Liepājas okupācijas muzejā skatāma izstāde par padomju perioda mantojumu Karostā

TVNET
Ironija par PSRS kara floti 1990. gadu sākumā.
Ironija par PSRS kara floti 1990. gadu sākumā. Foto: Liepājas SEZ pārvaldes arhīvs

No ceturtdienas, 11. aprīļa, līdz 29. septembrim Liepājas okupācijas muzeja izstāžu zālē Klāva Ukstiņa ielā 7/9 apskatāma fotoizstāde “Padomju okupācijas mantojums Karostā”. Izstāde veidota sadarbībā ar Liepājas Speciālo ekonomisko zonu (SEZ).

Izstāde vēsta par kādreizējās Padomju Savienības Baltijas kara flotes atstātā mantojuma postu un sekām Karostas infrastruktūrai, ostas un teritoriālo ūdeņu piesārņojumu un atjaunotnes sākumu.

Pēc padomju armijas aiziešanas 1994. gada 1. jūnijā, kad Liepājas ostu atstāja pēdējie trīs Baltijas kara flotes raķešu kuģi, to, ko vēl nebija paguvusi aizvest un nopostīt aizejošā okupantu armija, paveica paši liepājnieki.

Darba ostas tīrītājiem netrūka ne Karostā, ne Ziemas ostā, ne Tirdzniecības kanālā. Fotogrāfija uzņemta pēc 1994. gada.
Darba ostas tīrītājiem netrūka ne Karostā, ne Ziemas ostā, ne Tirdzniecības kanālā. Fotogrāfija uzņemta pēc 1994. gada. Foto: Liepājas SEZ pārvaldes arhīvs

Lielu postu pamestajām mājām nodarīja gan klaidoņi, kas par santīmiem izpārdeva visu, ko vien varēja no mājām noplēst, nolauzt un nozāģēt, gan arī apsviedīgi “biznesmeņi”, kuri pa ķieģelim vien pārdeva Karostas vēsturisko mantojumu. Pamazām Karosta pārvērtās par postažu.

Krievijas kara flotes zemūdenes Karostas kanāla baseinā. Zemūdenes vēlāk tika sagrieztas metāllūžņos. 1990. gadi.
Krievijas kara flotes zemūdenes Karostas kanāla baseinā. Zemūdenes vēlāk tika sagrieztas metāllūžņos. 1990. gadi. Foto: Liepājas SEZ pārvaldes arhīvs

Fotogrāfijās iemūžinātas aizejošās padomju flotes nogremdētās zemūdenes, kuģu vraki, padomju flotes pavadīšana, kā arī Karostas piestātņu un infrastruktūras atdzimšana.

Ostā palikušie, nogrimušie un pusnogrimušie kuģu vraki un zemūdenes – kopumā 37 vienības. 1994. gads.
Ostā palikušie, nogrimušie un pusnogrimušie kuģu vraki un zemūdenes – kopumā 37 vienības. 1994. gads. Foto: Liepājas SEZ pārvaldes arhīvs

Fotogrāfijas stāsta ne tikai par kļūdām, kuras tika pieļautas, Karostu pārņemot Latvijas valsts īpašumā, bet arī par ceļu uz modernu Latvijas Nacionālo bruņoto spēku, SEZ uzņēmumu, Liepājas kultūras un tūrisma objektu izveidošanu.

Izstāde “Padomju okupācijas mantojums Karostā” skatāma līdz 29. septembrim no trešdienas līdz svētdienai. Darba laiks no plkst. 10.00 līdz 18.00.

Nepalaid garām!

Uz augšu