Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Nodibināta Stūra mājas biedrība

LETA
Nodibināta Stūra mājas biedrība
Facebook Draugiem Twitter Whatsapp
Comments
Foto: Lita Krone / LETA

Gaidot Stūra mājas atjaunotās ekspozīcijas atvēršanu februāra otrajā nedēļā - 13.februārī - nodibināta biedrība «Stūra māja», informēja projekta «Stūra māja. Lietas nr. 1914-2014» vadītāja Aija Abene.

Jaunā projekta vadītāja, kura pērn vadīja gidu komandas darbu, pastāstīja, ka biedrība dibināta dažādu iemeslu dēļ. «Galvenais mērķis pašlaik ir apzināt tos cilvēkus, kas reiz sēdējuši Stūra mājā, un vākt liecības - pirms nav par vēlu,» paskaidroja Abene, norādot, ka galvenais mudinātājs biedrības veidošanai bijusi gidu pieredze, tiekoties ar apmeklētājiem pagājušajā gadā.

Biedrība, sadarbojoties ar valdību, Rīgas domi, nevalstiskām un citām organizācijām, plāno izveidot ilgtermiņa plānu, lai saglabātu Stūra māju kā vēsturisku liecību. Tā apņēmusies vākt un apkopot liecības par Stūra māju un tās vēsturi, kā arī veikt sabiedriskā labuma darbu - sabiedrības, it sevišķi jaunatnes ieinteresēšanu un izglītošanu par Latvijas vēsturi un Stūra mājas vēsturisko mantojumu.

Tajā pašā laikā biedrība vēlas veicināt sabiedrības integrāciju, atklājot ietekmi, kādu padomju varas darbība Stūra mājā atstājusi uz sociālo, demogrāfisko un ekonomisko attīstību Latvijas un pasaules kontekstā.

Visus, kuriem ir kādas ziņas par Stūra māju un tās vēsturi, aicina rakstīt pa biedrības e-pastu «biedribasturamaja@gmail.com».

Stūra māju plašākai apskatei atvērs 13.februārī. Biļetes uz gidu vadītajām ekskursijām varēs nopirkt internetā «Biļešu servisa» kasēs no 9.februāra. Plānots, ka Stūra mājas ekspozīcija pirmajā un pagrabstāvā būs pieejama apskatei sešas dienas nedēļā.

Pašlaik, kad Stūra mājas ekspozīcija vēl ir slēgta apmeklētājiem, to ir iespējams izstaigāt virtuāli.

Interneta vietnē «http://skatskat.lv/virtuala-ture/stura-maja/lv/stura-maja.html» ekskursija pieejama latviski, bet angliski tā skatāma Latvijas oficiālajā portālā ārzemniekiem «http://latvia.eu/library/kgb-building».

Paredzēts, ka ar Stūra māju būs iespējams iepazīties arī interneta adresē «www.sturamaja.lv» un «www.kgbbuildingriga.com».

Jau ziņots, ka Stūra mājas ekspozīcijai šogad no valsts budžeta piešķirti 78 000 eiro. Pagājušā gada oktobra beigās valdība nolēma no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem atvēlēt 21 532 eiro izstādes «Stūra māja. Lieta nr.1914/2014» darbības pagaidu turpināšanai un ēkas sagatavošanai ziemai. Paredzēts, ka šogad Stūra mājas fasāde varētu atgūt savu gaiši pelēko krāsu. Tas nolemts, veicot arhitektoniski māksliniecisko inventarizāciju Stūra mājas pirmajā stāvā un pagrabstāvā. VAS «Valsts nekustamie īpašumi» (VNĪ), apsekojot ēku, savukārt nolēmuši, ka nepieciešams arī jumta remonts. Abi nepieciešamie remonti tiks veikti kopā un varētu izmaksāt ap 580 000 eiro.

Ēka kopš 2008.gada, kad to atstāja Valsts policija, nav izmantota. Nodibinājums «Rīga 2014», Rīgas Eiropas kultūras galvaspilsētas programmā organizējot ēkā izstādes, ir nodrošinājis ēkas pieejamību sabiedrībai 2014.gada vasaras periodā. Nodibinājuma «Rīga 2014» administrēto izstāžu darbība ēkā beidzās 19.oktobrī. Par nepieciešamību turēt Stūra māju atvērtu ir iestājusies gan Kultūras ministrija, gan nodibinājums «Rīga 2014», gan arī Latvijas Okupācijas muzeja biedrība. Ēkas atbalstam vākti paraksti arī sabiedrības iniciatīvu portālā «Manabalss.lv».

Patlaban nav skaidrs pārējās ēkas liktenis. Notikušas plašas diskusijas par iespējām apdzīvot Stūra māju. Ideju vidū bijis gan veidot to par muzeju, gan viesnīcu, tomēr skaidrības par pārējās Stūra mājas nākotni vēl nav.

Stūra māja Latvijas okupācijas laikā kļuva par vienu no totalitārās varas spilgtākajiem simboliem.

Tēmas

Nepalaid garām!

Uz augšu