Rīgas cirkā uzstāsies izcilais amerikāņu žonglieris Vess Pedens

TVNET
Facebook Draugiem X Whatsapp
Comments
Foto: Fakimeh Hekmatandish

Atjaunotajā Rīgas cirka arēnā no 9. līdz 11. martam viesosies starptautiski pazīstamais amerikāņu žonglieris Vess Pedens (Wes Peden) ar populārajai atrakciju parku izklaidei - amerikāņu kalniņiem - veltīto izrādi “Rollercoaster”.

Vess Pedens (1990) ir dzimis un audzis ASV. Piecu gadu vecumā tēvs zēnam iemācīja žonglēšanas pamatus, un jau 11 gados jaunais cirka mākslinieks kāpa uz skatuves, lai uzstātos plašākai publikai. Vess Pedens desmit reižu iekļauts gada populārāko pasaules žonglieru topā. Viņš uzstādījis trīs pasaules rekordus dažādās žonglēšanas disciplīnās ar vālēm un riņķiem. Šobrīd Vess galvenokārt uzturas Eiropā (Zviedrijā un Lielbritānijā), regulāri dodas viesizrādēs pa visu pasauli.

Viņa oriģinālžonglēšanas triki izdaudzināti ar savu neparastumu un sarežģītību, savukārt Vesa izrāžu estētika nereti atsaucas uz retro elementiem, cīņas mākslām un dažādiem sadzīves un popkultūras elementiem, tostarp ātrās ēdināšanas iepakojumiem. Uzstājies daudzviet pasaulē – Eiropā, Amerikā, Japānā, Austrālijā un citur. Vess Pedens jau savulaik ir uzstājies Rīgā, festivāla “ReRīga!” programmā 2013. gadā, dueta “Patrik & Wes” veidotajā izrādē “Starp Sameonesoniem” (Between Someonesons).

Foto: Fakimeh Hekmatandish

Izrāde “Rollercoaster” (tulkojumā – amerikāņu kalniņi) ir stundu garš ceļojums trakulīgi modernā un sentimentālā pagātnes pasaulē. Veidojot izrādi, Vess iedvesmojies no grāmatas “50 leģendāri amerikāņu kalniņi, kuru vairs nav” (“50 legendary Rollercoasters that no longer exists”), un šī izrāde iecerēta kā atvadīšanās ceremonija no zudībā gājušajām atrakcijām.

“Kopš bērnības esmu domājis par paralēlēm starp žonglēšanu un amerikāņu kalniņiem – abos gadījumos tiek izmantota gravitācija un inerce, lai gaisā veiktu sarežģītas trases. Ja žonglēšana uz skatuves ir ļoti delikāta lieta, jo vienmēr ir jāņem vērā neizdošanās risks, tad amerikāņu kalniņi var atļauties bezbailīgi izpildīt savus trakākos trikus, jo piesprādzēšanās sistēmas rūpējas par auditorijas drošību,” stāsta mākslinieks un piebilst, ka šī atziņa viņu mudinājusi uz skatuves meklēt apstākļus, kas darbotos kā drošības jostas žonglēšanai. Viņš piebilst, ka viens no viņa mākslinieciskajiem mērķiem ir atklāt, kā likt objektam lidojuma laikā mainīt trajektoriju. Pēc divus gadu garumā ilgušiem eksperimentiem ar bumbiņām un caurspīdīgām caurulēm Vess amerikāņu kalniņus “iztulkojis” žonglēšanas valodā.

Foto: Fakimeh Hekmatandish

Iestudējumā ir arī tematiski atbilstošs muzikāli skaniskais pavadījums – Mikas Forslinga (Mika Forsling) veidotie elektrobīti, kas tapuši, apstrādājot amerikāņu kalniņu radītās skaņas.

Rīgas cirka radošais direktors Mārtiņš Ķibers uzsver unikālo iespēju Rīgā redzēt vienu no izcilākajiem žonglēšanas meistariem: “Ar Vesu iepazinos pirms 10 gadiem “Re Rīga!” cirka festivālā, un kopš tā laika ļoti uzmanīgi sekoju līdzi viņa radošajai attīstībai. Uz kādu laiku viņš bija atgriezies ASV, kur galvenokārt strādāja Lasvegasā, taču nu ir atpakaļ Eiropā ar ļoti kreatīvām soloizrādēm. “Amerikāņu kalniņos” pārsteidz it viss – mūzika, scenogrāfija, ideja un, protams, Vesa neticamās žonglēšanas prasmes!”

Foto: Einar Kling-Odencrants

“Rollercoaster” ir izrāde, kas piemērota teju jebkuram vecumam, bet īpaši tiek rekomendēta, sākot no skolas vecuma. Pavasara sezonā Rīgas cirka viesizrāžu programmā paredzētas vēl vairākas izrādes dažādu vecumu un interešu auditorijām.

Facebook Draugiem X Whatsapp
Comments

Tēmas

Nepalaid garām!

Uz augšu