Gaismas pilī notiks Nacionālo skaļās lasīšanas sacensību fināls

TVNET
CopyDraugiem X Whatsapp
Latvijas Nacionālā bibliotēka.
Latvijas Nacionālā bibliotēka. Foto: Zane Bitere/LETA

2023. gada 30. septembrī plkst. 12.00 Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Ziedoņa zālē norisināsies Nacionālo skaļās lasīšanas sacensību fināls, kurā piedalīsies 30 reģionālie lasīšanas čempioni no visas Latvijas, lai sacenstos par nacionālā lasīšanas čempiona titulu. Līdz pat sacensību dienai LNB Facebook lapā tiks publicētas finālistu vizītkartes, kurās lasītāji raksturo sevi un arī lasīšanas aktualitāti mūsdienās.

Lasītprieka sacensības LNB rīko kopā ar Latvijas Bērnu un jaunatnes literatūras padomi, bibliotēkām un skolām visā Latvijā jau kopš 2017. gada, aicinot 5. un 6. klašu skolēnus piedalīties aizraujošā programmā, drosmīgi uzstāties publikas priekšā un iesaistīt skolas biedrus grāmatu lasīšanā.

"Skaļā lasīšana" norisinās visā Latvijā – vispirms klasē, tad skolā vai bibliotēkā, reģionā un noslēgumā valsts finālā. Šogad Rīgā ieradīsies 30 reģionālie lasīšanas čempioni, klātienē viņus atbalstīs līdzjutēji – klases biedri, bet video tiešraidi visi interesenti varēs vērot LNB YouTube kanālā, LNB.lv, LSM.lv un "LSM Bērnistaba" Facebook lapā.

Šogad Skaļās lasīšanas sacensībās visā Latvijā ir piedalījušies vairāk nekā četri tūkstoši 5. un 6. klašu skolēnu, kuri ir vēlējušies iemācīties lasīt tā, lai tas būtu aizraujoši pašiem un pārējiem būtu interesanti klausīties. Labākie lasītāji piedalīsies nacionālajā finālā Gaismas pilī.

Sacensību ideja nāk no Nīderlandes, kur sacensības notiek jau vairāk nekā 25 gadus, iesaistot miljonu skolēnu šajā kustībā.

Skaļās lasīšanas sacensības ir brīvas no didaktikas, jo bērni izvēlas sev tīkamus un aizraujošus tekstus. Grāmatu izvēle savam lasījumam ir ļoti daudzveidīga, sākot ar klasikas darbiem, piemēram, Astrida Lindgrēne "Ronja – laupītāja meita", Eleonora E. H. Portere "Pollianna nu jau liela", Gerhards Holcs-Baumerts "Alfons Trīcvaidziņš", Imants Ziedonis "Krāsainās pasakas", līdz visur pasaulē iemīļotām grāmatām – Džoanna K. Roulinga "Harijs Poters un Filozofu akmens", Džefs Kinnijs "Grega dienasgrāmata", Īans Vaibravs "Mazā Vilka nelietību grāmata" un citas. Aktīvi lasīti tiek arī latviešu mūsdienu autoru darbi – Dzintars Tilaks "Šausmiņa", "Papus Tru", "Čomiņš", Ilze Skrastiņa "Kā iet pa skolu? Normāli", Māra Zālīte "Tango un Tūtiņa ciemos", Luīze Pastore "Laimes bērni" un citi. Sacensību svarīgākais likums ir izrādīt cieņu bērna izvēlei, lai veicinātu lasītprieku un pozitīvas emocijas.

Sacensības vērtēs tiesnešu komanda – LNB Atbalsta biedrības direktore Karina Pētersone, rakstniece Luīze Pastore, LMT prezidents Juris Binde, mūziķe Marta Grigale un skolotājs Lauris Bokišs no biedrības "Tēvi".

Fināla sacensībās ar saviem iespaidiem dalīsies 2022. gada Latvijas čempions lasīšanā Gustavs Liepājnieks no Ventspils Valsts 1. ģimnāzijas. Nacionālo skaļās lasīšanas sacensību uzvarētājs uz gadu kļūs par LNB Bērnu direktoru un iegūs ceļojošo balvu savai skolai, ko veidojis stikla mākslinieks Ernests Vītiņš, kā arī – dāvanu kartes grāmatu iegādei. Bērnu direktors piedalās ne vien dažādos reprezentācijas pasākumos, bet arī vērtē bērnu literatūru un bibliotēku pakalpojumus, pauž savu viedokli medijiem, kā arī iegūst pilnu grāmatu kolekciju savai skolai LNB lasīšanas veicināšanas programmas "Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija" 2023./2024. gada posmam. 2. un 3. vietas ieguvējus gaida vērtīgu grāmatu dāvinājums un citi pārsteigumi.

Nacionālo skaļās lasīšanas sacensību norisi kā valstiski nozīmīgu kultūras pasākumu atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds, LNB, Latvijas Bērnu un jaunatnes literatūras padome. Visiem finālistiem dāsnu dāvanu karšu skaitu nodrošina SIA "Jānis Roze" un apgāds "Zvaigzne ABC". Sacensībām palīdz notikt skolotāji, bibliotekāri – reģionālo sacensību kuratori, bērnu vecāki un pašvaldību atbalsts.

Fināla sacensības notiek pasākumu cikla "Latviešu grāmatai 500" ietvaros. Ciklu atbalsta Latvijas Kultūras ministrija.

KomentāriCopyDraugiem X Whatsapp

Tēmas

Nepalaid garām!

Uz augšu