Grafiķes un gleznotājas Māras Rikmanes (1939) devums Latvijas mākslā mērāms aptuveni 120 grāmatu ilustrācijās, vairākos simtos gleznu un grafiku. Pagājušogad, apkopojot jau no piecpadsmit gadiem pierakstīto, klajā nākusi Rikmanes atmiņu grāmata "Mārdadzis" ("Latvijas Mediji"), kurā, gluži kā grāmatai dotajā nosaukumā, māksliniece ir atklāta, tieša un pat asa. Šis gads Rikmanei ir apaļās jubilejas gads, taču blakus radošajām iecerēm vairāk pievērsties pasteļglezniecībai, izdot dzejoļu un pat īso noveļu krājumu, par sevi atgādina arī sadzīve. Tiekamies ar gleznotāju viņas plašajā Brīvības ielas jumta studijā, kādreizējā Valdemāra Tones (1892–1958) darbnīcā, kura ziemā stāv neapkurināta un no kuras jau pavisam drīz Rikmane būs spiesta aiziet.
Rikmanes mākslas galerija
Darbnīcu uz Brīvības un Ģertrūdes ielas stūra, ko pat varētu nosaukt par Rikmanes mākslas galeriju ar daudziem viņas un viņas tēva Jāņa Rikmaņa (1901 – 1968) darbiem pie sienām, savulaik māksliniece, pārņemot īres tiesības, ieguvusi no gleznotāja un grafiķa Ivara Poikāna. Grāmatā tam veltīta vesela nodaļa. "Šobrīd esmu spiesta domāt, ko iesākt ar šīm telpām. Tikko šeit četrreiz tika pacelta īre, un visa mana pensija, esmu reņģēdāja, pilnībā aiziet, lai samaksātu par darbnīcu," stāsta māksliniece. "Šobrīd nezinu, kur ar visu šo darbu krāvumu likties. Jāorganizē varbūt kāda izstāde Tukumā un tur jāatstāj."
Šodien māksliniece kopā ar vīru, ievērojamo arhitektu Oļģertu Kraukli (1931) divatā mitinās Rīgā, kādā Kr. Valdemāra ielas dzīvoklī. "Esam tajā vecuma posmā, kad esam palikuši vieni," viņa nosaka. Pāra vienīgā atvase, dēls, pāragri, 39 gadu vecumā mira ar sirdi. "Pie mums reizi nedēļā nāk no sociālā dienesta sieviete palīdzēt mazliet sakopt paša Oļģerta projektēto māju."
Kad ieminos, ka varbūt plašās darbnīcas telpas var dalīt ar kādu jaunās paaudzes mākslinieku, kas varētu palīdzēt nosegt izdevumus, Rikmane nepiekrīt. "Nevar savā guļamistabā nevienu ielaist," viņa tēlaini skaidro. "Viņš jutīsies slikti, mani darbi viņu iespaidos... diviem māksliniekiem kopā nav ieteicams. Arī savulaik Mākslinieku namā darbnīcās mēģināja likt pa diviem, bet tas negāja cauri - vai nu viens izspieda otru, vai vienojās. Tā nevar."