Izveidota Baltijā pirmā 3D betona drukāšanas laboratorija

TVNET/LETA
Facebook Draugiem Twitter Whatsapp
Comments 2
Foto: Ekrānuzņēmums no Youtube video/Rīgas Tehniskā universitāte

Rīgas Tehniskā universitāte (RTU) partnerībā ar būvmaisījumu ražotāju SIA "Sakret" izveidojusi 3D betona drukāšanas zinātnisko laboratoriju, informē RTU pārstāve Lāsma Vaivare.

Laboratorija nodrošinās zināšanas un infrastruktūru studentiem, zinātniekiem, jaunuzņēmumiem un dažādām ar būvniecību saistītām industrijām.

Vaivare norādīja, ka 3D betona printēšana ir inovatīvs zinātnes un tehnoloģiju attīstības virziens, kas strauji attīstās visā pasaulē. Tehnoloģija ir ilgtspējīga, nodrošina cilvēkresursu un materiālu efektīvu izmantošanu, kā arī arhitektūras un būvniecības nozarēm piedāvā gandrīz bezgalīgas iespējas, kas saistītas ar formas, izmēra un struktūras brīvību. 3D betona printeri izgatavoja RTU zinātnieki ar RTU Dizaina fabrikas inženieru atbalstu.

Foto: Ekrānuzņēmums no Youtube video/Rīgas Tehniskā universitāte

Zinātniskās laboratorijas vadītājs, RTU Būvniecības inženierzinātņu fakultātes vadošais pētnieks Māris ŠinkaŠinka stāstīja, ka laboratorija izveidota, lai izstrādātu inovatīvus veidus betona konstrukciju izgatavošanai. Viņš uzsvēra, ka patlaban Baltijā nav neviena, kam būtu infrastruktūra un zināšanas par visiem 3D betona printēšanas posmiem - sauso materiālu izgatavošanu, printeri, printera galvu un padeves iekārtām, modelēšanu un programmatūru, materiālu īpašībām un to testēšanu svaigā un sacietējušā stāvoklī, konstrukciju projektēšanu, normatīviem un likumdošanu.

"Mērķis ir izveidot zināšanu un tehnoloģisko bāzi, ļaujot pētniekiem veidot zinātniskos projektus, bet industrijai attīstīt jaunus produktus,"

pauda Šinka.

Laboratorijā varēs drukāt betona masu, izstrādāt prototipus objektu vai konstrukciju detaļu 3D printēšanai, pētīt un pārbaudīt inovatīvus materiālus, testēt izdrukātus objektus. Laboratorijā veikti pētījumi varētu kļūt par pamatu standartu izstrādāšanai, lai 3D tehnoloģijas varētu izmantot dažādu ēku būvniecībai ne tikai Latvijā, bet arī Eiropā. 

Plānots, ka tā kļūs par brīvās pieejas zinātnes platformu 3D betona un citu būvmateriālu printēšanas jomā. Tā būs pieejama gan studentiem un pētniekiem, gan dažādām kompānijām un jaunuzņēmumiem zināšanu komercializācijai.

Facebook Draugiem Twitter Whatsapp
Comments 2

Tēmas

Nepalaid garām!

Uz augšu