Šodienas redaktors:
Krista Garanča

Kultūras un dabas mantojuma objekti padarīti pieejamāki cilvēkiem ar kustību traucējumiem

Raksta foto
Foto: Publicitātes foto

Kopš 2017. gada ar Kultūras ministrijas (KM) piesaistīto Eiropas Savienības fondu līdzfinansējumu Latvijas reģionos izbūvēta un atjaunota virkne kultūras un dabas mantojuma objektu – muižas, pilis, baznīcas, torņi, parki, muzeji, estrādes, dabas takas, dārzi, tilti, promenādes, pludmales un citas vietas. KM šīs vasaras izskaņā aicina apmeklēt un izzināt teju 40 objektus, kuros iekļautas tūrismu veicinošas aktivitātes projekta “Atrastā Latvija” ietvaros. Objekti pieejami cilvēkiem ar kustību traucējumiem, tajā skaitā tiem, kas izmanto ratiņkrēslu.

Kā to atzīmē kultūras ministrs Nauris Puntulis (NA): “Kultūras ministrijai ir ļoti būtiska kultūras un dabas objektu pieejamība maksimāli plašai sabiedrībai, tostarp mūsu cilvēkiem ar funkcionāliem traucējumiem. Pēc mūsu iniciatīvas veiktā aktivitātes “Atrastā Latvija” objektu apsekošana ļāvusi izvērtēt nepieciešamos uzlabojumus, kas pašvaldībām varētu ļaut tuvākajā nākotnē uzlabot vides pieejamību ne tikai cilvēkiem ar kustību, bet arī dzirdes un redzes traucējumiem.”

Pirms šīs sezonas tūrismu veicinošās aktivitātes “Atrastā Latvija” atklāšanas vides pieejamības eksperti veica novērtējumu visu objektu pieejamībai cilvēkiem ar kustību traucējumiem – procesā tika pārbaudīta piekļūšana pie objektiem, specializēto rampu un uzbrauktuvju izvietojums, stāvvietu pieejamība, objektā pielāgotās ekspozīcijas un citi būtiski aspekti. Izvērtējuma rezultātā aktivitātes “Atrastā Latvija” tīmekļvietnē pie katra no objektiem, kuru eksperti atzinuši par atbilstošu, pievienots arī apraksts, atspoguļojot konkrētās vietas pieejamības specifiku.

Krustpils pils aktivitātes "Atrastā Latvija" sadaļā "Daugavas ceļš". Vietnē pastāstīts, ka šis apskates objekts ir pieejams cilvēkiem ar kustību traucējumiem, pie tā ir speciāli marķētas automobiļu stāvvietas. Pagalma segums ir no līdzinātiem bruģakmeņiem, kuru pārvarēšana var prasīt nelielu palīdzību. Izstāžu zāle pirmajā stāvā pieejama cilvēkiem ar kustību traucējumiem un pilī pieejamas specializētas labierīcības. Šādi apraksti iekļauti par katru aktivitātē iekļauto apskates objektu.
Krustpils pils aktivitātes "Atrastā Latvija" sadaļā "Daugavas ceļš". Vietnē pastāstīts, ka šis apskates objekts ir pieejams cilvēkiem ar kustību traucējumiem, pie tā ir speciāli marķētas automobiļu stāvvietas. Pagalma segums ir no līdzinātiem bruģakmeņiem, kuru pārvarēšana var prasīt nelielu palīdzību. Izstāžu zāle pirmajā stāvā pieejama cilvēkiem ar kustību traucējumiem un pilī pieejamas specializētas labierīcības. Šādi apraksti iekļauti par katru aktivitātē iekļauto apskates objektu. Foto: www.atrastalatvija.lv

Latvijas Cilvēku ar īpašām vajadzībām sadarbības organizācijas SUSTENTO politikas koordinatore un vides pieejamības eksperte Iveta Neimane iezīmē:

"Priecājamies redzēt, ka Latvijas tūrisma galamērķi ir ne tikai saglabājuši mūsu kultūras un dabas mantojumus, bet arī kļuvuši iekļaujoši cilvēkiem ar kustību traucējumiem. Aktivitātes "Atrastā Latvija" objektu pārstāvji, domājot par vides fizisko pieejamību, paveikuši lielu darbu. Ceru, ka arvien vairāk objektu turpinās godāt savu vēsturi un padarīs to pieejamu ikvienam cilvēkam."

Visi “Atrastā Latvija” objekti sarindoti septiņos kultūras un dabas mantojuma ceļos - tūrisma maršrutos, kas caur pagātni palīdz ceļotājam ieraudzīt Latvijas šodienu: Baltijas ceļā, Brīvības ceļā, Gaismas ceļā, Daugavas ceļā, Jēkaba ceļā, Līvu ceļā un Māras ceļā. Katrā no šiem ceļiem pieejamas vairākas apskates vietas cilvēkiem ar kustību traucējumiem.

Raksta foto
Foto: Publicitātes foto

“Atrastā Latvija” objektos atjaunošanas un būvniecības darbi īstenoti kopš 2017. gada četrās kārtās, sakārtojot vairāk nekā 60 kultūras un dabas mantojuma objektus 40 Latvijas pašvaldībās, kā arī veidojot un attīstot tajos jaunus kultūras un tūrisma pakalpojumus.

Atsevišķos objektos darbi vēl turpinās, un tie tiks pilnībā pabeigti 2023. gada nogalē.

No kopumā ieguldītajiem 120 888 186,97 eiro, 68 359 170,24 eiro ir Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) līdzekļi, 52 103 171,47 eiro ir valsts un pašvaldību, bet 425 845,26 eiro – privātie ieguldījumi.

KM piesaistītajam finansējumam varēja pieteikties pašvaldības no visas Latvijas, piesaistot projektu partnerus. Dalībnieku izvēle notika, izvērtējot ieceru starptautisko un nacionālo nozīmību, kā arī sasaisti ar pašvaldību attīstības stratēģijām.

Rotonda Alūksnes Tempļakalnā atjaunošanas procesā.
Rotonda Alūksnes Tempļakalnā atjaunošanas procesā. Foto: www.atrastalatvija.lv

Kultūras ministrija administrē Eiropas Savienības fondu līdzekļu Darbības programmas “Izaugsme un nodarbinātība” prioritārā virziena “Vides aizsardzības resursu izmantošanas efektivitāte” 5.5.1. specifiskā atbalsta mērķa “Saglabāt, aizsargāt un attīstīt nozīmīgu kultūras un dabas mantojumu, kā arī ar to saistītos pakalpojumus” 1. un 2. kārtā veiktos ERAF ieguldījumus Latvijas reģionos esošā kultūras un dabas mantojuma saglabāšanā, aizsargāšanā un attīstībā.

Nepalaid garām!

Uz augšu