Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Aprīļa sākumā visā Latvijā notiks pasākums «Satiec savu meistaru! 2016»

Facebook Draugiem Twitter Whatsapp
Comments
Foto: publicitātes

No 2016. gada 1. līdz 3. aprīlim visā Latvijā jau astoto reizi notiks pasākums «Satiec savu meistaru!». Vairāk nekā 150 vietās mācekļus pie sevis aicinās tautas lietišķās mākslas meistari, stāstnieki, teicēji un muzikanti. Šogad pasākumā īpaši liels skaits dalībnieku pievērsušies tautastērpu darināšanai, uz ko, iespējams, rosinājis arī Latvijas Nacionālā kultūras centra īstenotais projekts «Katram savu tautastērpu».

«Pārskatot visus šī gada pieteikumus, atliek secināt, ka populārākā joprojām ir aušana – jostu aušana, brunču audumu aušana. To varēs apgūt gandrīz 80 norises vietās. Toties tautastērpu kreklu izšūšanu mācīs Ciemupē, Smiltenē un Talsu novada Spārē. Berga Bazārā Rīgā būs unikāla iespēja apskatīt vairākus arheoloģisko tērpu atdarinājumus un apgūt iemaņas arheoloģiskā krekla sašūšanā, kuram visas vīles tiek šūtas ar rokām», stāsta Latvijas Nacionālā kultūras centra tautas lietišķās mākslas eksperte Linda Rubena.

Satiec savu meistaru A.Liepiņš
Satiec savu meistaru A.Liepiņš Foto: publicitātes

«Pasākuma ietvaros vairākās Latvijas vietās varēs mācīties tradicionālo ēdienu gatavošanu – piemēram, Alsungā, Nīcā un Ugālē apgūt kurzemnieku, bet Dagdā, Daugavpilī, Kārsavā, Medņevā un Viļānos – latgaliešu virtuves noslēpumus. Gan Ādažu kultūras centrā, gan Rīgas KTMC «Ritums» jaunās māmiņas un vecāki ar bērniem varēs mācīties šūpuļdziesmas. Jau otro gadu pasākumā iesaistās Latviešu Folkloras krātuve, starp citām interesantām nodarbēm piedāvājot arī iespēju meklēt savus radiniekus folkloras vācēju pierakstos», papildinaLatvijas Nacionālā kultūras centra folkloras eksperte Gita Lancere.

Biedrība Koka dizaina centrs
Biedrība Koka dizaina centrs Foto: publicitātes

Ik pavasari pasākums kļuvis par gaidītu notikumu, un aizvadītajos gados «savu meistaru» darbnīcās, studijās, muzejos, skolās, kultūras centros, bibliotēkās apmeklējuši 18 tūkstoši dažādu paaudžu interesentu. «Satiec savu meistaru!» ir 2009. gadā aizsāktās Tradicionālo prasmju skolas turpinājums, kas iekļauts kopīgā Eiropas projektā «Eiropas amatu prasmju dienas». Līdzīgi pasākumi, kur tradicionāloprasmju zinātāji uzņem pie sevis mācekļus, vienlaikus notiek arī Francijā, Spānijā, Itālijā, Beļģijā un citās pasaules valstīs. Projekts «Eiropas amatu prasmju dienas» 2016. gadā norisināsies jau desmito reizi, unšogad tam pievienojas arī Igaunija, Polija, Grieķija, Nīderlande un Lielbritānija.

Andreja Pumpura Lielvārdes muzejs
Andreja Pumpura Lielvārdes muzejs Foto: publicitātes

Projekta būtība ir vēstīt plašākai sabiedrībai par nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšanu un pārmantošanu, kā arī meistariem, viņu zināšanām un prasmēm. «Satiec savu meistaru!» rīkotāji pasākuma ietvaros vēlas veicināt sadarbību vietējo kopienu, nevalstisko organizāciju, valsts un pašvaldību institūciju, kā arī privāto organizāciju starpā nemateriālā kultūras mantojuma izpausmju un to lietpratēju, kā arī Dziesmu un deju svētku tradīcijas apzināšanā un popularizēšanā.

«Satiec savu meistaru! 2016» rīko Latvijas Nacionālais kultūras centrs sadarbībā ar Latvijas novadu un pilsētu pašvaldībām. Atbalsta Dziesmu un deju svētku lieldraugs Swedbank. Informē 1188.lv, Latvijas Televīzija, Latvijas Radio, LSM.lv, TVnet.lv, žurnāls Ir un Latvijas Avīze.

Informācija par meistariem un norisēm

Informācija par Eiropas amatu prasmju dienām

Facebook Draugiem Twitter Whatsapp
Comments

Tēmas

Nepalaid garām!

Uz augšu