Šodienas redaktors:
Krista Garanča
Iesūti ziņu!

"Lielais brālis": realitātes rādītājs vai radītājs (9)

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

"Lielais brālis", realitātes šovs, apmēram tāds pats kā mūsu pašu "Fabrika", Britānijā joprojām ir ļoti populārs. Formāta vienkāršība ir tuva ģeniālai: slēgtā telpā dzīvojošie un no alkohola lietošanas nepasargātie cilvēki, kuri atlasīti pēc "Noasa šķirsta principa" – lai būtu lielāka dažādība – plēšas, salīgst, mīlējas, ķīvējas un tā tālāk.

Šova veidotāji ciniski izsakās: "Skatītāji taču vēlas redzēt pašu sliktāko, kas cilvēkos slēpjas, tāpēc arī viņi pacietīgi dirn pie televizoriem un gaida, kas nu notiks."

Taču pēdējie notikumi "Slavenību Lielā brāļa" sakarā, kas janvārī norisinājās ne tikai Britānijā, bet arī Indijā, liek domāt, ka visa tā "lūriķu TV" lieta aizgājusi par tālu.

Politiķiem izdevība izteikties

Janvāra vidū Britānijas plašsaziņas līdzekļos – ne tikai "dzeltenajā presē", bet arī "The Times", "The Independent" un "The Guardian", kā arī BBC World un CNN ziņa nr. 1 bija skandāls, kas izvērsās "Slavenību Lielā brāļa" mazajā pasaulītē. Tur slavenai indiešu aktrisei Šilpai Šetijai, vienai no lielākajām Bolivudas zvaigznēm, ar vulgāriem un rasistiskiem izteikumiem uzbruka bijusī zobārsta palīdze, tagad – profesionāla realitātes šovu zvaigzne un miljonāre Džeida Gudija. Tas bija pretīgi, un ne velti "Channel 4", kur tiek rādīts šovs, saņēma ap 30 000 sūdzību par rasistiskajiem izteikumiem, un Gudija pie pirmās izbalsošanas arī tika padzīta.

Taču ar to viss nebeidzās. Skandāls pārauga par starptautisku konfliktu, un tajā iejaucās visaugstākās Britānijas un Indijas amatpersonas. Premjers Tonijs Blērs, Jorkas arhibīskaps, tumšādainais Džons Sentamu, izglītības ministrs Alans Džonsons, kultūras ministre Tesa Džovela, Indijas premjerministrs Gujrals, informācijas un masu mediju ministrs Dasmunsi, iekšlietu ministrs Šarma – tie nebūt nav visi, kas izteicās "Gudijas – Šetijas jautājumā", atkārtojot, ka rasisms ir nosodāms visās tā izpausmes formās un katram britam jāvēršas pret to. Kā par nelaimi, nākamajam britu premjeram, patlabanējam kancleram Gordonam Braunam tajā laikā nācās būt Indijā, un tur viņš dabūja dzirdēt visu, kas indiešiem sakrājies uz sirds attiecībā uz britiem. Nevarētu gluži teikt, ka tikai vulgāras angļu zemāko aprindu meičas rasistiskie izlēcieni bija šā trača patiesais iemesls. Kens Livingstons, Londonas mērs, tā arī atzina: "Mēs nedrīkstam kaitināt Indiju – tā ir mūsu otra lielākā investore pēc ASV! Un Gudijas izteikumi var nodarīt milzīgu ekonomisku ļaunumu." Savukārt Indija, kas patlaban svin 50. gadadienu, kopš tā atguvusi neatkarību no Britānijas, šo notikumu itin labi pratusi izmantot, lai uzsvērtu "sapuvušo Rietumu kultūru", to, ka Indija ir lepna tauta, kurai šīs svešās vērtības nav vajadzīgas, jo tā jūtas garīgi pārāka. Dažu CNN žurnālistu iebildumi par joprojām pastāvošo kastu sistēmu tiek noraidīti: "Jūs to nesaprotat!" Bet ielās izgāja protestētāji, kas dedzināja no salmiem veidotas lelles – šova veidotāju prototipus, un to savukārt rādīja televīzija visā Indijā. Parlamentā traci labi izmantoja gan komunisti, gan hindu nacionālisti, gan valdošā Kongresa partija pieprasīja stingru rīcību no britu valdības puses, "lai tiktu nosargāta Šilpas pašcieņa". Tomēr briti šovu negatavojas pārtraukt, un tajā palikušas vēl dažas meičas, kurām ar Šilpu bijušas, teiksim, asas vārdu pārmaiņas.

