Normunda Naumaņa Gada balvai kritikā izvirzīti pieci pretendenti

TVNET
Facebook Draugiem Twitter Whatsapp
Comments
Publicists, portāla "satori.lv" redaktors Ilmārs Šlāpins piedalās kritiķa Normunda Naumaņa vārdā nosauktās Gada balvas mākslas kritikā pasniegšanas ceremonijā Jaunajā Rīgas teātrī.
Publicists, portāla "satori.lv" redaktors Ilmārs Šlāpins piedalās kritiķa Normunda Naumaņa vārdā nosauktās Gada balvas mākslas kritikā pasniegšanas ceremonijā Jaunajā Rīgas teātrī. Foto: Evija Trifanova/LETA

Normunda Naumaņa vārdā nosauktajai Gada balvai kritikā šogad izvirzīti pieci pretendenti - Undīne Adamaite, Inta Balode, Elīna Reitere, Uldis Rudaks un Līga Ulberte.

Adamaite izvirzīta par teātra izrāžu recenzijām laikrakstos "Kultūras Diena" un "Teātra Vēstnesis". Žūrijas ieskatā viņas kritiskie raksti paši par sevi ir māksla. "Viņas secinājumi var būt negaidīti un metaforas pārsteidzošas, jo tā ir kritika no mākslas darba iekšpuses, analīze izriet no iejušanās, pat iemiesošanās izrādē," pamatojuši balvas žūrijas pārstāvji.

Balode nominēta par dejas mākslas vērtējumu "Kultūras Dienā". Balvas žūrijas ieskatā viņa ir kompetenti vērtējoša autore, kura spēj trāpīgi un bez liekvārdības dejas mākslas mikrokosmosu pārtulkot literārā tekstā. Tāpat viņa savās recenzijās nebaidās būt tieša un saukt lietas īstajos vārdos, tā rosinot lasītāju vērtēt arī pašam, norādījusi žūrija.

Reitere nominēta par kino filmu recenzijām interneta žurnālā "Kino Raksti". Žūrija uzskatīja, ka viņas rakstītās recenzijas raksturo analīzes dziļums, kino medija kontekstu un vēstures pārzināšana, kā arī prasme veidot tekstu kā intelektuālu piedzīvojumu, kurā apvienota gan korekta pieeja analizējamajam materiālam - filmai, gan atrasta saistoša dramaturģiska forma, kas ir atbilstoša katras analizējamās filmas specifikai.

Tāpat balvai par mūzikas recenzijām "Kultūras Dienā" nominēts Latvijas rokkultūras pārzinātājs Rudaks. "Rudaka raksti plūst kā dzīve, kurā sajūtu, atmiņu, vīziju mutulī savērpjas gan paša autora bagātīgā pieredze un erudīcija, gan viņa kompetentais skatījums uz pašmāju un pasaules pop un rokkultūras kultūras norisēm. Viņa raksti nes pārliecinošu autorības zīmogu, kurā nereti esejai raksturīga izpausme savijas ar precīzu racionālu analizējamā darba analīzi," žūrijas vērtējumu aprakstīja Ēlerts.

Godalgas mērķis ir izcelt kritikas nozīmi mākslas procesā, veicināt kritikas kvalitāti un rosināt kritisko domāšanu. Gada balvai kritikā Kultūras ministrija ir piešķīrusi Nacionālās balvas statusu. Galvenā balva ir 1500 eiro.

Kā ziņots, kandidātus laikā no 2018.gada 21.novembra līdz 10.decembrim varēja pieteikt jebkurš interesents, kā arī pats autors. Balva tiks pasniegta 14.janvārī pasākumā "NN nakts" Jaunajā Rīgas teātrī.

Pieteikumus izvērtēja un balvu laureātus noskaidros žūrija, kuras priekšsēdētājs ir interneta žurnāla "Satori.lv" galvenais redaktors Ilmārs Šlāpins. Žūrijā darbojas Nacionālā kino centra direktore Dita Rietuma, izdevniecības "Neputns" galvenā redaktore Laima Slava, Valsts kamerorķestra "Sinfonietta Rīga" mākslinieciskā producente, muzikoloģe Baiba Kurpniece, publicists Valdis Ābols, literatūras kritiķe, pagājušā gada galvenās balvas mākslas kritikā ieguvēja Anda Baklāne, teātra kritiķe Edīte Tišheizere un Normunda Naumaņa biedrības valdes priekšsēdētāja Sarmīte Ēlerte. Žūrijas darbam atbalstu sniedz Latvijas Nacionālā bibliotēka.

Facebook Draugiem Twitter Whatsapp
Comments

Tēmas

Nepalaid garām!

Uz augšu