Sākas festivāls «Dirty Drama» (1)

TVNET
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: www.facebook.com/kristine.vismane

Šonedēļ no pirmdienas līdz ceturtdienai dažādās vietās Rīgas pilsētvidē un Līksnas ielā 26 norisinās festivāls «Dirty Drama», ko rīko nevalstiskais teātris «Dirty Deal Teatro». Katru dienu notiks radošās darbnīcas, performances, izrādes, izglītojošas lekcijas, diskusijas un citi pasākumi. Ieeja visos «Dirty Drama» pasākumos skatītājiem būs bez maksas.

Šogad festivāla tēma ir «izslēgšana». Tiks meklēta atbilde uz jautājumiem – kāpēc vieni uzskati ir atzīti par akceptējamiem, bet citas idejas, notikumi un cilvēki pieņemti par nevēlamiem un «izslēgti» no sabiedrības kolektīvās apziņas? Programmas centrā ir darbnīcas, kurās Latvijas jaunie teātra profesionāļi apgūs iespējas, kā radošumu apvienot ar sociālu aktīvismu. Publikas novērtējumam tiks piedāvātas darbnīcās tapušās izrādes un performances, kā arī lekcijas un citi pasākumi.

Festivālu atklās laikmetīgās dejas horeogrāfes Kristīnes Vismanes performance «Pieņemšana» Latviešu Strēlnieku laukumā plkst. 10:00-12:00. Šis darbs tapis meistardarbnīcas «Protesta māksla» ietvaros. Tajā pieci jaunie teātra mākslinieki radīja piecus oriģinālus solodarbus – protesta performances, kas laikmetīgā mākslas valodā vēsta par šobrīd sabiedrībai aktuālām tēmām. Tuvāko dienu laikā skatītājiem būs iespēja Rīgas pilsētvidē un sociālajos tīklos novērtēt arī pārējās «Protesta mākslas» performances, ko veidojuši teātra režisori Mārtiņš Eihe un Valters Sīlis, Latvijas Kultūras akadēmijas teātra mākslas studenti Justīne Vaivode un Toms Treinis. Meistardarbnīcu vadīja amerikāņu performances mākslinieks, Kalifornijas Universitātes Deivisā profesors Lerijs Bogads (Lawrence Michael Bogad).

Savukārt vakarā skatītāji tiks gaidīti Līksnas ielas 26 pagalmā, kur norisināsies projekts «Atkritumu teātris» – unikāla scenogrāfijas un dramaturģijas darbnīca, ko papildinās izglītojošu lekciju cikls. Izmantojot apkārtnē atrodamos, savu laiku nokalpojušos sadzīves priekšmetus, katru dienu cita dramaturga un scenogrāfa komanda radīs nelielu izrādi par konkrētās dienas tēmu. Šī vakara pasākumu plkst. 20:00 ievadīs teātra kritiķes Maijas Treiles vadītā diskusija par tabu mākslā, kurā tiks meklētas atbildes uz jautājumiem – kas mūsdienu mākslā ir «aizliegtās» tēmas un kāpēc? Diskusijā piedalīsies kinorežisors Andris Gauja, dzejniece, dramaturģe un režisore Inga Gaile, teātra režisors Valters Sīlis un dejas kritiķe Inta Balode. Pēc diskusijas savu izrādes skici par izslēgšanu mākslā prezentēs dramaturgs Andris Kalnozols un scenogrāfe Marija Rozīte. Bet pēc izrādes, ap plkst. 21:30, skatītājiem būs iespēja iesaistīties jauno režisoru Jāņa Znotiņa un Paulas Pļavnieces rīkotā spēlē «Ko nedrīkst mākslā».

Projekts «Atkritumu teātris» Līksnas ielā 26 turpināsies līdz pat ceturtdienas vakaram, un tajā savas izrāžu skices radīs arī dramaturgi Lauris Gundars, Justīne Kļava un Inga Gaile, scenogrāfi Reinis Suhanovs, Sintija Jēkabsone un Uģis Bērziņš. Stāstus iedzīvināt viņiem palīdzēs aktieri Armands Berģis, Ance Muižniece un Artūrs Putniņš. Lekcijas lasīs socioloģe Liesma Ose, antropoloģe Māra Pinka un sociālais un organizāciju psihologs Reinis Lazda. Notiks arī citi pasākumi, tostarp grupas «Gapoljeri» koncerts festivāla noslēgumā ceturtdienas vakarā.

Nepalaid garām!

Uz augšu