Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Briežkalna kvintets Ņujorkā aicina atzīmēt Latvijas valsts simtgadi

TVNET
Facebook Draugiem Twitter Whatsapp
Comments
Foto: publicitātes

Ņujorkā 2. maijā plkst. 19.30 Barišņikova Mākslas centrā uzstāsies Māra Briežkalna kvintets ar audiovizuālo projektu «Rothko in Jazz». Programma savu pirmatskaņojumu piedzīvoja Vašingtonā (ASV) Kenedija centrā (John F. Kennedy Center for the Performing Arts). «The Washington Post» par projektu raksta: «Daudzpusīgs muzikāls cieņas apliecinājums Marka Rotko mākslas darbiem.»

Projekts īstenots vairākos posmos - tā muzikālās tēmas radījuši desmit ievērojami latviešu komponisti – Lolita Ritmanis, Ēriks Ešenvalds, Arturs Maskats, Rihards Dubra, Pēteris Vasks, Jēkabs Jančevskis, Vilnis Šmīdbergs, Jēkabs Nīmanis, Georgs Pelēcis un Raimonds Pauls; vēlāk šīs tēmas aranžējuši Māra Briežkalna kvinteta mākslinieki. Projekta tapšanu atbalstījuši Marka Rotko pēcteči - Keita Rotko Prizela un Kristofers Rotko.

Darba pamatā ir mūzikas un mākslas darbu sinerģija. «Rothko in Jazz» programma tiecas atspoguļot abstraktā ekspresionista Marka Rotko darbu noskaņu, ko pats meistars dēvējis par «dvēseļu stāvokļu portretējumiem».

Pavisam radītas desmit džeza kompozīcijas, katra saskaņota ar konkrētu Marka Rotko mākslas darbu. Lai paspilgtinātu šo sintēzi, programmas atskaņošanas laikā koncertā projicē attiecīgos Marka Rotko darbus uz lielformāta ekrāna. Projekta kopējā noskaņa ir ambience, ko savulaik minimālisma un pat askētisma stilistikā centies radīt arī pats mākslinieks. Marks Rotko ir ne tikai viens no 20. gadsimta mākslas ģēnijiem – viņa saknes iestiepjas Latvijā.

Projektu realizē Baltijas džeza izpildītāji – Māra Briežkalna kvintets: Māris Briežkalns (bungas), Viktors Ritovs (taustiņinstrumenti), Kristaps Lubovs (saksofons), Andris Grunte (kontrabass) un Raimonds Macats (elektriskais čells, mutes harmonikas).

Kvintets uzstājies vadošos pasaules džeza mūzikas festivālos – «Ottawa Jazz», «Pori Jazz», «European Jazz Festival», kā arī uz prestižākajām džeza mūzikas skatuvēm – «Blue Note Jazz Club» (Ņujorka) un «Ronnie Scotts Jazz Club» (Londona). Māra Briežkalna kvintets izdevis vairākus albumus, no kuriem zināmākie ir divi «Latvian Evergreens» CD, kuros atrodama Latvijas klasiskās un populārās mūzikas izlase džeza aranžējumos.

Koncerts norisinās Latvijas valsts simtgades programmas ietvaros, un nākamā uzstāšanās ir paredzēta novembrī Londonā, Kings Place, London Jazz festivāla ietvaros.

Facebook Draugiem Twitter Whatsapp
Comments

Tēmas

Nepalaid garām!

Uz augšu