“Petrovi ar gripu” – izcils romāns lasīšanas baudai

Sejas.lv
“Petrovi ar gripu” – izcils romāns lasīšanas baudai
Facebook Draugiem Twitter Whatsapp
Comments
Foto: Grāmatas 1. vāks.

Ir grāmatas, kurās ik vārds, ik teikums izraisa tūlītēju lasītāja reakciju – smaidu, izbrīnu, prieku, skumjas vai pat dusmas. Mijiedarbojas, vārdu sakot. Iebiksta un uzrunā. Tāds ir arī lieliskais Alekseja Saļņikova romāns “Petrovi ar gripu”, kura darbība risinās vairākās nemanāmi savstarpēji saistītās plaknēs – realitātē, drudža murgos, iedomās, sapņos… Situācijas, kādās nonāk grāmatas varoņi, ir atpazīstamas un ikdienišķas, vienlaikus atrazdamās ārpus ierastā un ikdienišķā, romāna varoņi ir vienlaikus zināmi un sveši – tā, it kā lasītājs pūlētos viņus iepazīt līdz pašām dvēseles dzīlēm. Vai tas izdodas? Hmm, par to jālemj, izlasot. Šī noteikti ir grāmata, kuru lasīt lēnām un pamazām, īsts literārs baudījums. Spilgta valoda, trāpīgi apzīmējumi, interesanti tipāži un situācijas, kurās ir bijis ikviens no mums, kļūst neparastas, pateicoties autora izteiksmes veidam un spējai radīt savu, paralēlo realitāti.

“Laikam būs maz pateikts, sakot, ka šis ir neparasti aizraujošs un aizrautīgi savāds romāns, kas rāda, kā cilvēki mīt vairākās pasaulēs – materiālajā, smalkajā, dziļajā, murgainajā – un ir neredzamām saitēm sieti. Petrovu ģimene – automehāniķis, viņa skarbā sieva, astoņus gadus vecais dēlēns, kā arī mistisks kaimiņš kā starpnieks starp pasaulēm, lūzerīgs klasesbiedrs, skaistule Marina – dažādas paaudzes, dažādi raksturi un likteņi, uz kuru fona saplūst un sajaucas uzmācības, psihozes, sapņi un atmiņas. Modernistisks darbs: brīvā netiešā runa un divos līmeņos plūstoši savīts vēstījums, kas īsti neļauj saprast, kur beidzas realitāte un kur sākas gripas halucinācijas. Bet visu nemaz nevajag uzreiz saprast. Varbūt sapratne nāks ar laiku. “Petrovi ar gripu” ir romāns, kas paver dažādas durvis,” raksta tulkotājs Dens Dimiņš.

Krievu rakstnieks Aleksejs Saļņikovs ir dzimis Tartu Igaunijā, bet lielāko mūža daļu dzīvojis Urālos, kopš 2005. gada – Jekaterinburgā. Autors ir vairāku literāro prēmiju laureāts, un romāns “Petrovi ar gripu” ieguvis Nacionālā bestsellera balvu 2018. gadā. Pēc grāmatas motīviem režisors Kirils Serebreņņikovs uzņēmis filmu, kas 2021. gada Kannu filmu festivālā saņēmusi Vulkāna balvu par filmas kinematogrāfiju.

Romānā “Petrovi ar gripu” sastopam parastu ģimeni: Petrovs ir automehāniķis, kas brīvajā laikā zīmē komiksus, viņa sieva ir bibliotekāre, kura, šķiet, neieredz cilvēkus. Viņu dēls grāmatas nelasa, jo aizraujas ar videospēlēm. Ģimenes ikdienas rutīnu, tuvojoties gada nogalei, izjauc nejauks gripas vīruss, un ierastā dzīve pārtop savādi izklaidējošā un nedaudz spokainā, halucinācijām līdzīgā sapnī...

Pieejama arī e-grāmata.

No krievu valodas tulkojis Dens Dimiņš.

Tēmas

Nepalaid garām!

Uz augšu