Notikums Latvijas kultūras dzīvē
Rakstnieces viesošanās Rīgā, kas notika Baltijas tūres ietvaros, nenoliedzami bija liels notikums Latvijas kultūras un literārajā dzīvē, jo, kā intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam "100 grami kultūras" norādīja filosofs Gints Grūbe, šī bija pirmā reize kopš 20.gadsimta 60.gadiem, kad Latvijā viesojās Nobela prēmijas laureāts literatūrā.
12.aprīļa vakarā rakstniece tikās ar lasītājiem Mazajā Ģildē, un uz tikšanos bija sanākusi neredzēti plaša publika. Pasākuma rīkotāji, Gētes institūta darbinieki, stāstīja, ka neesot pat pieticis ar iepriekš sarūpētajām 200 sēdvietām. Atklājis vakaru ar īsu uzrunu, Ulrihs Everdings, Gētes institūta Rīgā direktors, deva vārdu Hertai Millerei.
Milleres kundze savu uzstāšanos sāka ar trīs fragmentu lasījumu no romāna "Elpas šūpoles". Tas, kurš atdod prom savu likteni, ir pagalam, mazliet piesmakušā, fascinējošā balsī lasīja rakstniece. Vārdi palika karājamies turpat gaisā, dzīvoja savu dzīvi un savijās nedalāmā rakstā ar latviskā tulkojuma tekstu, kas tika sinhroni demonstrēts uz diviem ekrāniem. Tiem, kuri gan saprata vācu valodu, gan arī lasīja līdzi tulkojumu, varēja rasties sirreāla sajūta, ka tulkotāja Silvija Brice, strādājot pie "Elpas šūpolēm", burtiski elpojusi vienu gaisu un dalījusi pēdējo zaļās balandas (balodenes) lapu ar romāna varoni Leo, septiņpadsmitgadīgu homoseksuālu Rumānijas vācieti, 1945.gadā izsūtītu spaidu darbos uz Padomju Savienību.