Sabato vēlāk vadīja fašistiskā režīma izpētes komisiju, kuras mērķis bija savākt liecinieku un mirušo piederīgo liecības par zvērībām. Pēc 50 000 lapām ar liecībām par cilvēku nolaupīšanu, izvarošanām, slepenajām spīdzināšanas nometnēm, masu kapiem un krematorijām Sabato dzīve pilnībā mainījās. Kādā intervijā viņš vēlāk sacīs: «Lai gan zinu, ka ļaunums ir viena no cilvēkam raksturīgām īpašībām, klasiskā nozīmē, tā man bija kā nolaišanās ellē.» Kādu brīdi Sabato bija arī aizrāvies ar komunisma idejām, taču ātri vien tām atmeta ar roku Staļina noziegumu dēļ.
«Es vairs neticu vārdiem «kreisais» un «labējais». Mūsu laikos tie zaudējuši savu nozīmi. Cilvēks var piederēt «kreisajiem» un atbalstīt koncentrācijas nometnes. Mums jāpieliek punkts šai nomenklatūrai.»
Ernesto Sabato savos darbos centies pētīt vientulību un nāvi, cerību un izmisumu, varaskāri, absolūtā meklējumus, eksistences jēgu, Dieva klātesamību un klātneesamību. Un Sabato ir apsēsts ar akluma tēmu, kura visspilgtāk atklājas viņa romāna «Par varoņiem un kapenēm» nodaļā «Ziņojumā par aklajiem». Ironiski, ka savas dzīves beigu posmā Sabato vairs nespēja rakstīt redzes problēmu dēļ un mēdza pasmieties, ka tā ir «neredzīgo sektas» atriebība. No kurienes šī apsēstība, pats rakstnieks nespēja pateikt, šīs «zināšanas» nāca no dziļākiem zemapziņas slāņiem.
Kā zināms, Holivudas leģenda Malkovičs nemēdz piedalīties viduvējās filmās. Tāpat diez vai Malkovičs uz labu laimi izvēlas valstis, kuras apmeklēt ar savu jauno izrādi «Ziņojums aklajiem», kuru nākotnē gatavojas pārvērst kinolentē.
«Daudz laimes dzimšanas dienā, Latvija!» bija aktiera vienīgie Latvijas publikai veltītie vārdi izrādes beigās, kas tai piešķīra pavisam jaunu jēgu. Laikā, kad Latvijas simtgadei par godu tiek būvēti dažādi bezgaumīgi vides objekti un nauda tērēta ārišķīgos, nebūtiskos pasākumos, Malkoviča atgādinājums «neesiet akli!» ir labākā dāvana, kādu varētu iedomāties. Jo līdz pašām beigām mēs nezinām, vai tas, kas ar mums notiek, ir vēsture vai tikai parasta notikšana....