Būs karš, briesmīgs karš. Noskaties Kairiša filmas "Pilsēta pie upes" pirmo rullīti

TVNET
Facebook Draugiem X Whatsapp
Comments 4
"Piļsāta pi upis"
"Piļsāta pi upis" Foto: kadrs no filmas

Jau pēc diviem mēnešiem, no 2020. gada 17. janvāra kinoteātros visā Latvijā varēs noskatīties Viestura Kairiša jauno filmu "Piļsāta pi upis". Darbs pie šīs vēsturiskās drāmas risinājies vairāk nekā trīs gadus. Filmas pirmajā reklāmas rullītī var iepazīties ar galvenajiem varoņiem un notikumu intonācijām — lai arī vēsturiskais fons ir dramatisks, tas nesagrauj jaunu cilvēku attiecību vieglumu un cerības.  

"Piļsāta pi upis" ir attiecību stāsts uz pagājušā gadsimta 30. un 40. gadu vēsturisko pārmaiņu fona. Scenārija pamatā ir latviešu trimdas autora Gunara Janovska tāda paša nosaukuma romāns.

Filmas galvenajam varonim Ansim ir nevainīga profesija - daiļkrāsotājs, un viņš ir pieprasīts pie visām varām, kas piecu gadu laikā nomainās vairākkārt. Patētisko ulmaņlaiku vietā nāk skarbie režīmi – komunisti, tad nacisti. Anša iecerētā ir ebreju meitene Zisla, taču jaunās sievietes tēvs liek mīlai šķēršļus. Sagadās tā, ka šajā laikā Anša dzīvē uzrodas arī glītā latviete Naiga. Starp trīs varām, kas sabradā Anša pilsētu, un divām sievietēm, kas plosa viņa sirdi, iespējama tikai viena izvēle.

Filmā būs dzirdamas vairākas valodas: latviešu, krievu, vācu, jidišs, jo valodu mikslis bija dabiska parādība laikā, kad multikulturālā vidē cieši blakus dzīvoja dažādu tautību cilvēki un īsā posmā nomainījās vairākas varas. Valodu dažādība atspoguļojas arī vidē — vienu dienu ielu nosaukumi lasāmi vienā valodā, bet pavisam drīz tie jau jānomaina uz citu. Pamatā gan filmas varoņi runās latgaliski (filma arī uzņemta Latgalē – Krāslavā, Ludzā, Rēzeknē, Varakļānos, Daugavpilī, Subatē), un šiem tekstiem filmā paredzēti titri latviešu valodā.

"Piļsāta pi upis"
"Piļsāta pi upis" Foto: publicitātes

No Latgales nācis un latgaliski runā galvenās, Anša lomas tēlotājs Dāvis Suharevskis, šī ir viņa pirmā loma. Pārējās lomās – Agnese Cīrule, Gundars Āboliņš, lietuviešu kino leģenda Jozs Budraitis un čehu aktrise Brigita Cmuntova. Viesturs Kairišs filmu veido kopā ar saviem ilggadējiem radošajiem partneriem – mākslinieci Ievu Jurjāni un operatoru Gintu Bērziņu. 

Filmas reklāmas rullītis.

PILSĒTA PIE UPES treileris from Ego Media on Vimeo.

Facebook Draugiem X Whatsapp
Comments 4

Tēmas

Nepalaid garām!

Uz augšu