Šodienas redaktors:
Krista Garanča

Cēsīs apskatāma radoša laikmetīgās mākslas izstāde "Stop Making Sense" (1)

Laikmetīgās mākslas izstāde “STOP MAKING SENSE”
Laikmetīgās mākslas izstāde “STOP MAKING SENSE” Foto: Annemarija Gulbe

Pagājušās nedēļas izskaņā Vides risinājumu institūta (VRI) Zinātnes un mākslas centrā “Brūzis” durvis apmeklētājiem vēra JCE Biennāles 2019 – 2021 “Eiropas jaunrade” laikmetīgās mākslas izstāde "Stop Making Sense". Tajā redzami mākslas darbi, ko veidojuši 55 mākslinieki no 7 valstīm.

JCE Biennāles 2019 – 2021 izstādes kuratori Latvijā – Alberto di Gennaro un Tīna Pētersone par vadmotīvu izvēlējušies vēstījumu “Stop making sense”. Tas atsaucas uz pasaulē šobrīd valdošo neskaidrību, tādējādi apmeklētājus mudinot neplānot, jo šāda lēmumu pieņemšana sniedzas ārpus indivīda ietekmju lauka.

Sarežģītākais abu kuratoru uzdevums bija aptvert 55 mākslas darbus un radīt vienotu konceptuālu ietvaru, kas apmeklētājiem sniegtu augstvērtīgu intelektuālo pienesumu. Kuratori skaidro: “Nereti tieši pārmērīgais informācijas apjoms ir tas, kas padara mākslu sausu un nebaudāmu. Neapšaubāmi ir jāmācās vērtēt procesus kritiski, taču svarīgi ir vienlaikus saglabāt spēju redzēt lietas tādas, kādas tās ir. Nesteidzīgi aplūkot formu, neķeroties uzreiz pie satura, un ļauties impulsu radītam mākslas pārdzīvojumam.”

Raksta foto
Foto: Annemarija Gulbe

JCE Biennālē 2019-2021 Latvijas delegāciju pārstāv septiņi mākslinieki: Annemarija Gulbe, Elīna Semane, Luīze Rukšāne, Sabīne Vernere, Santa France, Krišs Zilgalvis, Krišjānis Elviks un kuratore Tīna Pētersone. Izstādes atklāšanā Monrūžā, Francijā, starptautiska mākslas profesionāļu žūrija izvēlējās perspektīvākos no māksliniekiem, pasniedzot tiem Grand Prix balvas, kurās ietilpst apmaksāta 6 mēnešu rezidence Parīzē un stipendija. Divus no trim piešķirtajiem apbalvojumiem saņēma Latvijas delegācijas pārstāves – Santa France un Annemarija Gulbe. Īpašu novērtējumu un specbalvu, apmaksātu rezidenci Parīzē, saņēma arī māksliniece Sabīne Vernere.

Atklāšanas apmeklētājiem bija iespēja vērot mākslinieka Krišjāņa Elvika performanci, izstādes teritoriju caurvijot ar lenti, kas apmeklētājiem atkal un atkal atgādināja izstādes vadmotīvu “STOP MAKING SENSE”. Krišjānis skaidro: “Četras stundas bez pārtraukuma uz līnijas rakstot vienu un to pašu tekstu, es vēlējos pārnest izstādes nosaukumu tiešā un visai burtiskā procesā, kas iezīmē mākslinieku darbībā, steigā, kurš nekomfortablos apstākļos cenšas nonākt līdz galam. Performance nav tikai par tekstu, bet arī ķermeni, nogurumam kļūstot par nozīmīgu darba sastāvdaļu. Nekomfortabli apstākļi šodienas pasaulē ne tikai ir normalizēti, bet arī teju sludināti, kas ir pilnīgā pretrunā ar cilvēku kā tādu. Nereti šī diskomforta normalitāte tiek izmantota kā pretarguments mēģinājumiem cīnīties par jebkādām cilvēciskajām pamatvajadzībām, pēcāk pozicionējot šo cīnītāju kā vāju.”

Raksta foto
Foto: Annemarija Gulbe

Laikmetīgās mākslas izstāde JCE Biennāle 2019 – 2021 Cēsīs viesosies jau trešo reizi, arvien spēcīgāk iezīmējot pilsētu kā pievilcīgu un starptautiski atzītu laikmetīgās mākslas un kultūras galamērķi. Šā gada izstādē apskatāmi laikmetīgās mākslas darbi, ko veidojuši 55 jaunie mākslinieki no septiņām Eiropas valstīm: Francijas, Dānijas, Itālijas, Spānijas, Portugāles, Latvijas un Rumānijas.

Laikmetīgās mākslas biennāle JCE Biennāle 2019 - 2021 tika izveidota 2000. gadā Parīzes piepilsētā Monrūžā ar mērķi sniegt atspēriena iespējas jaunās paaudzes māksliniekiem un veicināt viņu atpazīstamību Eiropas un pasaules mērogā. Biennālē piedalās valstis, kas apņēmušās stimulēt laikmetīgās mākslas un kultūras norises. Pateicoties kuratora Alberto di Džennaro un Kaņepes kultūras centra vadītāja Dāvja Kaņepes iniciatīvai, JCE biennāle nonāca Latvijā. Divu gadu laikā biennāles izstāde apceļo iesaistīto valstu galerijas un mākslas centrus, pavisam kopā mērojot 5850 km. Zinātnes un mākslas centrs “Brūzis” ir jau trešā biennāles izstādes pieturas vieta. Pēc tam tā dosies uz Klužu-Napoku Rumānijā.

Izstāde apskatāma līdz 2020. gada 27. septembrim zinātnes un mākslas centrā “Brūzis”, Lenču ielā 11, Cēsīs.

Izstāde norises laiki: trešdiena – svētdiena no plkst. 12.00 līdz 20.00.

Izstādes ieejas maksa: 3,50 EUR; studentiem, skolēniem un pensionāriem 2 EUR; bērniem līdz 7 gadu vecumam ieeja bez maksas.

Nepalaid garām!

Uz augšu