Godalgotā Sīmaņa filma "Gads pirms kara" uz lielā ekrāna nonāks 15. aprīlī

TVNET
Godalgotā Sīmaņa filma "Gads pirms kara" uz lielā ekrāna nonāks 15. aprīlī
Facebook Draugiem Twitter Whatsapp
Comments
Filma "Gads pirms kara"
Filma "Gads pirms kara" Foto: Andrejs Strokins

"Lielā Kristapa" balvu pasniegšanas ceremonijā visvairāk balvu svētdien saņēma filma "Gads pirms kara". Filmas veidotāji ziņo, ka uz lielajiem kino ekrāniem Latvijā lente būs skatāma no 15. aprīļa.

Režisora Dāvja Sīmaņa vēsturiskais trilleris ”Gads pirms kara” saņēma ne tikai galveno - balvu labākajai pilnmetrāžas spēlfilmai, bet vēl septiņas balvas attiecīgajās nominācijas - labākais skaņu režisors (Sauļus Urbanavičs), labākā grima māksliniece (Aija Beata Rjabovska), labākā filmas māksliniece (Kristīne Jurjāne), labākais spēlfilmas operators (Andrejs Rudzāts), labākais scenārists (Dāvis Sīmanis, Tabita Rudzāte, Uldis Tīrons), labākais aktieris otrā plāna lomā (Lauris Dzelzītis) un labākais aktieris galvenajā lomā (Petrs Buhta).

Fotogalerija no filmas "Gads pirms kara" uzņemšanas laukuma.

Darbs pie filmas tika noslēgts jau pagājušā gada rudenī, un tās pasaules pirmizrāde notika prestižajā Roterdamas Starptautiskajā kino festivālā, kas ir viens no Eiropā tradīcijām bagātākajiem tā dēvētajiem A klases festivāliem. Turpinot Eiropas tūri, pagājušā gada izskaņā filma tika izrādīta vairāk kā 10 festivālos Eiropā.

Savukārt Latvijā ieplānotās filmas pirmizrādes nācies pārcelt, turklāt pat divas reizes, pandēmijas ierobežojumu dēļ. Bet patreizējo notikumu kontekstā filmas vēstījuma nozīme kļuvusi gan vēl aktuālāka, gan skaudrāka.

"Dziļi jūtot līdzi šausminošajiem notikumiem Ukrainā, saproti, ka filma ir kļuvusi vēl nozīmīgāka skatītājam, lai parādītu kara ģenēzes absurdu un nekontrolējamību,"

akcentē filmas režisors Dāvis Sīmanis. "Man patiešām ir svarīgi, lai Latvijā filma kalpotu par spēcīgu atgādinājumu, pie kādām sekām ved ar varu sajukušu neliešu nerēķināšanās ne ar citu valstu suverenitāti, ne cilvēku dzīvībām."

“Lielā Kristapa” noslēguma ceremonija (Dāvis Sīmanis)
“Lielā Kristapa” noslēguma ceremonija (Dāvis Sīmanis) Foto: Jānis Škapars/TVNET

Filmas producents Roberts Vinovskis uzsver katra individuālās izvēles nozīmīgumu: "Mūsu filma ir vēsturiska interpretācija par notikumiem, kas norisinās pirms Pirmā pasaules kara. Tagad, vairāk kā simts gadus vēlāk, mēs dzīvojam citā pasaulē. Diemžēl ne labākā un ne drošākā, bet gan tādā, kur varam redzēt tālāk par savas sētas durvīm un arī tādā, kur ikviens esam cieši saistīti ar visu, kas notiek ārpus mūsu mājām. Tāpēc, manuprāt, ir ļoti svarīgi, lai katrs no mums atrastu kādu, kaut vismazāko veidu kā pretoties tam ļaunumam, kas šobrīd notiek mūsu acu priekšā. To var katrs no mums šeit Latvijā, to var ikviens Krievijas iedzīvotājs, to var ikviens cilvēks pasaulē, kurš spēj redzēt tālāk par savas sētas durvīm."

“Lielā Kristapa” noslēguma ceremonija (Filmas "Gads pirms kara" producents Roberts Vinovskis)
“Lielā Kristapa” noslēguma ceremonija (Filmas "Gads pirms kara" producents Roberts Vinovskis) Foto: Jānis Škapars/TVNET

Vēsturiskā trillera centrā ir jauns cilvēks Pēteris Mālderis, viens no 20. gadsimta noslēpumainākajiem latviešiem. Filmas stāsts apspēlē viņa traģikomisko un sirreālo ceļojumu 1913. gadā, īsi pirms Pirmā pasaules kara sākuma, — laikā, kas pārvērta pasauli. Sižeta pamatā ir sazvērestības intriga, ko Pēteris cenšas atrisināt, bet dažādie stāsta pavērsieni vienlaikus ir arī reālu vēstures notikumu atspoguļojums, tādēļ filmas galvenais varonis savā ceļā sastop virkni pazīstamu vēsturisku personību — Ļeņinu (Lauris Dzelzītis), Freidu (Ģirts Ķesteris), Staļinu (Eduards Johansons), Trocki (Gints Grāvelis) un Prustu (Jānis Putniņš), kā arī mīļoto sievieti Almu (Inga Apine), trako viedo (Juris Strenga) un citus zīmīgus personāžus. Filma ir Eiropas vēstures interpretācija, kas vēsta par vecās kultūras bojāeju.

Dāvja Sīmaņa jaunās spēlfilmas "Gads pirms kara" plakāts
Dāvja Sīmaņa jaunās spēlfilmas "Gads pirms kara" plakāts Foto: publicitātes

Filmas radošo kodolu veido režisors un scenārija autors Dāvis Sīmanis, operators Andrejs Rudzāts un māksliniece Kristīne Jurjāne. Šādā sastāvā radošā komanda jau iepriekš veidojusi filmas "Pelnu sanatorija" (2016) un "Tēvs Nakts" (2018).

Filma "Gads pirms kara" ir trīs valstu kopražojums — ar "Studiju Lokomotīve" spēkus apvieno "Studio Uljana Kim" no Lietuvas un "Produkce Radim Prochazka" no Čehijas. Lietuvas pusē radošajā komandā līdzdarbojas filmas komponists, skaņu režisors un galvenais gaismu mākslinieks, savukārt no Čehijas piesaistīts galvenās lomas atveidotājs Petrs Buhta un filmas montāžas režisore Anna Ridnova.

Filma saņēmusi Nacionālā kino centra finansiālu atbalstu.

Tēmas

Nepalaid garām!

Uz augšu