Mūžībā devies vairāk nekā 40 animācijas filmu režisors Nils Skapāns

TVNET/LETA
Facebook Draugiem Twitter Whatsapp
Nils Skapāns
Nils Skapāns Foto: publicitātes

20.septembrī mūžībā devies animācijas filmu režisors Nils Skapāns - Latvijā vienīgais plastilīna animācijas meistars, vairāk nekā 40 filmu autors, nacionālu un starptautisku balvu laureāts, vēsta Nacionālā kino centra Kristīne Matīsa.

Viņa norādīja, ka Skapāns ir spilgts piemērs no talantīgo autodidaktu plejādes, jo absolvējis tikai Rīgas 39.vidusskolu un visu tālāko sasniedzis ar talantu un mērķtiecīgu darbu. Pēc skolas un dienesta armijā Skapāns 1989.gadā sāka strādāt par operatoru animācijas filmu studijā "Dauka" un filmēja zīmētās īsfilmas "Fantadroms", "Rāvējslēdzējs", "Krikši", "Seserija", arī lielfilmu "Ness un Nesija", pie kuras darbs ilga trīs gadus.

1993.gadā viņš pārcēlās uz leļļu filmu studiju "Animācijas brigāde" un drīz jau patstāvīgi - kā režisors un scenārija līdzautors - veidoja seriālu "Munks un Lemijs". Ar vienu no savām pirmajām šī seriāla filmiņām "Lidojam?!" Skapāns pārsteidza visu Latvijas kinosabiedrību, saņemot bērnu žūrijas galveno balvu Kristāla lācis Berlīnes festivālā 1995.gadā, un tā ilgu laiku bija Latvijas nozīmīgākā kinobalva starptautiskā arēnā.

Pēc septiņām "Munka un Lemija" filmām sekoja seriāls "Zvēri", šī seriāla filma "Caurā māja" 2000.gada festivālā "Lielais Kristaps" viņam atnesa balvu par labāko animācijas režiju. Tomēr pamazām Skapāna filmas attālinājās no "Animācijas brigādes" tradicionālās stilistikas.

Viņš izmēģināja jaunus materiālus un drīz arī atklāja sev plastilīnu kā leļļu animācijas tehniku. 2002.gadā, veidojot filmu "Smilšu pils", Skapāns nodibināja patstāvīgu leļļu filmu studiju ar firmas zīmi "Nilsons" Jura Podnieka studijas paspārnē, 2004.gadā atgriezās Berlināles konkursa skatē ar filmu "Redzi, Trusi!... Tētis brauc uz Londonu", bet 2005.gadā izveidoja savu pirmo animācijas filmu pieaugušajiem. 2008.gadā Skapāns izmēģināja atkal jaunu leļļu materiālu, kopā ar mākslinieci Vitu Valdmani veidojot filmas "Sasit spārnus varoņus no keramikas". 2010.gadā ar filmu "Burvīga diena" Skapāns vēlreiz tiek uzaicināts piedalīties Berlināles konkursa skatē un nu jau ir uz palikšanu pieskaitīts pasaules animācijas elitei.

Kopš 2012.gada vairākas filmas Skapāns veidoja studijā "Lokomotīve", bet kopš 2014.gada sadarbojās ar "Vides Filmu studijas" (VFS Films) komandu, vispirms piedaloties Pētera Krilova dokumentālās filmas "Uz spēles Latvija" animācijas elementu veidošanā. Studijā "VFS Films" vairākus gadus tapa arī Skapāna pēdējā filma Diendusa, kas šogad iesniegta Nacionālās kino balvas "Lielais Kristaps" vērtējumam.

Atvadīšanās no animācijas režisora Skapāna notiks pirmdien, 27.septembrī, plkst.12 Rīgas Krematorijas Lielajā zālē.

Facebook Draugiem Twitter Whatsapp

Tēmas

Nepalaid garām!

Uz augšu