Vulgārās Džeidas galvu reibinošā karjera

Lai palīdzētu saprast, kur šim ļembastam "aug kājas", vairāk jāpastāsta par dažām "Slavenību Lielā brāļa" šova dalībniecēm. Vairāk gan par vienu – Džeidu Gudiju. Šī 25 gadus vecā divu bērnu māte un šķirtene (it kā tāpēc, ka iekaustījusi savu bijušo vīru), kas nākusi no viszemākajiem sabiedrības slāņiem, pateicoties "Lielajam brālim" un spējai komerciāli veiksmīgi izmantot savas "15 slavas minūtes", no zobārsta palīdzes kļuvusi par miljonāri. Viņas kā šovu zvaigznes vērtība tiek lēsta ap četriem miljoniem mārciņu (arī latu). Džeidai pieder trīs milzu mājas ar plazmas televizoriem un supergreznām lustrām, "Range Rover" džips, pašai sava smaržu līnija, kura popularitātes ziņā ieņem trešo vietu aiz Kailijas Minogas un Viktorijas Bekhemas radītajām. Meitenei tikpat kā nav izglītības, viņa pat savu vārdu uzraksta ar lielu piepūli, taču izdevusi autobiogrāfiju "Jade: My Autobiography". Pāršķirstot jebkuru slavenību dzīvei veltīto britu žurnālu, vienmēr pārsteidz, ka katrā atradusies vieta kādam stāstiņam par Džeidu, un nav brīnums, ka viņa iedomājas esam 25. ietekmīgākā pasaules sieviete… Patiesībā šī būtne ir tāda viduvējība, ka ar neapbruņotu aci nav saskatāms neviens iemesls, kāpēc par viņu vispār varētu rasties interese. Māte Džeidu laidusi pasaulē 16 gadu vecumā, tēvs ģimeni pametis, kad viņai bija divi gadi, sēdējis cietumos, bet nesen miris no narkotiku pārdozēšanas. Māte, būdama vēl vulgārāka par meitu, arī mēģināja piedalīties "Slavenību Lielajā brālī", bet nekavējoties izgāzās, indiešu aktrisi Šilpu nepārtraukti dēvējot par "nu, to indieti", un ātri tika izbalsota.

Konflikts ar Šilpu Šetiju izvērsās tad, kad Džeida sāka klaigāt: "Tu te nekas neesi, nekāda princese, nekas! Pat tavs vārds nav izrunājams, es to nevaru atcerēties tāpēc saukšu tevi par Šilpu Popadumu (plāna indiešu maize. – A. C.). Jūs Indijā ēdat kārtīgi neizvārītus dārzeņus, tāpēc visi esat slimi un vāji. Jūs nemazgājat rokas, tāpēc neēdīšu tevis gatavoto ēdienu – kas zina, kur tās rokas bijušas…" Ļembastā iesaistījās Daniela Loida, "Mis Great Britain", ejot jau tālāk: "Es domāju, viņai jāvācas mājās! Viņa grib būt balta. Bet vienmēr būs indiete." Pa vidu kāds vēl iebrēcās: "Šilpa ir suns!" Džeida piebilda: "Man uzmetas zosāda, uz viņu skatoties."

Bolivudas princese Šilpa

Daži indieši, piemēram, Bolivudas producents Mahešs Bhats, domā, ka Šilpai Šetijai nevajadzēja doties uz Londonu, lai tur piedalītos realitātes šovā. "Par visu ir jāmaksā, un Šilpa par savu izmisīgo vēlēšanos iekarot Rietumu pasauli samaksājusi ar sevis pazemošanu."

Taču indiešu absolūtajam vairākumam aktrises aizskaršana ir dziļi ķērusies pie sirds, jo Indijā Šilpa Šetija ir ne tikai slavena aktrise, bet arī pretAIDS kustības aktīviste un cīnītāja pret dzīvnieku izmantošanu cirkā. Šilpai ir ne tikai graciozs, indiešu dejām piemērots augums, bet arī ļoti laba izglītība. Viņa prot desmit valodas, bijusi savas koledžas beisbola komandas kapteine un ir karatē "melnās jostas" īpašniece. Bolivudā (tā tiek dēvēta indiešu filmu industrija, kas ir pasaulē vislielākā) Šilpa sāka savu augšupejošo karjeru jau pirms 15 gadiem un pa to laiku nospēlējusi neskaitāmas lomas un ieguvusi daudzus apbalvojumus. Runā, ka Šetiju ģimenei ir arī sakari ar vietējo mafiju, bet to nav īsti izdevies pierādīt.

Indieši stāstu par Džeidu un Šilpu pārstāsta kā Bolivudas filmas scenāriju: pēc piedzīvotajām ciešanām un netaisnības dieviete gūst uzvaru pār skatītāju sirdīm. Viss ir tik vienkārši: labais (Šilpa) uzvarējis ļauno (Džeidu), kā tam arī jābūt. Un Šilpas uzvara šajā šovā šo patiesību apstiprināja vēlreiz.

Šie notikumi parādīja, ka "Lielais brālis" patiesībā ir vēl lielāks, nekā to iespējams iedomāties. Starptautiskajās TV ziņās gan BBC, gan CNN stāsts par Šilpu un Džeidu vairākas dienas turējās pirmās ziņas augstumos, vēlāk noslīdot uz otro un trešo vietu. Tajā laikā Bušs izziņoja radikālas pārmaiņas attiecībā uz karu Irākā, Eiropu plosīja vētras, Ziemeļkoreja atkal sāka runāt par kodolieroču plānu… Vai notikumi nereālajā realitātes šova pasaulītē bija paši nozīmīgākie? Un vai tie bija patiesais iemesls Britānijas un Indijas konfliktam?

Un galu galā – kas ir realitātes šovs, bet kas – reālā dzīve? Kāpēc pirmajam pār otro ir tik milzīga vara? Varbūt šova veidotāji patiesībā ir tie, kas veido cilvēku ikdienas pasaules modeli, liek runāt par vienu vai otru jautājumu, uzceļ debesīs vai nogrūž ellē katru, ko vien vēlas?

"Lielais brālis" Džordža Orvela antiutopiskajā romānā "1984" bija acs, kas novēro visus un visur, lai varētu ar šiem cilvēkiem manipulēt. Fantāzijas auglis izrādījies tuvāks dzīvei, nekā kāds to 1948. gadā, kad tapa romāns, varēja iedomāties.

Nepalaid garām!

Uz augšu