Šodienas redaktors:
Krista Garanča
Iesūti ziņu!

Par vairāk nekā pusmiljonu eiro atjaunos Jaunmoku pils jumtu (2)

Jaunmoku pils Tukuma novadā. Ilustratīvs attēls.
Jaunmoku pils Tukuma novadā. Ilustratīvs attēls. Foto: Jana Land/shutterstock.com

Ieguldot 569 628 eiro, ieskaitot pievienotās vērtības nodokli (PVN), vēsturiskajā izskatā tiks atjaunots Jaunmoku pils jumts, informē SIA "Jaunmoku pils" mārketinga un sabiedrisko attiecību vadītāja Agita Šakina.

Šogad Jaunmoku pilij aprit 120 gadi. Šakina atzīst, ka 120 gadu laikā daudzkārt ir mainījušies gan pils īpašnieki, gan tās izmantošanas mērķi un dažādu periodisku remontdarbu dēļ ir zudis arī pils jumta vēsturiskais izskats. Pašlaik pili apsaimnieko "Jaunmoku pils", kas ir AS "Latvijas valsts meži" meitas uzņēmums.

Pēc jumta tehniskā stāvokļa apsekošanas, 2019.gadā SIA "Arhitektes Ināras Caunītes birojs" izstrādāja projektu jumta seguma nomaiņai.

Projektā iekļauta jumta un pils torņa jumta izbūvju rekonstrukcija un jauna jumta seguma izveidošana no jauniem māla dakstiņiem sarkanā un melnā krāsā, rekonstruējot oriģinālo jumta seguma klājuma ornamentu.

Jumta atjaunošanas darbi tiks veikti etapos, netraucējot viesu uzturēšanos un atpūtu pilī. Atpūtnieki arvien aicināti iepazīt pils vēstures un Meža muzeja ekspozīcijas, atpūsties vēsturiskā dizaina viesnīcas numuriņos, izmantot vēsturiskās telpas pasākumiem vai doties pastaigās pils parkā.

Pils jumta seguma nomaiņas un atjaunošanas darbi tiks sākti vēl šogad, un plānots, ka tie ilgs astoņus mēnešus.

Būvdarbus iepirkuma konkursa rezultātā veiks SIA "ReRe Meistari" - atklātā iepirkuma konkursā no trim pretendentiem tika izvēlēts piedāvajums ar zemāko cenu, kas bija 470 767 eiro bez PVN.

Jaunmoku pils celta pēc arhitekta Vilhelma Bokslafa 1898.gadā izstrādātā projekta kā Džordža Armitsteda medību pils. Pils celtniecība tika pabeigta 1901.gadā, kad Armitsteds kļuva par Rīgas pilsētas galvu. Armitsteda īpašumā pils palika līdz 1904.gadam, kad tā tika pārdota.

Līdz mūsdienām Jaunmoku pils īpašnieki ir vairākkārt mainījušies.

Kara gados pili izmantoja krievu un vācu armija, pēckara gados tajā tika ierīkots padomju kantoris, tautas nams, veikals un dzīvokļi. Daudzi iekāroja greznās pils telpas, bet neviens neveica remontdarbus, līdz 1974.gadā daļēji jau sabrukušo pili savā pārziņā pārņēma LPSR Mežsaimniecības un mežrūpniecības ministrija, kad arī sākās apjomīgākie pils remontdarbi. To laikā vēsturiskais, no divu krāsu dakstiņiem veidotais, ornaments jumta slīpnēs netika atjaunots. Tāpat līdz mūsdienām zudušas vairākas izbūves jumta plaknē, kā to sākotnēji bija projektējis arhitekts Bokslafs.

Nepalaid garām!

Uz augšu