FOTO Mākslas centrā "NOASS" ar saviem darbiem iepazīstina LALIGABAi nominētie prozas autori un tulkotāji

TVNET
Foto: Pauls Zvirbulis /TVNET GRUPA/

Ceturtdienas, 18. aprīļa, vakarā uz peldošā debarkadera AB dambī, kultūras centrā "NOASS" norisinājās Latvijas Literatūras gada balvai (LALIGABA) nominēto prozaiķu darbu fragmentu lasījumi.

Pasākumā piedalījās daļa no prozas, debijas, prozas bērniem un prozas tulkojumu nominantiem: Džena Andersone, Svens Kuzmins, Margarita Perveņecka, Daina Tabūna, Andra Manfelde, Luīza Pastore, Māra Poļakova, Jānis Krastiņš, Gusts Ābele, Rute Kārkliņa un portāla TVNET tiešsaistes žurnāla TVNET+ publicists Rolands Virks. Viņš nominēts balvai kategorijā "Debija" par stāstu krājumu "Cilvēki man nepatīk" (izdevējs Valters Dakša). Savukārt lasījumu gaitu vadīja portāla TVNET Kultūras redaktors, dzejnieks Toms Treibergs.  

Latvijas Literatūras gada balvai izdevēji 2023. gadā ir iesnieguši 104 grāmatas – 18 prozas darbus, 11 dzejas krājumus, 20 bērnu literatūras darbus, 38 tulkojumus, 12 darbus debijas nominācijā, savukārt 5 darbi pieteikti ārpus šīm kategorijām.

Turpinot pagājušajā gadā iesākto tradīciju, arī šogad paredzēts tulkojumiem piešķirt divas atsevišķas balvas, nosakot labāko prozas tulkojumu un labāko atdzejojumu latviešu valodā, tāpat šogad tiks piešķirta balva spilgtākajam darbam literatūrzinātnē.

Žūrijas eksperti uzsver, ka "garajā sarakstā" ir nonākušas visdažādākās grāmatas, un katra no tām ir uzskatāma par svarīgu pagājušā gada kultūras notikumu. Dzejas kategorijā noteikti būtu ticis nominēts arī pāragri mirušā dzejnieka Andra Ogriņa krājums "par bites tiesu" (Jānis Roze), diemžēl balvas nolikums to liedz.

Tāpat žūrijas eksperti vēlas akcentēt, ka kopējā Latvijas literatūras ainavā pamanāmi arī augstvērtīgi un konkurētspējīgi darbi lībiešu un latgaliešu valodā, un aicina lasītājus tos iepazīt.

Jāpiezīmē, ka šogad tika iesniegti arī vairāki nozīmīgi darbi ar pētniecisku ievirzi, kas īsti nekvalificējas LALIGABA kategorijās, taču ir jēgpilns un svarīgs pienesums novadpētniecībā un vēsturiskās atmiņas izveidē – piemēram, Rasmas Balklavas "Aiz robežām" (apgāds "Ezerrozes grāmatas") un izdevums "Kur palika tēvi" (Fonds "Sibīrijas bērni").

Mūža balvu par nozīmīgu ieguldījumu Latvijas literatūrā ekspertu komisija nolēmusi piešķirt dzejniecei, prozaiķei un tulkotājai Margitai Gūtmanei.

Dzejniece, prozaiķe un tulkotāja Margita Gūtmane.
Dzejniece, prozaiķe un tulkotāja Margita Gūtmane. Foto: Augsim Muzejā / augsimmuzeja.lv

"Daudziem Latvijas lasītājiem – jo īpaši tiem, kuri deviņdesmitajos gados bija bērni – Margita Gūtmane un "Minkāns" bija pirmā saskare ar trimdas literatūru. Viņas sirdsgudrā, jūtīgā dzeja un proza veido un stiprina trimdas literatūru, kā arī met tiltu starp Latvijā palikušajiem un no tās aizbraukušajiem, savukārt viņas tulkotie un atdzejotie latviešu autori ir kļuvuši pieejami Vācijas kultūrtelpā," skaidro LALIGABA ekspertu komisijas priekšsēdētāja rakstniece, dzejniece, tulkotāja un pētniece Ieva Melgalve.

LALIGABA ekspertu komisijā līdzās tās priekšsēdētājai Ievai Melgalvei darbojas kultūras žurnāliste Undīne Adamaite, dzejnieks, atdzejotājs un mūziķis Pēteris Draguns, literatūrzinātniece un pētniece Madara Āriņa (Eversone), dzejniece un publiciste Ligija Purinaša, rakstnieks Osvalds Zebris, tulkotājs, atdzejotājs un publicists Ilmārs Zvirgzds.

Balvu pasniegšanas ceremonija notiks Rīgā, Āgenskalna tirgū otrdien, 30. aprīlī plkst. 18.00.

Nepalaid garām!

Uz augšu