HBO jaunais seriāls «Katrīna Lielā», kuru tagad var vērot arī LMT mājas viedtelevīzijā, saviem skatītājiem piedāvā vēsturisku skatījumu uz vienu no ievērojamākajām Krievijas valdniecēm. Daudzi seriālā redzamie notikumi var tikt sasaistīti arī ar realitāti, un viens no tiem ir Krievijas mūžīgā identitātes dilemma starp divām pasaulēm – Eiropu un Āziju.
Kas ir Krievijas identitātes dilemma?
Krievijas vēsturiskā attīstība ir noteikusi divu identitāšu – Eiropas un Āzijas miksli. No vienas puses Krievija sevi redz kā daļu no Eiropas vēstures un ir tikusi iesaistīta mūsu civilizācijas definējošajos mirkļos (piemēram, reformācija, Lielā Franču revolūcija, Napoleona kari, Pirmais pasaules karš u.c.). Tomēr no otras puses Krievija ir ilgstoši bijusi arī daļa no Āzijas vēstures. Valsts ir piedzīvojusi gan mongoļu jūgu, gan veikusi ekspansiju Centrālāzijā, gan bijusi iesaistīta stepju politikas veidošanā.
Daudzi politikas analītiķi norāda, ka Krievijai dažādos vēstures posmos ir bijis jāizvēlas, uz kuru no savām sejām likt lielāku uzsvaru. Tomēr tas nenozīmē, ka novārtā atstātā seja tiek iznīcināta. Gluži pretēji – tā vienmēr būs klātesoša un gaidīs mirkli, kad jau atkal varēs būt starmešu gaismā. Piemēram, pašreizējās Krievijas ārpolitikas kontekstā daudzi eksperti ir norādījuši, ka prezidents Vladimirs Putins jau ar rietumvalstīm sadarboties vēlas. Lai gan Krievija uzsver savu neaizstājamību kā vienam no pasaules varas centriem un savas tuvās attiecības ar Ķīnu, Krievijas ārpolitikas dokumentos ir novērojams aicinājums Vašingtonai un Maskavai sēsties pie viena sarunu galda.