Režisoram Edgaram Niklasonam Leļļu teātrī divu darbu pirmizrādes

TVNET
Režisoram Edgaram Niklasonam Leļļu teātrī divu darbu pirmizrādes
Facebook Draugiem Twitter Whatsapp
Comments
“Nīna un Lekorbizjē”
“Nīna un Lekorbizjē” Foto: publicitātes

78. sezonu Latvijas Leļļu teātris sāka ar jaunu štata režisoru – Edgaru Niklasonu, kurš savas profesionālās gaitas iesāka 2011./2012. gada sezonā Latvijas Nacionālajā teātrī un Dirty Deal Teatro, taču pēdējos gadus aktīvi darbojas bērnu un jauniešu izrāžu iestudēšanā, kā arī dažādos neatkarīgos skatuves mākslas projektos.

Īpaši veiksmīga režisoram izvērtās pagājusī sezona, kad Spēlmaņu naktī kā Gada izrāde bērniem tika nominēti veseli divi Edgara Niklasona iestudējumi - “Cauruļzobis vienīgais” (Rēzeknes teātris “Joriks”) un “Nilsa Holgersona brīnišķīgais ceļojums” (Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātris).

No šīs sezonas režisors sācis aktīvas radošās gaitas Latvijas Leļļu teātra komandā, lai jau septembra beigās nodotu skatītāju vērtējumam divus jaundarbus. 1. oktobrī pirmizrādi piedzīvos pandēmijas laikā iestudētā izrāde skolēniem “Arturs un Apaļā galda bruņinieki”, kurā muzeja ekskursija pavisam neparasti izvēršas vairākiem 6. klases skolēniem, kuriem leģendu par Arturu nākas izdzīvot uz savas ādas. Savukārt 20. septembrī 1. sērijas izlaišanu gaida unikālā autortehnikā veidots digitālais darbs – lellene “Nīna un Lekorbizjē”, kas animācijas un leļļu teātra sintēzes formā runās ar bērniem par viņu iekšējo pasauli. Pirmās 3 sērijas skatītājiem būs pieejamas bez maksas un skatāmas teātra Youtube kanālā, tās tiks publicētas 20. septembrī, 27. septembrī, un 4. oktobrī.

Daudzsēriju dzīvās animācijas filmiņās jeb lellenēs visai ģimenei vienkāršā un saprotamā valodā tiks stāstīts par dažādām emocijām, kuras ikviens no mums pirmo reizi iepazīst tieši bērnībā. Pirmās trīs sērijas būs veltītas tādām emocijām kā dusmas, prieks un bailes. Lellene radīta autortehnikā, t.i., kodoskops kalpo kā medijs, lai video formātā iemūžinātu aktieru “atdzīvinātos” 2D multenes tēlus. Marionešu caurspīdīgā matērija, kas nosaka seriāla estētisko toni, ir kā šī darba poētiskās pasaules neatņemama sastāvdaļa, kurā galvenie tēli rada atbruņojoša trausluma sajūtu. Katru sēriju papildinās divu Latvijas Leļļu teātra aktieru pieredzes stāsti par saskarsmi ar attiecīgo emociju, kas būs izklaidējoša un reizē vērtīga informācija bērniem un viņu vecākiem.

"Šie abi saturā formā ir ļoti atšķirīgi darbi. Bruņinieku es iestudēju pagājušā gada nogalē, laikā, kad viss bija slēgts. Tā ir ļoti enerģiska, mutuļojoša un neatslābstoša izrāde, pretēji tam, kāda tolaik bija mūsu ikdiena ar esošajiem ierobežojumiem. Manuprāt, mums ir izdevies radīt vieglu, komisku uzvedumu, kas skatītājam savā veidā uzsit uz pleca, sakot, ka viss būs labi," stāsta Edgars Niklasons. "Lellenes “Nīna un Lekorbizjē” ideja sakņojas pandēmijas uzstādītajos noteikumos, taču ir skaidrs, ka tā veiksmīgi dzīvos arī ārpus tiem. Mēs gribam, lai seriāls rosina bērnus veidot sarunu ar vecākiem, palīdzot mazajiem saprast, ko viņi jūt vienā vai otrā situācijā, un neapjukt cilvēcisko emociju gammā. Veidojot šo darbu, ar mākslinieci Evitu sapratām, ka īstenībā daudzas lietas dzīvē nemainās. Nav taču tāds posms dzīvē, kurā, būdams pieaugušais, tu vari sev teikt – “tagad es vienmēr rīkojos adekvāti, pieņemu pareizus lēmumus un vienmēr spēju pareizi novadīt emocijas“. Mēs visi taču esam bērni, tikai daži no mums ieslodzīti pieaugušo ķermenī. Saturiskā ziņā es gribu, lai Bruņinieki iedod spēku un enerģiju mazajiem izcīnīt savas ikdienas cīņas, bet Nīna ir kā klātesošs drauga plecs šajā trakajā laikā, kad viss ir tik nepastāvīgs un neparedzams.”

“Nīnas un Lekorbizjē” radošās komandas sastāvā ir tās režisors un dramaturgs Edgars Niklasons, māksliniece Evita Bēta, video mākslinieks Vladislavs Loiks, komponists Staņislavs Kuļikovs, leļļu animatori Rūdolfs Apse un Elīna Bojarkina, lomas ieskaņojuši Lauma Margrieta Kambala, Miks Fleišmanis, Dace Vītola, Anrijs Sirmais un Artūrs Putniņš.

Elīna Bojarkina
Elīna Bojarkina Foto: Jānis Škapars/TVNET

Izrāde “Arturs un Apaļā galda bruņinieki” 1. un 2. oktobrī būs skatāma Latvijas Leļļu teātra pagaidu spēles vietā – Rīgas Latviešu biedrības nama Lielajā zālē. 

Tēmas

Nepalaid garām!

Uz augšu