs centrālā prezidentūras norišu vieta, uzņemot ap 200 pasākumu un augsta līmeņa starptautiskas amatpersonas. Paralēli bibliotēka turpinās sniegt savus pakalpojumus un rīkot dažāda veida pasākumus.

«Kaut arī ar prezidentūras notikumiem saistītās loģistikas izveide un infrastruktūras iekārtošana bibliotēkas darbībā ievieš pārmaiņas, no praktiskā viedokļa raugoties, tās ir uztveramas kā pozitīvs Gaismas pils tehnisko iespēju un jaunas sadarbības izaicinājums. Vienlaikus esam veikuši būtisku ieguldījumu plānošanā, lai prezidentūras klātbūtne būtu iespējami komfortabla gan bibliotēkai, gan prezidentūrai, gan sabiedrībai. Nākamais pusgads LNB sniegs iespēju veikt līdzšinējās darbības jaunajā ēkā detalizētu analīzi, turklāt pavērs jaunu redzeslauku, vērtējot, kā Gaismas pils - vienlaikus bibliotēka un daudzfunkcionāls norišu centrs - spēj uzņemt arī augsta līmeņa starptautiska mēroga notikumus. Tas savukārt nozīmē, ka būs pieaugusi dažādu LNB speciālistu pieredze un prasmes, kas ļaus turpmāk ne tikai veiksmīgi apkalpot mūsu klientus ikdienā, bet arī uzņemt vērienīgus pasākumus,» norādīja Vilks.

Pirmie interesenti sajust jaunās bibliotēkas ēkas gaisotni varēja jau 2014.gada 18.janvārī, kad norisinājās Rīgas - Eiropas kultūras galvaspilsētas gada atklāšanas notikums «Gaismas ceļš - Grāmatu draugu ķēde». Pasākumā piedalījās vairāk nekā 14 000 cilvēku no visas Latvijas un ārzemēm. Piecu stundu laikā no LNB vēsturiskās ēkas Krišjāņa Barona ielā 14 uz Gaismas pili Mūkusalas ielā 3 no rokas rokā tika pārnestas aptuveni 2000 grāmatas, kas šobrīd izvietotas Tautas grāmatu plauktā - vienā no ēkas centrālajiem interjera elementiem. Katra no akcijas laikā pārvietotajām grāmatām ir kāda cilvēka dāvinājums LNB. Līdz šim Tautas grāmatu plauktam ziedotas 4516 grāmatas.

Hronoloģiski turpmākās aktivitātes bibliotēkas jaunās ēkas kontekstā saistāmas ar LNB krājuma pārvešanu uz Gaismas pili, kas notika no 14.aprīļa līdz 17.oktobrim. Pārvešanas process, ko veica uzņēmuma SIA «FF International Movers» 12 cilvēku komanda sadarbībā ar LNB lasītavu darbiniekiem, ilga aptuveni 150 darba dienas, par gandrīz divām nedēļām apsteidzot plānoto un līgumā norādīto termiņu - 2014.gada 27.oktobri. Kopumā pārvesta 261 krava - dienas laikā vidēji līdz pat 400 kastēm.

Šobrīd Mūkusalas ielā 3 lasītājiem pieejams viss uz Gaismas pili pārvietotais krājums - aptuveni 3 000 000 krājuma vienību, no kurām 350 000 atrodas brīvpieejas plauktos lasītavās.

2014.gada 6.jūnijā Gaismas pils tika pieņemta ekspluatācijā. No 12. līdz 15.jūnijam norisinājās pirmais bibliotēkas iepazīšanas jeb stāvu atvēršanas pasākums «Kaskādes», kura laikā apmeklētājiem bija iespēja iepazīties ar jauno ēku gan organizētās ekskursijās un individuāli, gan iesaistoties radošās aktivitātēs. «Kaskādes» četrās dienās apmeklēja ap 10 000 interesentu.

Ar Novadu dienu 28 .augustā, kā arī atbalstītāju godināšanu, Inaugurācijas ceremoniju, Dainu skapja atklāšanu un publisko pasākumu «Salasīšanās» 29. augustā aizvadīti LNB jaunās ēkas atklāšanas notikumi. Kopumā šos pasākumus apmeklēja vairāk nekā 10 000 cilvēku.

Savukārt 8.septembrī, Starptautiskajā rakstpratības dienā, Eiropas kultūras galvaspilsētas programmas laikā, norisinājās karnevāla gājiens bērniem «Gribu iet uz bibliotēku!», ko organizēja LNB un nodibinājums «Rīga 2014». Karnevāla gājienā piedalījās ap 1500 bērnu no visas Latvijas, kuri devās no Rātslaukuma pāri Akmens tiltam uz Gaismas pili.

Jau ziņots, ka Latvijas prezidentūras laikā ieeja bibliotēkā ir no Valguma ielas. Apmeklētājiem lūdz ņemt līdzi personu apliecinošus dokumentus - pases vai ID kartes.

Cilvēki ar kustību traucējumiem bibliotēkā var iekļūt pa galveno ieeju, iepriekš piesakoties pa tālruni 67 287 635.

Bibliotēka būs slēgta 31.decembrī, kā arī 1. janvārī un 2. janvārī. 8. janvārī un 9. janvārī LNB būs slēgta saistībā ar Latvijas prezidentūras Eiropas Savienības Padomē norisēm.

Tēmas

Nepalaid garām!

Uz augšu