Viens no ievērojamākajiem un izglītotākajiem latviešu māksliniekiem, klasiskā modernisma ievadītājs Latvijas mākslas vēsturē Jāzeps Grosvalds (1891-1920) ikvienam Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) apmeklētājam nu atklājams visā sava radošā atvēziena plašumā. Izstāde “Esmu tagad noņēmies dzīvot mākslai” ir plašākais mākslinieka darbu apkopojums kopš 1924. gada nogales, kad Grosvaldam veltītā piemiņas ekspozīcija tika organizēta Valsts mākslas muzejā, kurš tolaik atradās Rīgas pilī.
Izstādes, savā ziņā, ir pat divas. Viena – Nacionālā mākslas muzeja Lielajā izstāžu zālē, otra – apgādā “Neputns” nupat iznākušajā, grandiozajā izdevumā “Jāzeps Grosvalds. Persijas ainas”. Mākslinieka vienīgās sarakstītās grāmatas manuskripts tapis Parīzē 1919. gadā, neilgi pēc viņa atgriešanās no Persijas teritorijas, bet pati grāmata pirmo un vienīgo reizi tikusi izdota 1978. gadā Stokholmā.
Ielecot Jāzepa Grosvalda biogrāfijas vilcienā tā sastāva viducī – 1917. gada augustā viņš kā cara armijas virsnieks tika komandēts uz Rietumu fronti Francijā, kur nokļuva cauri Skandināvijai un Anglijai. Nākamā gada sākumā viņš iestājās angļu specializētajā ekspedīcijas korpusā, kas no Baku devās uz Mezopotāmiju un Persiju.
Mākslas zinātnieks, Latvijas Mākslas akadēmijas emeritētais profesors un Grosvalda pētnieks Eduards Kļaviņš rakstījis: “Šis spožais jauneklis un viņa darbi 20. gadsimta sākumā, grandiozu krīžu un pārmaiņu gados, atgādina raķeti karalauka debesīs. Pateicoties spējām, audzināšanai, dzīves apstākļiem un liktenim, uz īso dzīves brīdi viņā sakausējās divu laikmetu šķietami nesavienojamas kvalitātes, savā kopumā tagad izgaismojot vienu no augstākajām Latvijas vēsturiskās kultūrainavas virsotnēm.”