Trešdien, 5. jūnijā, plkst. 17.00 Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) 1. stāva “Virtakas klasē” notiks izstādei “Teksts mūs neinteresē” veidota oriģināldarba “Lorem Ipsum. Testus nostra nihil interest” prezentācija ar tās autora, godalgotā grāmatu dizainera Alekseja Muraško stāstījumu.
Grāmatu dizainers Aleksejs Muraško iepazīstinās ar oriģināldarbu “Lorem Ipsum. Testus nostra nihil interest”
Aleksejs Muraško par savu autordarbu stāsta:
“Izdevums ir eksperiments un apzināta provokācija, uz kuru tās veidotāju aicināja un iedvesmoja Latvijas Nacionālā bibliotēka. No piedāvājuma uztaisīt grāmatu, kurā “teksts mūs neinteresē”, ir grūti atteikties. Tas ir veltījums dizaineru, tipogrāfu un maketētāju vispazīstamākajam paraugtekstam "Lorem Ipsum", kuram, par spīti nesaprotamībai, tomēr ir kāda jēga.”
Lorem Ipsum lieto maketēšanas darbos kā šablonu dažādu teksta salikumu izskata testēšanai. Tas radies, paņemot teksta fragmentu no drukāta Cicerona darba, kur vārdu savienojuma "dolorem ipsum" (pašu sāpi) pirmā zilbe palikusi iepriekšējā lappusē, atņemot teicienam tā sākotnējo nozīmi.
Izdevums ir grafisks eksperiments, kas veidots kā ceļojums grāmatu dizaina tendencēs vairāku gadsimtu garumā. Autordarbā iekļautas atsauces uz tipografikas, maketēšanas un teksta lasāmības pamatprincipiem no Gūtenberga Bībeles līdz pat modernisma laikmeta eksperimentiem ar saturu un formu.
Pasākuma laikā Aleksejs Muraško iepazīstinās ar izdevuma noslēpumiem, iedvesmas avotiem un izvēlētām atsaucēm. Dalībniekiem būs nodrošināta iespēja detalizēti izpētīt stāstījumā minētos elementus, kā arī uzdot jautājumus autoram.
Dalība pasākumā ir bez maksas, bet tikai ar iepriekšēju pieteikšanos šeit.
Pasākums ir daļa no izstādes “Teksts mūs neinteresē” pavadošās programmas. Izstāde apskatāma līdz 2025. gada 30. augustam LNB 5. stāva izstāžu zālē un ir viens no centrālajiem cikla “Latviešu grāmatai 500” 2024. gada notikumiem, izceļot grāmatas dizaina, cilvēka un tehnoloģijas mijiedarbību. Ieeja bez maksas.
Izstāde veidota notikumu ciklā “Latviešu grāmatai 500” ar Latvijas Republikas Kultūras ministrijas, Valsts kultūrkapitāla fonda un uzņēmumu “Jelgavas tipogrāfija” un “Arctic Paper” atbalstu.