FOTO ⟩ Ar "Neatkarības deklarāciju" pret sabiedrības dubultmorāli

TVNET
Facebook Draugiem Twitter Whatsapp
Comments
Foto: Didzis Grodzs

No 1. aprīļa līdz 21. maijam izstāžu zālē “Rīgas mākslas telpa” būs skatāma mākslinieces Danielas Vētras izstāde “Declaration of Independence” (Neatkarības deklarācija), kuras ietvaros 17. un 19. aprīlī notiks mākslinieces režisēta imersīva (daudveidīgi iekļaujoša) izrāde pēc britu dramaturga Adama Donena lugas.

Projekts "Declaration of Indepence" tiek pieteikts kā mākslinieciskās un reproduktīvās brīvības manifests, kas instalācijas, drāmas, performatīvās darbības, video, vokāla un skaņu mākslas sinerģijā nesaudzīgi pēta dzemdību un varmācības saikni brīdī, kad konservatīvais populisms rada vispārējus draudus sieviešu ķermeniskajai autonomijai un reproduktīvajām tiesībām.

Māksliniece Daniela Vētra skaidro, ka vēršas pret sabiedrības dubultmorāli, cenzūru un kaunināšanas praksēm, kurām anonīmais soctīklu pūlis pakļauj indivīdus, kas uzdrošinās publiski iestāties pret diskriminējošām normām.

Izstāde ir eksperimentāls feminisma mākslas darbs, ko radījusi vienas sievietes gribai pakļauta vīriešu komanda: mākslinieks Artūrs Virtmanis, kurators Igors Gubenko, komponists Toms Auniņš un citi. Skatītāju uzmanībai tiks piedāvāta multimediju instalācija, kuras telpu iezīmē distopiski posthumānā estētikā veidoti objekti – futūristisks medicīnas kabinets ar dzemdību krēslu, LED ekrānu ieskauts kauna podests, strūklaka ar grūtnieces-kiborga skulptūru, mākslinieka Daiseku Teitaro Sudzuki veidots akmens, kā arī četras videoinstalācijas un komponista Toma Auniņa īpaši veidotais skaņu mākslas darbs.

Izstādes ietvaros 17. un 19. aprīlī plkst. 19.00 notiks Danielas Vētras režisēta imersīva izrāde pēc britu dramaturga Adama Donena lugas. Galvenās lomas izrādē atveidos pati māksliniece, Artūrs Virtmanis un modes mākslinieks Kašers. Kā solisti piedalīsies Viktorija Pakalniece un Mārtiņš Zvīgulis. Izrāde, par kuras skatuvi un skatītāju zāli kļūs izstādes telpa, atainos dzīvības turpināšanu kā seriālu, rūpnieciskai ražošanai līdzīgu procesu. Nenogurdināmi dzemdējot vienu bērnu pēc otra, galvenā varone izdveš dramatisku monologu, kurā koncentrētas neskaitāmu sieviešu sāpes, dusmas un tieksme pēc autonomijas kā beznosacījuma vērtības. Izrāde ietver kailuma un vardarbības ainas, tā nav piemērota bērniem, jauniešiem līdz 16 gadu vecumam un cilvēkiem, kuru jūtas spēj aizvainot transgresīva māksla. Šādā mākslā bieži tiek izmantoti ļoti atklāti tēli, saistīti ar anatomiju, piemēram, seksuāli akti un ķermeņa šķidrumi.

Biļetes uz izrādēm iespējas iegādāties "Biļešu Paradīzes" kasēs un Rīgas Mākslas telpas interneta vietnē, kā arī uz vietas izstāžu zālē “Rīgas mākslas telpa”, Kungu ielā 3, Rīgā.

Izrādi un izstādi “Declaration of Independence” pavada publiskā programma, kuras ietvaros notiks ekspertu un viedokļa līderu diskusijas par māksliniecisko brīvību un sieviešu ķermenisko autonomiju, mākslas zinātnieces un kuratores Līnas Birzakas-Priekules lekcija par sociāli aktīvu un transgresīvu mākslu, kā arī dusmu un agresijas produktīvai manifestācijai veltīta Danielas Vētras meistarklase.

Video mākslinieki: Adams Donens, Sandijs Ruļuks, Krišs Apšenieks, Andrejs Strokins, Emīls Geršinskis-Ješinskis, Māris Ločmelis, Egija Smeile, Lolita Epnere.

Daniela Vētra dzimusi 1991. gadā, septiņus gadus studējusi klasisko baletu, absolvējusi Rīgas Dizaina un mākslas vidusskolas apģērbu dizaina programmu un ieguvusi bakalaura grādu laikmetīgā cirka mākslā "L’Escola de Circ Rogelio Rivel" Barselonā. Vētras darbi ir radīti un izstādīti Latvijā, Spānijā, Nīderlandē, Somijā, Gruzijā un Igaunijā.

Izstādi organizē Rīgas pašvaldības kultūras iestāžu apvienības izstāžu zāle “Rīgas mākslas telpa”, to atbalsta Rīgas dome, Valsts Kultūrkapitāla fonds un LG Electronics.

Facebook Draugiem Twitter Whatsapp
Comments

Tēmas

Nepalaid garām!

Uz augšu