Šodienas redaktors:
Krista Garanča

Benksija šimpanzes pārdod izsolē par 9,8 miljoniem mārciņu (2)

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Britu grafiti mākslinieka Benksija (Banksy) glezna, kurā attēlotas šimpanzes debatējam Lielbritānijas parlamentā, ceturtdienas vakarā tika pārdots izsolē Londonā par 9,8 miljoniem britu mārciņu (11 miljoniem eiro), kas ir jauns cenas rekords šā mākslinieka darbam.

Izsoļu nams "Sotheby's" bija novērtējis Benksija 2009. gadā radīto eļļas gleznu "Devolved Parliament" ar 1,5 līdz diviem miljoniem mārciņu, tomēr pēc 13 minūšu ilgas vairāksolīšanas tā tika pārdota par 8,5 miljoniem mārciņu, bet ieskaitot izsoles nodevas - par 9 879 500 mārciņām.

Darba sākotnējais nosaukums bija "Question Time" saistībā ar premjerministra iknedēļas jautājumiem parlamentā, bet tas tika pārdēvēts pēc mākslinieka veiktām nelielām izmaiņām.

"Izsolē šovakar uzstādīta rekordcena par Benksija gleznu," mākslinieks rakstīja "Instagram" ievietotā paziņojumā, kurā viņš kritizēja dārgus mākslas darbus. "Žēl, ka tā nepiederēja man."

Glezna martā bija izstādīta Bristoles muzejā, lai atzīmētu datumu, kad Lielbritānijai bija paredzēts izstāties no Eiropas Savienības. Šī izstāšanās gan tika atlikta. 

"Es to uzgleznoju pirms desmit gadiem. Bristoles muzejs to ir atkal izlicis apskatei, lai atzīmētu breksita dienu,"

Benksijs martā rakstīja savā "Instagram" kontā. 

"Sotheby's" atzīmēja, ka šis darbs tika piedāvāts izsolē "tieši gadu pēc bezprecedenta mediju vētras saistībā ar pirmo mākslas darba  radīšanas gadījumu pārdošanas laikā".

Izsoļu nams šādi raksturoja pērn oktobra sākumā notikušo Benksija darba pašiznīcināšanos "Sotheby's" izsolē Londonā. Benksija slavenā glezna "Girl with Balloon" ("Meitene ar balonu") pērn 5.oktobra vakarā Londonā tika nosolīta par 1,042 miljoniem britu mārciņu (1,2 miljoniem eiro), bet uzreiz pēc tam daļēji pašiznīcinājās, izejot caur gleznas rāmī paslēptu papīra smalcinātāju. Daži eksperti gan uzskata, ka no gleznas atlikušās papīra strēmeles ir kļuvušas par jaunu mākslas darbu ar vēl lielāku vērtību. 

Nepalaid garām!

Uz augšu