Šodienas redaktors:
Krista Garanča

Justeina Gordera dižpārdoklis “Sofijas pasaule” piedzīvo jaunu izdevumu

Norvēģu rakstnieks Justeins Gorders Frankfurtes grāmatu mesē 2019. gadā.
Norvēģu rakstnieks Justeins Gorders Frankfurtes grāmatu mesē 2019. gadā. Foto: Wikimedia Commons

“Sofijas pasaule” tūlīt pēc iznākšanas tālajā 1991. gadā piedzīvoja īstu furoru – to lasīja, par to runāja, to tulkoja daudzās valodās. Arī Latvijā tā pirmo reizi iznāca jau 1996. gadā, tad atkārtoti 2005., un nu ar jaunu vāciņu un autora priekšvārdu no jauna dodas pie lasītājiem.

Šī ir grāmata, kas varētu ieinteresēt gan zinātkāru pusaudzi, gan vērīgu studentu un pat rutīnā iegrimušu pieaugušo. Neatkarīgi no tā, kas zināms un piedzīvots agrāk, “Sofijas pasaule” var kļūt par pakāpienu, kas ved dziļi iekšup sevī un vienlaikus – laukā plašajā pasaulē.

Foto: Publicitātes foto

“Sofijas pasaule” ir norvēģu rakstnieka Justeina Gordera (Jostein Gaarder) populārākais darbs, neparasts romāns, kurš lasītāju ieved Rietumu filozofijas pasaulē. To ar interesi lasīs ikviens, kurš kaut reizi mūžā sev uzdevis jautājumu “kas es esmu?”, ikviens, kurš vēlējies zināt, kā un kāpēc darbojas pasaule. Šie ir jautājumi, uz kuriem atbildes meklējuši daudzi – bet, laikam ritot, šķiet, ikviena no tām izrādījusies nepilnīga.

Justeins Gorders priekšvārdā raksta:

“Pats svarīgākais filozofiskais jautājums, uz kuru joprojām nav rasta atbilde, ir šāds: kā mums nosargāt savu civilizāciju un savas dzīvības pamatus uz mūsu planētas?”

Nevar apgalvot, ka arī viņam tas izdodas, tomēr, kopā ar grāmatas varoņiem ceļojot cauri dažādiem domāšanas un uzskatu modeļiem, pētot un analizējot to spēcīgās un vājās puses, arī lasītājs gluži nevilšus kļūst par rosīgu un darbīgu domātāju.

Romāna galvenā varone ir 14 gadus vecā Sofija Amundsena. Saņēmusi nezināma sūtītāja rakstītu vēstuli, viņa nokļūst piedzīvojumā, kurš izrādās pilnīgi neticams. Soli pa solim Sofija iepazīst un izzina cilvēces domāšanas modeļus, sākot no mītiem un pašiem pirmajiem natūrfilozofiem, cauri lielajām domāšanas skolām un dažādiem vēstures posmiem nonākot pie mūsdienām.

Viens no daudzajiem "Sofijas pasaules" pārizdevumiem 2023. gadā. 
Viens no daudzajiem "Sofijas pasaules" pārizdevumiem 2023. gadā. Foto: Shutterstock

Taču šis ceļojums nav vienīgais, ko Sofija piedzīvo. Vienlaikus ar skološanos filozofijā viņai jāatrisina vēl kāda mīkla: jāatrod meitene vārdā Hilda Mellere Knāga un jānodod Hildai adresētās vēstules, kas lielā skaitā pienākušas Sofijai. Tā šis romāns romānā ved lasītāju arvien dziļāk iekšā pasaulē, kurā mājojam mēs visi, un izvērš to ar iekšpusi ārup, izaicinot pārbaudīt savus agrākos priekšstatus par to, kas ir un nav īsts un svarīgs.

Justeins Gorders Frankfurtes grāmatu mesē 2003. gadā, iepazīstinot ar savu tā laika jaunāko romānu "Apelsīnu kalpone" (The Orange Maid).
Justeins Gorders Frankfurtes grāmatu mesē 2003. gadā, iepazīstinot ar savu tā laika jaunāko romānu "Apelsīnu kalpone" (The Orange Maid). Foto: SCANPIX/REUTERS

Justeins Gorders (1952) ir daudzu stāstu, romānu un bērnu grāmatu autors. Viņš bieži raksta no bērnu un pusaudžu perspektīvas, pievēršot uzmanību viņu pasaules uztverei un spējai brīnīties. “Sofijas pasaule” (1991) ir viņa populārākais darbs, pasaules bestsellers, kas tulkots 60 valodās, kopējai tirāžai pārsniedzot 30 miljonus.

Pieejama arī e-grāmata. No norvēģu valodas tulkojusi Brigita Šiliņa.

Nepalaid garām!

Uz augšu