Šodienas redaktors:
Krista Garanča
Iesūti ziņu!

FOTO Georgijs Osokins sava pianisma krāsu paleti pirmoreiz nodemonstrējis Liepājā

Raksta foto
Foto: OHM.LV

Nedēļas nogalē Liepājas koncertzālē "Lielais dzintars" pirmo reizi solokoncertu sniedza starptautiski atzītais pianists Georgijs Osokins, kura virtuozais izpildījums izpelnījās ovācijām bagātu klausītāju sajūsmu.

Meklējot jaunus muzikālo noskaņu krastus, citu sonoriku un svaigumu, pianists atskaņoja ārkārtīgi spilgtus un nokrāsām bagātus skaņdarbus no Fēliksa Mendelszona, Johannesa Brāmsa, Franča Lista, Friderika Šopēna un Jozefa Haidna daiļrades.

Koncerta pirmajai daļai mūziķis izvēlējās savietot Mendelszonu un Brāmsu. Abi dzimuši Hamburgā, abi bija ciešā draudzībā ar Robertu Šūmani, abiem piemita līdzīgi ievirzīts klasicistisks skats uz mākslu.

Līdzās Mendelszona mirdzošajām un apburošajām miniatūrām no cikla "Dziesmas bez vārdiem" Georgijs atskaņoja jauna repertuāra meklējumos atklāto deviņpadsmitgadīgā Brāmsa Otro klaviersonāti, kas veltīta Roberta Šūmaņa dzīvesbiedrei Klārai Šūmanei un savā skanējumā ir gan romantiska, gan ļoti mistiska. Pats pianists šo mūziku raksturojis kā ļoti interesantu un savdabīgu, un tai piemīt arī simfoniska estētika:

"Tas dod tādu diezgan atšķirīgu un savadāku krāsu izvēli, krāsu komplektu, ar kuru es darbojos."

Spilgti iesākot koncerta otro daļu, sekoja viena no pēdējām Jozefa Haidna klaviersonātēm ar nosaukumu "Lielā sonāte", kas slavena ar harmonijas un struktūras negaidītībām. Skanēja arī Friderika Šopēna atmiņas par Paganīni koncertu, ko deviņpadsmit gadus vecais jauneklis klausījies Varšavā.

Žana Ogista Dominika Engra zīmētais izcilā vijolnieka Nikolo Paganīnī portrets. 1819. gads.
Žana Ogista Dominika Engra zīmētais izcilā vijolnieka Nikolo Paganīnī portrets. 1819. gads. Foto: Wikimedia Commons

Spēcīgi iespaidots, viņš uzrakstīja nelielu variāciju virkni Paganīni miniatūrai "Venēcijas karnevāls". Koncertu vainagoja Georgija iemīļotais un daudzās pasaules vietās atskaņotais skaņdarbs – Franča Lista iespaidīgā fantāzija, kas radusies Dantes "Elles" sadaļas apraksta iespaidā no monumentāldarba "Dievišķā komēdija".

Dante un Virdžils noraugās, kā Lucifers ar trim mutēm aprij Kasiju, Brutu un Jūdu. Ilustrācija no Dantes Aligjēri darba "Dievišķā komēdija".
Dante un Virdžils noraugās, kā Lucifers ar trim mutēm aprij Kasiju, Brutu un Jūdu. Ilustrācija no Dantes Aligjēri darba "Dievišķā komēdija". Foto: Public Domain Review/www.bl.uk

Starptautisku ievērību Georgijs Osokins guvis ar piedalīšanos un skatītāju atzinības iegūšanu XVII Šopēna konkursā Varšavā. Viņa interpretācijas tika atzītas par revolucionārām un neparedzamām.

Neilgi pēc šī konkursa Georgijs debitēja Berlīnes "Konzerthaus", Rūras pianisma festivālā, Hamburgas Laishallē un Elbas filharmonijā. Viņš piedalījis Bernes "International Piano Series", Lokenhauzas un Gštādes festivālā, uzstājies Katovices koncertzālē, Japānā, Dienvidkorejā un kā Nelsona Freires aizstājējs muzicējis Vankūveras "Playhouse". Beidzamajos gados notika Georgija debija Londonas Vigmorzālē, Zalcburgas festivālā, Milānas Verdi zālē, Šanhajas mūzikas festivālā un Kārnegija nama "Stern Auditorium" zālē.

Perelmana skatuve Kārnegija nama "Stern Auditorium" zālē. Tā nosaukta par godu multimijonāram un mākslas mecenātam Ronaldam Perelmanam.
Perelmana skatuve Kārnegija nama "Stern Auditorium" zālē. Tā nosaukta par godu multimijonāram un mākslas mecenātam Ronaldam Perelmanam. Foto: Carnegie Hall

2024. gads zīmīgs ar debijas solokoncertu Bulēza zālē Berlīnē un turneju kopā ar Izraēlas filharmonisko orķestri, aizstājot Rūdolfu Būhbinderu. Georgijs ir "Kremerata Baltica" pastāvīgais viesmākslinieks. Klajā nākuši vairāki albumi ar Georgija Osokina spēli.

"Georgija Osokina solokoncertu" ar Liepājas pašvaldības un Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu organizēja SIA "Lielais Dzintars".

Nepalaid garām!

Uz augšu