FOTO ⟩ Rēzeknē novērtējama Rotko muzeja glezniecības kolekcijas izstāde “Sarkanā”

TVNET
CopyDraugiem X Whatsapp
Foto: Publicitātes foto

Latgales vēstniecības "GORS" Mākslas galerijā Rēzeknē, klātesot starptautiskā glezniecības simpozija “Mark Rothko 2023” māksliniekiem un Rēzeknes mākslas cienītājiem, tika atklāta Rotko muzeja glezniecības kolekcijas izstāde “Sarkanā”.

2023. gadā divi Latgales kultūras magnēti – Daugavpils Marka Rotko mākslas centrs (tagad - Rotko muzejs) un Latgales vēstniecība "GORS" – svinēja darbības desmitgades. Apliecinot abu institūciju kopējo mērķi kultūras mantojuma saglabāšanā un jaunrades veicināšanā, kā arī atzīmējot Marka Rotko 120. gadadienu, tiek īstenots līdz šim pirmais Rotko muzeja izstāžu projekts Austrumlatvijas koncertzālē.

Izstādes koncepts ir balstīts uz sarkanās krāsas apzīmējumu un simbolisko nozīmi, kas iezīmējas gan “GORA” interjerā, gan abstraktā ekspresionisma pamatlicēja Marka Rotko (1903-1970) daiļradē.

Marks Rotko 1949. gadā
Marks Rotko 1949. gadā Foto: Wikipedia.org

Sarkanajam ir vairākas konotācijas, ko Rotko veiksmīgi interpretēja, radot savu sajūtu glezniecību. Sarkanā krāsa raisa emocijas, kultivē enerģiju, ir mainīga – plūstoša, vibrējoši kustīga, intensīvi piesātināta, baudkāri un jutekliski maiga kā izsmalcināts zīds. Arī pēdējais nepabeigtais Marka Rotko mākslas darbs ar nosaukums “Sarkans uz sarkana” ir simboliska liecība par mākslinieka spilgto emociju un sajūtu pasauli.

Latgales vēstniecības "GORS" vadītāja Diāna Zirniņa un Rēzeknes domes priekšsēdētājs Aleksandrs Bartaševics.
Latgales vēstniecības "GORS" vadītāja Diāna Zirniņa un Rēzeknes domes priekšsēdētājs Aleksandrs Bartaševics. Foto: Publicitātes foto

Izstādi “Sarkanā” veido Latvijas un ārvalstu mākslinieku darbi no Rotko muzeja krājuma, kuros dominē sarkanā krāsa, atklājot tās daudzveidīgās nokrāsas un sajūtu spektrus. Krājumā esošajiem mākslas darbiem ir tuvināta saikne ar Marka Rotko mākslas filozofiju. Esot līdzās mākslas ģēnija emocionāli vibrējošajiem darbiem, māksla jaunrades process sasaucas ar redzēto, iepazīto un sajusto. Sarkanās krāsas dominējošais aspekts Marka Rotko darbos neviļus, šķietami neapzināti, bet zemapziņā paliekoši pārnesas uz mākslas darbiem, kas radīti mākslas rezidenču laikā vai ieguļas mākslas krātuves plauktos pēc mākslinieku personālizstādēm Rotko muzejā.

Izstādē pārstāvētie mākslinieki: Guna Millersone, Sigita Daugule, Ingūna Liepa, Edvards Grūbe, Pēteris Sidars (Latvija), Ramūns Čeponis (Lietuva), Bents Holšteins (Dānija), Kerola Bernjē (Kanāda), Erdmute Blaha (Vācija), Takahiro Nišida (Japāna), Merava Šinna Ben-Alona (Izraēla).

Izstāde Latgales vēstniecības GORS Mākslas galerijā būs skatāma līdz 26. novembrim.

KomentāriCopyDraugiem X Whatsapp

Tēmas

Nepalaid garām!

Uz augšu