Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Tapusi skaudra izrāde par holokaustu, koncentrācijas nometni

TVNET
Facebook Draugiem Twitter Whatsapp
Comments
Foto: Agnese Zeltiņa

10. novembrī Žaņa Lipkes (2. pasaules kara laika ebreju glābēja) muzejā pirmizrādi piedzīvos izrāde «Persiešu valodas stundas», kas vēsta par neparastām upura un bendes attiecībām nāves - koncentrācijas nometnē. 17. novembrī izrādes pirmizrāde krievu valodā.

Godalgotā krievu dramaturga un kinoscenārista Genādija Ostrovska (Maskava) lugas «Persiešu valodas stundas» pamatā ir viņa izdomāta epizode no izcilā poļu-ebreju rakstnieka Bruno Šulca (1892-1942) dzīves.

Ostrovska (dz.1960) filmu scenāriji ir saņēmuši virkni prestižu kino balvu, pēc tiem savas filmas veidojuši tādi režisori kā Pāvels Lungins, Valērijs Todorovskis, Filips Jankovskis un citi.

Izrādes «Persiešu valodas stundas» darbība notiek koncentrācijas nometnē, kur uzraugs Ginters starp ieslodzītajiem meklē cilvēku, kas varētu viņam iemācīt persiešu valodu. Tas ir viņa sapnis kopš bērnības. Nometnē lielākoties ir ebreji, neviens nezina persiešu valodu. Tāpēc viņi visi dodas uz krāsni. Ebrejs Bruno Šulcs ļoti grib dzīvot. Vēl vairāk viņš grib izglābt savu mazo dēlu, kurš ir nometināts bērnu nometnē kaimiņos. Un viņš uzņemas iemācīt Ginteram persiešu valodu.

Foto: Agnese Zeltiņa

Izrādes centrā - rakstnieks, mākslinieks Bruno Šulcs, kuru 1942. gadā Drohobičā nošāva vācietis Ginters. Izrāde vēsta par Bruno un viņa slepkavu. Dzīvi, kuru dramaturgs viņiem izdomājis pēc liktenīgā šāviena, par savādajām attiecībām starp upuri un bendi. Te saplūst traģēdija un groteska, vīriešu un sieviešu dzimumi, mūzika un klusums, lamas un poēzija.

Izrāde notiek Žaņa Lipkes – 2. pasaules kara laika ebreju glābēja – memoriālā muzeja telpā, kas tikusi īpaši piemērota šīs lugas iestudēšanai.

Izrāde nav ieteicama bērniem, jaunākiem par 14 gadiem. Skatītājiem nepieciešama drosme un atvērtība.

Izrādes komanda: dramaturgs un režisors Genādijs Ostrovskis (Maskava), aktieri Elita Kļaviņa (JRT), Rihards Lepers, Marija Daņiļuka (Maskava), Jolanta Strikaite-Lapiņa, scenogrāfs Reinis Suhanovs, kostīmu un animācijas māksliniece Velta Emīlija Platupe, komponists Jēkabs Nīmanis, horeogrāfe Agate Bankava, gaismu māksliniece Jūlija Bondarenko (Dailes teātris), producenti Māris Gailis un Henrieta Verhoustinska.

Facebook Draugiem Twitter Whatsapp
Comments

Tēmas

Nepalaid garām!

Uz augšu