Jaunākais glezniecības un grafikas vecmeistariem veltītās rakstu sērijas "Investē mākslā" ceļš aizvedis uz kādu jaunceltu daudzdzīvokļu namu pie Ziedoņdārza. Tur jau vairākus gadus dzīvo un strādā izsmalcinātu kluso dabu un portretu meistare - grafiķe Baņuta Ancāne (1941). Neliela auguma, vitāla, ar ciešu skatienu apveltītā māksliniece mājīgo, gaišo un dažādiem mākslas priekšmetiem apaugušo dzīvokli dala ar rudu, labi barotu kaķi Toto un dzīvesbiedru, arīdzan grafikas vecmeistaru Vladislavu Grišinu (1937). Sirmais kungs piedāvā pagatavot tēju, ar vienu ausi klausoties mūsu sarunu, taču šoreiz uzmanības centrā tieši Baņuta - viņas jaunākā izstāde "Kamergalerijā", pievēršanās reliģiskiem sižetiem, klavierspēle un, protams, atmiņas.
Pieminētā izstāde ar nosaukumu "Mana mūzika", ko rīko biedrība "Grafikas kamera", atklāta 12. septembrī vienā no Mākslinieku nama telpām 11. novembra krastmalā, vietā kur padomju gados kā skudras rosījās un viens pie otra ar mugurām saspiedušies strādāja grafiķi un gleznotāji. "Atceros, ka vienā telpā numur 50," stāsta Baņuta. "Gar sienām divi gari galdi un mēs, aiz muguras man bija Ilmārs Blumbergs, viens gar otru rīvējoties, strādājām.
Šodien diemžēl šis nams ir panīcis - tas būtībā ilustrē valsts attieksmi pret kultūru kopumā, tas ir kā kultūrpolitikas spogulis.
Vispār vairāki mani grafikas darbi ir Mākslinieku savienības kolekcijā - vai tai izdosies noturēt šo kolekciju vai būs jāpārdod kādam dižam vīram? Nezinu."
Izstādei dotais nosaukums "Mana mūzika" nav nejaušs. Ancāne jau sarunas sākumā piedāvā fonā uzlikt kādu džeza disku, un labprāt kavējas atmiņās par bērnības dienām, kad sākumā negribīgi, taču vēlāk ar lielu prieku mācījusies spēlēt klavieres. "Jā, sākumā man vecāki spieda spēlēt, mums Elizabetes ielā 10 bija pirmskara laika instruments ar ārkārtīgi maigiem, viegli spiežamiem taustiņiem. Pirmos gadus gan daudz bastoju nodarbības, īsti nepatika pasniedzēja, bet tad nokļuvu pie skolotājas Neimanes, operas basa Gustava Neimaņa sievas, un viss mainījās. Cik daudz tomēr ir atkarīgs no pasniedzēja! Man ļoti iepatikās, sāku regulāri apmeklēt nodarbības un spēlēt ar lielu aizrautību. Viņa mani vēlējās gatavot Konservatorijai, bet kad pateicu, ka izvēlos mākslu, bija šausmīgi sarūgtināta. Tagad lūdzu viņai piedošanu," nosmej māksliniece. "Viņa man deva ekskluzīvas notis, spēlēju Georga Filipa Tēlemana skaņdarbu "Triste" (Skumjas - aut.) - kad to atskaņoju draudzenēm, viņas sēdēja un birdināja asaras."