Piesaka Brīvības mēnesi

TVNET
Piesaka Brīvības mēnesi
Facebook Draugiem Twitter Whatsapp
Comments
Ineta Radēviča
Ineta Radēviča Foto: publicitātes

Līdz Latvijas valsts simtajai dzimšanas dienai atlikuši septiņi mēneši, un valsts simtgadei veltītie notikumi turpinās gan Latvijā, gan daudzviet pasaulē. Visu maija mēnesi turpināsim atzīmēt šo būtisko simtgades pieturzīmi ar plašu sporta, kultūras, izziņas notikumu klāstu, stiprinot un godinot mūsu cilvēku un valsts pamatvērtību – brīvību, informē Kultūras ministrijas Latvijas valsts simtgades birojs. Valsts simtgadei veltītie notikumi šogad maijā fokusējas zem vienotas brīvības tēmas, dažādos veidos aicinot ikvienu apzināties un novērtēt brīvības sniegtās iespējas. Pulcējoties pie balta galdauta Brīvības pieminekļa pakājē, kultūras ministre Dace Melbārde un pasākumu veidotāji pieteica Brīvības mēneša Latvijas valsts simtgades pasākumu programmu, ar kuru ikviens var iepazīties www.lv100.lv/briviba.

«Atzīmējot mūsu valsts Neatkarības atjaunošanas dienu, aicinu ikvienu aizdomāties par brīvības nozīmi savā dzīvē, kā arī mūsu valsts veidotāju drosmi un ieguldījumu, kam pateicoties šodien mēs varam dzīvot brīvā Latvijā. Tāpat aicinu iesaistīties daudzveidīgās aktivitātēs, kurās godināsim brīvību visā Latvijā,» pasākumā akcentēja kultūras ministre Dace Melbārde.

Kā Brīvības mēneša atklāšanas pasākumā atzina īpašie viesi, kuri ikdienā nes Latvijas vārdu pasaulē un palīdz celt latviešu pašapziņu, brīvība ir neatņemama jebkuru panākumu sastāvdaļa.

«Iespēja izpausties un izaicināt savas spējas – tā ir brīvība, kas ļauj mums augt un sasniegt vairāk.

Brīvība ir uzdrīkstēties sapņot lielus sapņus, lai arī cik ambiciozi tie būtu.

Tikai tā tie var materializēties un palīdzēt īstenot lielas lietas,» norāda Latvijas Vieglatlētikas savienības prezidente Ineta Radēviča.

Ineta Radēviča
Ineta Radēviča Foto: publicitātes

Literātam Osvaldam Zebrim brīvības atslēgvārdi ir atbildība un drosme: «Atbildība, jo mana personīgā brīvība var skart arī citus. Drosme, jo brīvība prasa pašrealizāciju, kas nekad nenāk viegli.»

Savukārt ielu mākslinieks Dainis Rudens savu brīvību saista ar nepakļaušanos stereotipiem, aicinot ikvienu būt atklātam drosmīgam un atklātam: «Jāieskatās sevī, lai apzinātos lietas, kas tev ir patiešām svarīgas. Esmu radošās nozares pārstāvis un bez atklātības pret sevi un sabiedrību nav iespējama izaugsme. Radošums ir visu cilvēka pašizpausmju pamatā - mākslā, mazdārziņa labiekārtošanā vai tā dzīvesveidā. Aicinu ikvienu uzdrīkstēties būt brīvam savās izpausmēs, iedvesmot apkārtējos un paveikt nozīmīgas, paliekošas lietas!»

Brīvības mēneša lielākie notikumi

4. maijā Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā durvis apmeklētājiem vērs Latvijas vēsturē lielākais muzeju kopdarbs – izstāde «Latvijas gadsimts», kurā vienkopus apskatāmas izcilas Latvijas muzejos saglabātas vēstures liecības no Kurzemes, Latgales, Sēlijas, Vidzemes, Zemgales un Rīgas, atspoguļojot Latvijas valsts vēsturi simts gadu garumā.

Latvijā kopumā vairāk nekā 60 ielām ir dots Brīvības nosaukums, tāpēc iniciatīvā «Brīvības ielu stāsts» Latvijas lielākajās pilsētās gada garumā gaidāmi dažādi notikumi, tostarp Brīvības tautas skrējiens, ekskursijas un izzinoši pasākumi. 4. maijā Rīgā par svētku centrālo asi kļūs Brīvības iela ar notikumiem pie Brīvības pieminekļa, Esplanādē, pie Dailes teātra, pie VEF Kultūras pils un citviet Rīgā.

Savukārt Jelgavā 4. maijā notiks «Brīvības svētki», kuru laikā visa pilsēta virmos dažādās aktivitātēs - sākot ar stafeti, izstādēm, Baltā galdauta svētkiem, tiks atklāts valsts simtgadei veltīts pilsētvides objekts «Laika rats» un īstenota 60 metrus gara grafiti mākslas darba izveide. Daugavpilī Vienības laukumā gaidāma koru sadziedāšanās un tautas deju kolektīvu sadancis, Jūrmalā - Neatkarības velobrauciens, Liepājā – orientēšanās spēle, kā arī īpašas programmas arī Valmierā, Jēkabpilī un citviet Latvijā.

Pasākuma laikā simboliski tika atklāts arī valsts simtgades karogs, kas kā valsts dāvinājums visām Latvijas pašvaldībām dos startu simtgades aktīvākajai svinību daļai un ienesīs svētku sajūtu katrā pilsētā.

Jau trešo gadu par godu Latvijas valsts neatkarības atjaunošanai tiek turpināta Balto galdautu svētku sirsnīgā tradīcija, turklāt šogad tas būs vērienīgs notikums, kas tiks aizvadīts simtgades zīmē. Lai parādītu vērienu, ar kādu mēs spējam atzīmēt šo Latvijas valsts neatkarībai svarīgo atskaites punktu, šogad ikviens visā Latvijā ir aicināts pieteikt Baltā galdauta svētku norises vietu īpašā digitālajā kalendārā, kas ir veidots kopā ar pasākumu platformu Kurp.es. Lai iedvesmotu citus un saglabātu skaistas vēstures liecības par 4. maija svētkiem, ikviens svētku svinētājs aicināts dalīties ar foto un video stāstiem sociālajos tīklos, izmantojot tēmturus #LV100 un #brīvība.

Tēmas

Nepalaid garām!

Uz augšu