Mūžībā devusies Dziesmu un deju svētku goda virsvadītāja Skaidrīte Darius

TVNET/LETA
Foto: Latvijas Nacionālais kultūras centrs

Aizvadītajā nedēļas nogalē mirusi Dziesmu un deju svētku goda virsvadītāja, horeogrāfe, Kanberas tautas deju kopas "Sprigulītis" dibinātāja un ilggadēja vadītāja, Austrālijas latviešu sabiedriskā un kultūras darbiniece Skaidrīte Darius (1927-2024), aģentūru LETA informēja Latvijas Nacionālajā kultūras centrā.

Kā liecina informācija Balvu reģiona kultūrvēstures datu bāzē, Skaidrīte Darius dzimusi 1927. gada 6. novembrī Balvu novada Aizpurves pagastā, skolotāju Arnolda un Olgas Skrīveru ģimenē. Aizpurves pamatskolā uzsāktās skolas gaitas Darius turpināja Balvu vidusskolā un tās noslēdza Saules ģimnāzijā Vācijā. 1950. gadā viņa pārbrauca uz Kanberu Austrālijā.

1960. gadā ieguvusi akadēmisko grādu un strādājusi par skaitļotāju. Vēlāk sevi apliecinājusi kā talantīgu horeogrāfi, bija precējusies ar lietuvieti Pranu Dariu un ģimenē uzauga meita Maruta.

Darius bija tautas deju kopas "Sprigulītis" vadītāja no tās dibināšanas 1953. gadā. 1976. gadā, kad Austrālijas latviešu tautas deju kopas "Jautrais pāris" no Sidnejas un "Sprigulītis" no Kanberas uzstājās daudzviet pasaulē ar uzvedumu "Saules josta", kolektīvi apvienojās un kļuva par vienotu ansambli. Deju kopas "Saules josta" horeogrāfe no paša sākuma bija Darius.

Horeogrāfes veidotā "Alku deja" bija iekļauta Sidnejas operas nama atklāšanas svētku un XX Dziesmu un deju svētku repertuārā 1990. gadā.

Aizgājējai 2012. gadā piešķirts Atzinības krusta V šķiras ordenis.

Nepalaid garām!

Uz augšu