Šodienas redaktors:
Krista Garanča
Iesūti ziņu!

Andreja Granta fotogrāfiju izstāde

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Raksta foto
Foto: publicitātes

No 1.aprīļa līdz 22.maijam Latvijas Nacionālā mākslas muzeja Baltajā zālē būs skatāma Andreja Granta fotogrāfiju personālizstāde, informē izstādes kuratore Irēna Bužinska.

Grants ir viens no ievērojamākajiem vidējās paaudzes fotogrāfiem. Dzimis 1955.gada 7. martā Rīgā. Ieguvis jurista diplomu Latvijas Universitātē, tomēr par dzīves aicinājumu kļuvusi fotogrāfija, kurai viņš pievērsies 1978.gadā. Bijis Ogres fotostudijas biedrs (1978-1988). Viens no neformālās fotogrupas "A" dibinātājiem un biedriem (1984-1992). Kopš 1981.gada sarīkojis vairāk nekā 30 personālizstādes Rīgā, Koknesē, Ogrē, Viļņā, Tallinā, Dublinā, Strasbūrā, Berlīnē, Stambulā, Minskā, Stokholmā, kā arī piedalījies vairāk nekā 40 grupu izstādēs gan Latvijā, gan ārzemēs.

Mākslinieks vairākkārt bijis uzaicināts par filmu fotogrāfu, sadarbojoties ar Viesturu Kairišu filmā "Pa ceļam aizejot" (2001) un "Tumšie brieži" (2005), ar Lailu Pakalniņu filmās "Kurpe" (1998) un "Pitons" (2003) un citiem.

Jau vairāk nekā 30 gadus Grants ir fotostudijas pedagogs Rīgas Tehniskās jaunrades namā "Annas 2", pie kura fotogrāfijas pamatus ir apguvuši daudzi jaunākās paaudzes mākslinieki, fotogrāfi un kinooperatori - Arnis Balčus, Gints Bērziņš, Anda Bankovska, Ritums Ivanovs, Ivars Grāvlejs, Ieva Epnere un citi. Andreja Granta ieguldījums fotomākslas popularizācijā un izglītībā ir tik nozīmīgs, ka nereti tiek runāts par "Granta skolu" Latvijas fotomākslā.

Grantam tik raksturīgo dokumentālo foto valodu, kuru autors izveidoja jau 20.gadsimta 80.gadu sākumā, var dēvēt par unikālu, jo tā nav piedzīvojusi principiālas izmaiņas, mainoties sociālajai sistēmai Latvijā. Grants vienmēr devis priekšroku, viņa vārdiem, "mirkļa mūžībai", kuru mākslinieks spēj gan precīzi fiksēt, gan reprezentēt nozīmīgā mākslas, nevis vienīgi sociāla fakta līmenī.

Andreja Granta fotogrāfija
Andreja Granta fotogrāfija Foto: publicitātes

Nepalaid garām!

Uz augšu