Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Āgenskalna tirgū atklās VI Skatuves mākslas festivālu «Patriarha rudens»

LETA
Āgenskalna tirgū atklās VI Skatuves mākslas festivālu «Patriarha rudens»
Facebook Draugiem Twitter Whatsapp
Comments
Foto: Evija Trifanova / LETA

Pirmdien, 28.septembrī, jau tradicionāli Āgenskalna tirgū plkst. 11 tiks atklāts VI skatuves mākslas festivāls «Patriarha rudens».

Pēc svinīgās atklāšanas Latvijas Kultūras akadēmijas vadība un docētāji, festivāla dalībnieki un viesi kopā dosies gājienā uz netālu esošo Latvijas Kultūras akadēmijas Eduarda Smiļģa Teātra muzeju, kurā svinīgi tiks pacelts festivāla karogs un baudīta rudens zupa.

Festivālu, kā jau tas pienākas Raiņa un Aspazijas jubilejas gadā, LKA teātra mājā «Zirgu pasts» ieskandinās Lietuvas Mākslas un mūzikas akadēmijas režijas studenta Gilda Aleksas iestudējums «Zelta zirgs: no zirga līdz personībai» pēc Raiņa saulgriežu pasakas «Zelta zirgs» motīviem, kas tapis sadarbībā ar bakalaura programmas apakšprogrammas Dramatiskā teātra aktiera mākslas un režijas mākslas 3. kursa studentiem.

Ar topošajiem dramatiskā teātra aktieriem un režisoriem strādā arī režisors un pedagogs Elmārs Seņkovs, īpaši festivālam «Zirgu pastā» iestudējot Antonio Buero Valjeho lugu «Liesmojošā tumsa», un režisors Andrejs Jarovojs, piedāvājot festivāla skatītājiem «Ziemeļmeitas» atklāto mēģinājumu, kas veidota pēc Kārļa Skalbes pasakas «Kā es braucu Ziemeļmeitas lūkoties» motīviem.

Šogad festivālā tiks izrādīta arī profesores Māras Ķimeles jau pavasarī iestudētā, bet festivālam jaunā versijā sagatavotā «Kurāža» pēc Bertolda Brehta lugas motīviem, kas, runājot festivāla mākslinieciskā vadītāja profesora Jāņa Siliņa vārdiem, apliecina, ka trešā kursa aktieri un režisori ir gatavi ļoti lieliem radošiem un mākslinieciskiem izaicinājumiem, un viņiem piemērota ir Dailes teātra dibinātāja un inscenētāja Eduarda Smiļģa sentence: «Vajag tikai prasīt, cilvēka spējas ir neierobežotas, visu var dabūt laukā.»

Šogad festivāla skatē ar saviem diplomdarbiem piedalīsies pieci laikmetīgās dejas horeogrāfi un ar izrādēm septiņi topošie un jaunie režisori. Skates radošos darbus vērtēs un savu viedokli festivāla noslēguma apaļā galda diskusijā izteiks ekspertu komisija, lai vienam no jaunajiem māksliniekiem festivāla noslēgumā pasniegtu balvu - Pētera Pētersona petrolejas lampu no režisora vērienīgās petrolejas lampu kolekcijas, kā arī Latvijas Nacionālais teātris ir iecerējis atjaunot pirmo festivāla balvu - iespēju iestudēt teātrī kādu izrādi 2016./2017. gada sezonā, ja vien kādam no jaunajiem māksliniekiem izdosies festivālā sevi spilgti apliecināt. Ekspertu komisijā darbosies Latvijas institūta direktore Kārina Pētersone, Nacionālā teātra aktieris Arturs Krūzkops, LKA asociētā profesore un teātra zinātniece Līga Ulberte, LKA lektors un režisors Elmārs Seņķovs, laikmetīgās dejas ekspertes Inta Balode un Dita Jonīte.

Šogad festivāla skatē piedalīsies piecas laikmetīgās dejas izrādes: «Para-doxa jeb pasaku jauktā secībā» piedāvās Rūdolfs Gediņš, «48 Hours Before» - Ģirts Bisenieks, «Rauts» - Agate Bankava, «Ananda» - Eva Kronberga un «Take Me as a Present» - Anna Novikova. Tāpat skatē piedalīsies septiņas izrādes - Gilda Aleksas «Zelta zirgs: no zirga līdz personībai», Toma Treiņa «Stāsti no abām kabatām», Andra Kaļiņina «Sienas, kas dzied baritonā», Kārļa Tola «Nakts pēc kāzām», Antras Leites «Pelikāns» un «Neatkarības bērni», kā arī Viestura Roziņa «Pērs Gints un viņa sievietes». Skatē piedalīsies arī Aijas Treijas raidluga «X un Y».

Šogad plašāk nekā citus gadus festivālā pārstāvēti laikmetīgās dejas horeogrāfi, jo pavasarī LKA absolvēja 18 jaunieši, kuri diplomdarbu skatē uz dažādām skatuvēm radīja neparastus stāstus kustībā un bildē. Kā viens no šiem stāstiem festivālā tiks izrādīta arī Rūtas Pakalnes veidotā filma «Dance Tranzit» par profesores Olgas Žitluhinas un laikmetīgās dejas horeogrāfijas studentu ikgadējo nometni Krimā. Par jauno mākslinieku sniegumu tiks diskutēts sarunā «Laikmetīgā deja. Vizualitāte», savukārt asociētā profesore Līga Ulberte vadīs semināru «Spēlēju, dancoju».

Tāpat festivāla laikā kinoteātrī «Splendid Palace» tiks izrādīts LKA Audiovizuālās mākslas 3. kursa studentu pirmsdiploma žanra spēles īsfilmu izveides projekts, kas sevī ietver 2015.gadā sagatavotās spēles īsfilmas. Programma iekļauta Kristiāna Riekstiņa īsfilma «Lācars», Rinalda Zelta īsfilma «Lielās spodrības gaismā», Ivetas Budrevičas īsfilma «Korekcija», Artūra Latkovska īsfilma «Lidojošo cilvēku meklējot», Dāvja Dreimaņa īsfilma «Rebeka», Gata Ungura īsfilma «Plenči» un Elzas Feldmanes īsfilma «Labrīt, dakter».

Sadarbībā ar Latvijas Mākslas akadēmijas topošajiem scenogrāfiem Smiļģa Teātra muzejā tapis projekts «Aspazijas un Raiņa tēli un transformācijas», kas papildinās festivāla programmu, ne tikai aktualizējot Raiņa un Aspazijas jubilejas gadu, bet piesakot arī neparastus lielo personību darbu un domu traktējumus.

Arī šogad festivālā būs starptautiska pieredzes apmaiņa. Ar izrādi «Vētra» pēc Viljama Šekspīra tāda paša nosaukuma lugas motīviem «Zirgu pastā» viesosies Igaunijas Mūzikas un teātra akadēmijas Teātra skolas pārstāvji - dramaturģe Laura Kalle, režisori Pīters Raudseps, Katrīna Unta. Meistarklasi flamenko dejā topošajiem aktieriem un režisoriem pasniegs profesors Andreu Karandels no Spānijas, meistarklasi ķermeņa un prāta nostādīšanā jaunajiem laikmetīgās dejas horeogrāfiem - Floransa Ožendre no Beļģijas, bet lekciju «Teātra tradīcijas un tendences Austrumeiropā» lasīs profesore Nina Kirili no Ungārijas.

Festivāla laikā tiks izdots arī katalogs, kuru veido LKA Audiovizuālās un skatuves mākslas teorijas 3. kursa studenti.

Tēmas

Nepalaid garām!

Uz augšu