Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

LNB atklās Gunāra Birkerta privātbibliotēku

TVNET
Facebook Draugiem Twitter Whatsapp
Comments
Foto: no personiskā arhīva

15. janvārī plkst. 15 Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Mākslas lasītavā (4. stāvā) tiks atklāta LNB jaunās ēkas – Gaismas pils – arhitekta Gunāra Birkerta (1925) privātbibliotēka. Ieeja bez maksas. Šobrīd G. Birkerta bibliotēkā ir vairāk nekā 300 grāmatu, kuras pakāpeniski tiks papildinātas ar arhitektūras nozares periodiskajiem izdevumiem.

2015. gada nogalē LNB saņēma nozīmīgu dāvinājumu – bibliotēkas ēkas projekta autora G. Birkerta personīgo profesionālo bibliotēku. Tā pusgadsimta laikā veidota paralēli izcilai radoša arhitekta karjerai Amerikas Savienotajās Valstīs (ASV). Bibliotēka ietver grāmatas no G. Birkerta studiju laika Štutgartes Tehniskajā augstskolā, monogrāfijas par viņu pašu un ievērojamiem 20. gs. pirmās puses modernās arhitektūras meistariem – Ludvigu Mīsu van der Roi (Ludwig Mies van der Rohe), Le Korbizjē (Le Corbusier), Valteru Gropiusu (Walter Gropius), Frenku Loidu Raitu (Frank Lloyd Wright).

G. Birkerts vienmēr ir uzsvēris savu latvisko izcelsmi un piederību Skandināvijas arhitektūras vērtību kopumam – izcilais somu arhitekts Ēro Sārinens (Eero Saarinen) bija viņa pirmais skolotājs, sākot arhitekta praksi. Tāpēc G. Birkerta arhitektūras bibliotēkā ir daudz grāmatu par Somijas, Zviedrijas un Dānijas arhitektūru un atsevišķiem meistariem – Alvaru Ālto (Alvar Aalto), Ēro un Elielu Sārineniem (Eero Saarinen, Eliel Saarinen), Gunāru Asplundu (Gunnar Asplund), Sigurdu Leverencu (Sigurd Lewerentz), Svenu Markeliusu (Sven Markelius).

Privātbibliotēkā ir plašs publikāciju klāsts par Birkerta būvēm, kas saņēmušas nozīmīgas arhitektūras balvas un iekļautas enciklopēdiskos izdevumos par 20. un 21. gs. moderno arhitektūru.

Īpaša vieta šajā grāmatu un publikāciju kopumā ir materiāliem par gaismu arhitektūrā un 2014. gadā uzcelto LNB jauno ēku, kas ir vērienīgs un simbolisks G. Birkerta radošā darba vainagojums. Šīs ēkas arhitektūra ietver G. Birkertam raksturīgo arhitektūras ekspresiju, simbolu un metaforu lietojumu, arī gaismas materialitāti – vērtību kopumu, kas meistaru ierindo starp ASV un pasaules 20. gs. otrās puses izcilākajiem arhitektiem.

***

Gunārs Birkerts

Gunārs Birkerts tiek uzskatīts par visu laiku ievērojamāko un panākumiem bagātāko latviešu arhitektu. Pasaules arhitektūrā viņš ir pazīstams ar izcilu gaismas lietojumu 19 paša projektētajās bibliotēkās, vairākās baznīcās, muzejos un citās būvēs ASV.

G. Birkerts dzimis 1925. gada 17. janvārī Rīgā. Mācījies Rīgas 1. ģimnāzijā. 1943. gadā viņš aizbraucis no Latvijas un studējis Štutgartes Tehniskajā augstskolā, bet 1949. gadā pārcēlies uz ASV. 1962. gadā dibinājis savu arhitektu biroju «Gunnar Birkerts and Associates».

Vēlākos gados G. Birkerts bijis arhitekts Federālo rezervju bankai Mineapolē. Pēc tam projektējis Stikla muzeju Korningā un Mičiganas universitātes Tiesību zinātņu izpētes ēku. Abas ēkas tika iekļautas 150 visu laiku labāko ASV uzcelto ēku sarakstā, ko 2007. gadā sastādīja Amerikas Arhitektu institūts. Tāpat Birkerts projektējis ASV vēstniecības ēku Venecuēlā, «Kemper Museum of Contemporary Art» Kanzassitijā.

1989. gadā G. Birkerts radīja pirmo Gaismas pils skici – ekspresīvu modernisma veidolu, kas sakņots nācijas bagātajās kultūras tradīcijās un turpmākajos gados attīstīts ar Modri Ģelzi (1929–2009) un citiem Latvijas arhitektiem un inženieriem.

Darba mūža laikā G. Birkerts saņēmis dažādus apbalvojumus – 1995. gadā viņš saņēmis Triju Zvaigžņu ordeni, kā arī ticis iekļauts Latvijas kultūras kanonā.

Facebook Draugiem Twitter Whatsapp
Comments

Tēmas

Nepalaid garām!

Uz augšu