Ko iesākt ar ieaugušiem matiņiem pēc epilācijas

FOTO: Publicitātes foto

Vasarā, kad kājām tiek pievērsta papildu uzmanība, aktuāls ir jautājums par liekā apmatojuma likvidēšanu.

Taču ko darīt ar ieaugušiem matiņiem?

Netiek cauri ādai

Matiņu ieaugšana visbiežāk novērojama pēc skūšanās, depilācijas un vaksācijas. Anatomiski ādas virsma atjaunojas ātrāk nekā izaug matiņš, līdz ar to matiņš dažkārt var netikt cauri ādai. Skūšanās un depilācijas laikā netiek noņemts liekais ādas raga slānis, savukārt vaksējot pārragojusies āda kopā ar vasku un matiņiem tiek noņemta, norauta. Pēc liekā apmatojuma noņemšanas matiņi nereti mēdz mainīt augšanas virzienu, sāk griezties un sprogoties. Turklāt, veicot depilāciju vai vaksāciju, matiņi kļūst trauslāki, tādēļ tiem ir lielāka tendence ieaugt. Taču katram cilvēks tas var būt ļoti individuāli.

Vasarā nav tik izteikti

Visbiežāk matiņi ieaug bikini zonā, mazāk — uz kājām un padusēs. Turklāt bikini zonā matiņu ieaugšana vairāk novērojama tieši ziemas periodā, kad pārsvarā tiek valkātas bikses un zeķubikses. Garo zābaku nēsāšanas dēļ ieauguši matiņi reizēm novērojami arī uz kāju apakšstilbiem aizmugurējā daļā. Ar padusēm ir mazliet citādi — tur vairumā gadījumu veidojas folikulīts, kas ir mata saknes somiņas iekaisums. Šādus iekaisums nevajadzētu bakstīt vai spaidīt, bet gan atstāt. Var vienīgi uzziest kādu pretiekaisuma līdzekli.

Ja matiņš ir ieaudzis, nekas cits neatliek, kā to mēģināt izvilkt ārā. Pretējā gadījumā matiņa un ādas saaugums var iekaist, veidojot sastrutojošas pumpas. Iekaisums noteikti jādezinficē. Pēc tam matiņš ar adatiņu jāizvelk un ar pinceti jāizrauj. Adata ir vienīgā, ar ko matiņu var dabūt ārā — uzmanīgi paskrubinot nost ādas slāni un to izvelkot.

Lai matiņš neieaugtu

Lai novērstu matiņu ieaugšanu, ieteicams pēc vaksācijas, depilācijas un skūšanās veikt pīlingu vai vismaz nedaudz ar švammīti paberzt ādu. Arī jaunos, tikko sākt augušos matiņus var paberzēt ar švammi (vai veikt pīlingu), tā palīdzot tam izlīst.

Tāpat iespējams izmantot speciālus līdzekļus, kas noņem veco ādu un neļauj matiņiem ieaugt. Pīlingu iesaka lietot arī profilaksei, jo īpaši pirms vaksācijas vai depilācijas. Jāņem vērā arī mēness fāzes — no nevajadzīgajiem matiņiem labāk atbrīvoties dilstošā vai vecā mēnesī.

Ja matiņi tik un tā turpina ieaugt, mūsdienās iespējams veikt lāzervaksāciju vai fotoepilāciju. Šīs procedūras ieteicamas tiem, kas visai bieži saskaras ar šo problēmu. Taču jāņem vērā, ka lāzerterapijas sniegtais efekts ir tikai uz vienu sezonu, pēc tam process atkal jāatkārto.

Konsultējušas «Saules salona» kosmētiķe Sarmīte Pavāre un «Mezzo» kosmētiķe Ilze Sudraba

Uz augšu