Šodienas redaktors:
Krista Garanča
Iesūti ziņu!

Meteņdienas maskošanās – vēl tikai sēklā ieslēptās dzīvības modināšana

XXVI Starptautiskais masku tradīciju festivāls Bauskā – masku tēlu izrādes pilsētas rātslaukumā. 2025. gada 15. februāris.
XXVI Starptautiskais masku tradīciju festivāls Bauskā – masku tēlu izrādes pilsētas rātslaukumā. 2025. gada 15. februāris. Foto: Ģirts Donerblics/Bauskas novads

Meten's bija, Meten's būs! Nē, dārgais lasītāj, šī nav rinda no "Citu zēnu" dziesmas "Supernovā". Šoreiz stāsts ir par mūsu senču pavasara gaidīšanas un ziemas promdzīšanas svētkiem – Meteņiem, kas mūsu valstī tiek plaši svinēti.

Meteņi ir ļoti atšķirīgi no citiem tradicionāliem gadskārtu svētkiem. Meteni svinēja, bet nesauca par Meteni. Arī mūsdienās tā notiek, ka visu februārī un vēl marta sākumā notiek daudzi jo daudzi sarīkojumi, svētki un pasākumi, kurus tagad visbiežāk sauc par Meteņiem, Vastalāvjiem un arī par karnevāliem [i].

Meteņa svinēšana Viļa Plūdoņa muzejā "Lejniekos" Ceraukstes pagastā, Bauskas novadā. 2025. gada 15. februāris.
Meteņa svinēšana Viļa Plūdoņa muzejā "Lejniekos" Ceraukstes pagastā, Bauskas novadā. 2025. gada 15. februāris. Foto: Publicitātes foto

Ja runājam par karnevāliem, tad īpaša loma bija un vēl aizvien ir diviem no tiem. Gaiziņā no 1936. līdz 2016. gadam notika karnevāls brīvā dabā ar visām maskām, spēlēm un rotaļām, kā tam īstā Metenī jābūt. Savukārt Latvijas Mākslas akadēmijā (LMA) – no 1929. gada līdz pat šai baltai dienai ne tikai cilvēki, bet arī telpas pārvēršas ar masku un dekorāciju palīdzību.

Pēdējā Gaiziņa karnevāla afiša 2016. gadā.
Pēdējā Gaiziņa karnevāla afiša 2016. gadā. Foto: Ekrānšāviņš.

Tieši Latvijas Mākslas akadēmijā Metenis tā karnevāla formā bijis un turpina būt dzīvotspējīgs. Tikai – vai kaut kas arī no tradicionālā Meteņa maskām un izdarībām Mākslas akadēmijas gaiteņos un zālēs manāms? Pajautāsim to pašiem rīkotājiem un budēļiem, kuri šad tad apciemo karnevālu.

Nepalaid garām!

Uz augšu